Чому хижаки перетворюються на людожерів: дослідження вчених про залишки левів, які забрали життя десятків людей в Африці.


У тріснутих і зламаних зубах двох левів досі збереглося волосся їхньої здобичі. Джерело: The Field Museum

Ці два леви стали відомими завдяки своїм жахливим нападів на людей у 1898 році під час зведення залізничного мосту через річку Цаво в Кенії. Нещодавно новітні генетичні дослідження волосся, яке застрягло в пошкоджених зубах цих хижаків, допомогли розкрити подробиці їхньої здобичі, на яку полювали ці "людожери" Цаво.

Продовжуючи, OBOZ.UA, посилаючись на Current Biology, представить новий підхід до аналізу залишків здобичі, який дозволить науковцям з'ясувати причини, що призвели до перетворення хижаків на людожерів.

Леви-убивці

Ця моторошна історія левів, які нападали на намети будівельників у таборі та забирали жертв у хащі, впродовж багатьох років надихала на створення фільмів, книжок, і на численні дослідження.

З початку квітня 1898 року хижаки позбавили життя щонайменше 28 людей, серед яких були робітники залізниці Кенія-Уганда. Цю ситуацію зумів змінити інженер-будівельник підполковник Джон Генрі Паттерсон, який врешті-решт застрелив цих величних кішок. У 1925 році він продав останки левів до Чиказького музею природної історії ім. Філда, де вони зберігаються й досі.

З чого все почалося?

У 1990 р. Томас Гноске, менеджер з колекцій музею, вперше помітив безліч волосків, що застрягли в зубах левів. За кілька років біологи в Музеї польових досліджень та Іллінойському університеті в Урбані-Шампейні, виділили окремі екземпляри і витягли з них ДНК. Це дало змогу ідентифікувати тип жертв левів-убивць.

Висновки дослідження були оприлюднені в журналі Current Biology. Команда дослідників повідомила, що новий підхід сприятиме виявленню зв'язків між сучасними хижаками та їхньою здобиччю, а також аналізу зразків, вік яких налічує сотні тисяч років.

Мало того, цей метод можна використовувати ширше, і тепер інші дослідники застосовуватимуть його для вивчення ДНК здобичі з черепів і зубів інших тварин.

Щодо факторів, що спонукали тварин звернути свою увагу з диких істот на людей, вчені вказують на проблеми із зубами левів. Зокрема, було зафіксовано випадок, коли одна з цих хижих істот отримала серйозні ушкодження від атаки буйвола або зебри, що призвело до втрати її здатності ефективно полювати на звичну здобич.

Відновлення хронології хижака

Генетична технологія, створена в процесі дослідження, має потенціал для аналізу вмісту зламаних зубів давніх хижаків, що відкриває нові горизонти для відновлення історії минулих епох.

Лав Дален, який займає посаду професора еволюційної геноміки в Стокгольмському університеті, вважає цю технологію надзвичайно багатообіцяючою.

"Ми вже давно знаємо, що можна отримати інформацію про харчування, витягуючи ДНК із зубного нальоту в стародавніх зубах", - сказав Дален, - "Але ніхто не думав замість цього використовувати волосся в зубах м'ясоїдних тварин як джерело ДНК".

Наступний аналіз волосся дозволить дослідницькій групі відновити часткову хронологію харчових звичок левів та з'ясувати, з якого часу вони почали полювати на людей. Це надасть глибше розуміння конфлікту між людьми та левами, який все ще триває в Африці.

Раніше OBOZ. UA розповідав, які тварини найближчі людині за поведінкою.

Related posts