Безпілотник Shahed-136 вперше застосували у 2019 році під час атаки на Саудівську Аравію.
Як виглядав найперший задокументований випадок використання цих дронів проти енергетичних об'єктів і які висновки можемо з цього зробити?
Першу "обкатку" при ударах по об'єктам енергетичної інфраструктури іранське дрони-камікадзе типу Shahed-136 пройшли насправді ще в 2019 році, і це було в Саудівській Аравії.
Там трапився саме той випадок, коли порівняно невелика кількість безпілотних літальних апаратів цього типу спричинила ефект, який американські дослідники пізніше охрестили "енергетичним Перл-Харбором". Унаслідок кількох атак ключові об'єкти нафтової інфраструктури Саудівської Аравії були виведені з ладу на декілька місяців, що зумовило різке зростання цін на нафту на світовому ринку.
Розглянемо цю подію докладно. У 2019 році сталися три інциденти з атаками на об'єкти нафтової промисловості, для яких застосували нові на той час дрони-камікадзе Shahed-136.
Перший удар було завдано 14 травня того року по частинам нафтопроводу Aramco, розташованого в центральній Саудівській Аравії. Наступні два удари за допомогою БПЛА цього типу було здійснено по нафтопереробних заводах у містах Хурайс та Абкаїк.
Опис подій у відкритих джерелах залишився досить лаконічним: кожна атака здійснювалась за допомогою кількох БПЛА; нальоти були несподіваними для систем ППО, об'єкти не вдавалося виявити до їх наближення; і в кінцевому результаті - влучність "Шахедів" по саудівським нафтопереробним об'єктам вражала своєю точністю і спричиняла значні руйнування.
Єменські хусити демонструють наявність Shahed-136, вересень 2022 року, фото з відкритих джерел
Іншими словами, іранські або інші планувальники таких атак змогли організувати дії так, щоб системи ППО не могли виявити повітряні цілі на ранніх етапах, коли ще можна було запобігти удару. Відтак, відсутній публічний узагальнений досвід щодо тактики, яку застосовували під час перших атак "Шахедів" на енергетичну інфраструктуру Саудівської Аравії у 2019 році.
Якщо дивитись в ретроспективу, то взагалі виходить, що ще 5 років назад світ міг побачити, що застосування відносно невеликої кількості БПЛА-камікадзе може привести до ефекту, описаного як "енергетичний Перл-Харбор". Що в свою чергу мало би в теорії вже тоді привести до переосмислення ударних дронів та засобів протидії в сучасних умовах.
Однак цього не сталося, оскільки на той час дослідники зосереджувалися переважно на політичному аспекті. Щодо питання, чи можна звинувачувати Іран у таких атаках, залишається невизначеним, чи відповідальність лежить на єменських хуситах, які, проте, навряд чи могли б отримати сучасні іранські дрони-камікадзе без безпосередньої участі Тегерану.
Тому так і виходить, що перше систематичне накопичення даних по Shahed-136 відбувалось уже на матеріалі ударів рашистів по енергосистемі України, починаючи з осені 2022 року. Але з іншої сторони, наведений вище матеріал дозволяє як мінімум будувати припущення, що якусь частину із "ноу-хау" по застосуванню "Шахедів" для обстрілів нашої інфраструктури росіяни могли таки запозичити у своїх іранських "колег", з їх досвіду ударів по Саудівській Аравії, накопиченого ще кілька років назад.