Британія передасть Маврикію свою останню колонію на африканському континенті.
Премʼєр-міністри Великобританії Кір Стармер і Маврикію Правінда Джагнаут зробили спільну заяву, в якій підкреслили, що укладення цього договору "виправить минулі помилки і засвідчить відданість обох країн забезпеченню добробуту мешканців Чагосів".
Угоду було укладено після 13 раундів переговорів, що розпочалися в 2022 році, коли Міжнародний кримінальний суд, Генеральна асамблея ООН та Міжнародний трибунал з морського права визнали аргументи Маврикія щодо його суверенітету.
Відповідно до цього документа, Лондон укладе угоду про оренду острова Дієго-Гарсія на 99 років, що надасть можливість Сполученим Штатам зберегти свою військову базу на цій території.
Одночасно Велика Британія забезпечить Маврикій фінансовий пакет, що включає щорічні дотації та інвестиції в розвиток інфраструктури. Крім того, Маврикій отримає можливість реалізувати програму переселення на островах Чагос.
Президент США Джо Байден висловив свою підтримку угоді, назвавши її "ясною ілюстрацією того, як дипломатія і співпраця між державами здатні вирішувати давні історичні проблеми для досягнення мирних та взаємовигідних досягнень".
У той момент Френкі Бонтемпс, представник другого покоління чагосців у Великій Британії, поділився з BBC своїми почуттями, зазначивши, що він відчував "гнів і зраду", оскільки жителі Чагосу "ніколи не були залучені" до процесу переговорів.
"Ми опиняємося в безвихідному становищі, не маючи можливості вплинути на формування нашого майбутнього та майбутнього нашої країни", - зазначив він.
Архіпелаг Чагос складається з кількох островів, розташованих в Індійському океані, включаючи сім атолів та більше 60 тропічних островів.
За повідомленням The Guardian, у 1960-1970-х роках Велика Британія депортувала чагосців зі своїх земель. Цю подію кваліфікували як злочин проти людства.
У матеріалі йдеться, що Лондон відокремив острови Чагос від Маврикія до проголошення незалежності острівної держави у 1968 році. Маврикій стверджував, що його незаконно змусили віддати острови в обмін на незалежність.
Натомість Британія заявляла, що Маврикій не мав законних претензій на Чагос.