5 рекомендацій для догляду за помідорами в кінці сезону


До кінця сезону залишилися лічені тижні, а можливо навіть дні. Але що робити, якщо на гілках помідорів все ще є плоди?

Наприкінці сезону деякі плоди томатів вже досягли майже повної зрілості, тоді як інші все ще залишаються зеленими. Чи варто вам збирати всі плоди, і якщо так, то які дії слід вжити далі?

Якщо ви прагнете досягти найкращих результатів від своїх томатів на завершення сезону, зверніться до порад GardeningKnowHow, щоб дізнатися, як правильно підготувати томати перед першими серйозними заморозками.

Час початку сезону вирощування томатів залежить від вашого географічного положення. У регіонах з більш холодним кліматом ці овочі не висаджують до травня або навіть червня, а збір урожаю відбувається з середини літа до початку осені.

Помідори в більш прохолодному кліматі восени можуть все ще мати багато плодів, але заморозки, що насуваються, зупиняють виробництво і дозрівання.

Що робити з томатними рослинами наприкінці сезону

Томати - це ніжні багаторічні рослини, які ростуть на відкритому сонці при температурі 21-24 °C. У міру зниження температури до осені процес дозрівання сповільнюється настільки, що незрілі плоди часто залишаються на рослині до моменту перших заморозків.

Отже, що ви можете зробити з томатними рослинами з наближенням осені, щоб зібрати якомога більше помідорів? Слідкуйте за календарем та прогнозом погоди та дотримуйтесь цих п'яти порад.

Свіжі стиглі помідори з гілки божественні, але до кінця вегетаційного періоду стає цілком очевидним, що це гарне швидко закінчується. До певного моменту ви можете накривати помідори на ніч, коли температура падає, але в міру похолодання вам доведеться діяти радикальніше. Помідори перестають розвиватися, коли температура вночі опускається приблизно до 10 °C, а рослини не виживуть, коли температура опускається нижче 2 °C.

Для того щоб пришвидшити процес дозрівання на свіжому повітрі, слід видалити всі квіти або дрібні плоди. Це стане своєрідним сигналом для рослини, щоб вона зосередила всю свою енергію на дозріванні основних плодів.

Коли температура знижується і очікуються заморозки, важливо терміново зібрати всі стиглі помідори. Але не зупиняйтеся лише на цьому — обов'язково зберіть також і зелені помідори. Є можливість спробувати дати їм шанс дозріти.

Існують певні сорти помідорів, які краще за інших можуть дозрівати в приміщенні, але це не означає, що ви не можете експериментувати. Деякі садівники виривають рослини з корінням і підвішують їх догори ногами в темному і прохолодному місці, наприклад, у підвалі або гаражі. Інші ж просто зривають плоди й дають їм дозріти окремо. У будь-якому випадку, важливо не мити їх перед дозріванням.

Ви можете укласти незрілі помідори в коробку для їх дозрівання. Деякі люди обирають обгортати кожен плід окремо, але це не є обов'язковим. Газ етилен, який виділяють фрукти, є природним гормоном, що сприяє дозріванню, і ви можете прискорити цей процес, використовуючи його. Просто розмістіть зелені помідори в закритому паперовому пакеті або контейнері, доповнивши їх яблуком. Слідкуйте за процесом дозрівання, виймаючи готові плоди з пакета по мірі їх готовності. Зелені помідори зазвичай дозрівають протягом приблизно 2 тижнів при температурі 18-24 °C або за 3-4 тижні при 13 °C.

Існує ще один ефективний спосіб продовження врожайності томатів - це проведення обрізки наприкінці сезону. Існує кілька причин, чому варто займатися цим. Обрізка сприяє покращенню циркуляції повітря, що, в свою чергу, допомагає запобігти ряду захворювань. Крім того, вона може забезпечити більші плоди та прискорити процес їх дозрівання. Проте важливо пам’ятати, що обрізати слід лише недетерміновані сорти томатів, оскільки обрізка детермінованих видів може призвести до зниження врожайності.

Як було згадано вище, видалення або обрізання дрібних квіток або плодів послужить сигналом для рослини направити всю свою енергію на дозрівання плодів, що залишилися. Скоротіть полив і відмовтеся від добрив у цей час.

Ви дізнаєтеся, коли ваші томати завершать свій сезон. Вони перестануть рости нове листя і плоди, ставши виглядати втомленими. Ви можете вирвати рослину разом із корінням або обрізати її біля основи, дозволивши корінням розкластися в землі. Проте, перш ніж приймати рішення, ретельно огляньте рослини на предмет можливих ознак захворювання.

Якщо ви помітили будь-які ознаки хвороби на рослинах томатів, можливо, не варто залишати їх розкладатися в саду. Деякі хвороби здатні перезимувати та заразити посадки наступного року.

Конфлікти, пов’язані з грибковими інфекціями, можуть тривати, і навіть залишки можуть бути інфіковані яйцями шкідників, які здатні пережити зиму. Якщо у вас виникають сумніви, доцільно повністю видалити рослину, зібрати всі залишки та правильно їх утилізувати.

Компостна купа - не найкраще місце для зараженого рослинного матеріалу. Найкраще спалити заражене листя, але, на жаль, це заборонено, і це не дуже хороша ідея, коли погода суха, як у багатьох регіонах останнім часом. Ще одним ефективним інструментом боротьби з поширенням хвороб є практика сівозміни.

Якщо ви плануєте зберігати насіння томатів, варто пам'ятати, що гібридні рослини не наслідують точно своїх батьків. У випадку з перехреснозапильними або реліктовими сортами томатів, процес збирання насіння може стати цікавою та непередбачуваною пригодою.

Для збереження насіння томатів, спершу розріжте плід і вийміть насіння. Воно обгорнуте в захисний гель, який потрібно усунути. Найзручніший метод – помістити насіння у банку з водою (1 частина насіння на 2 частини води). Перемішайте суміш і дайте їй бродити.

На поверхні насіння з'явиться пліснява. Ця цвіль зруйнує гелеву оболонку, дозволивши насінню опуститися на дно. Вилийте суміш через друшляк і ретельно промийте насіння під водою. Розкладіть їх на паперовому рушнику, щоб вони висохли протягом декількох тижнів, а потім упакуйте в марковані конверти.

Існує безліч способів, які можуть сприяти розвитку томатів у зимовий період. Тривалість ефективності цих методів у збереженні рослин в живому стані залежить від вашого місця проживання та кліматичних умов.

Ви можете обернути рослини брезентом, старими простирадлами або мішковиною, щоб вони пережили холодні ночі. Знімайте укриття вдень. Рослини томатів також можна захистити у теплиці.

Ви також можете занести рослини томатів у приміщення для зростання. Їм знадобиться багато світла, більше, ніж може забезпечити вікно з південного боку взимку. В ідеалі забезпечте додаткове освітлення у вигляді світлодіодних ламп, які повинні працювати 18-20 годин на день.

Будьте обережні з шкідниками, які можуть оселитися на томатах, вирощених на відкритому повітрі, а потім перенесених у приміщення. Звісно, без наявності комах не буде й натуральних запилювачів, тому якщо ваша рослина почне цвісти, вам доведеться самостійно запилити квітки томатів за допомогою маленького, м’якого пензлика, акуратно переміщуючись від чоловічих тичинок до жіночих приймочків.

Найкращим типом томатів для вирощування у приміщенні є детермінантні типи, такі як карликові або мікрокарликові сорти.

Ви маєте можливість зберігати томати в приміщенні, використовуючи стеблові живці або підтримуючи їх у стані спокою з відкритою кореневою системою, розміщуючи їх у прохолодному підвалі, погребі чи гаражі. Перевага такого спокою полягає в тому, що він усуває потребу в посіві насіння, що, в свою чергу, сприяє більш ранньому збору врожаю.

Related posts