Чому Папа Римський вирішив призначити українця кардиналом у Ватикані?


Призначення українського священика Миколи Бичка, кардиналом у Ватикані та єпарха Мельбурнської єпархії Петра і Павла УГКЦ в Австралії, породжує безліч запитань. Зокрема, що стало причиною вибору саме його кандидатури? Чи зіграло його українське походження якусь роль у цьому рішенні? І, в кінцевому рахунку, якими критеріями керуються під час такого важливого процесу?

"Телеграф" намагався знайти відповіді, тому звернувся до Ігоря Яцківа, який є речником Київської архиєпархії Української греко-католицької церкви (УГКЦ).

За його словами, при призначенні враховувалася географічна складова, але не так, як це могли б сподіватися українці, а також значну роль відіграв особистий вибір Папи.

"Це приватне рішення Папи. Він приймає його самостійно, і ніхто не має права когось рекомендувати," - зазначає Яцків.

Він підкреслює, що майбутній кардинал Микола Бичок наразі є представником Австралії, а його українське походження в цій ситуації, з точки зору Папи Римського, не має великого значення. Минулого року на австралійському континенті пішов з життя їхній кардинал, тому тепер виникла потреба в новому. І Микола Бичок виступає в ролі австралійського священника, який має українські корені.

"З огляду на список новопризначених кардиналів, очевидна їхня географічна різноманітність, що свідчить про глобальний підхід. Вибір кардиналів відбувався серед єпископів Австралії, а не України. Це не слід розглядати як підтримку для України, а скоріше як визнання для Австралії," – коментує речник УГКЦ.

За його словами, Микола Бичок виступатиме в австралійському контексті, а не в українському. Він ясно усвідомлює, що мова йде саме про Австралію, а не про Україну.

Водночас релігієзнавець Олександр Саган вважає, що у цьому виборі найбільшу роль відіграє саме Папа, адже за ним право обирати кардиналів.

"Сказати, що існує якась система, мабуть, не зовсім вірно. Це особисте рішення Папи", -- зазначає Саган.

Він зазначив, що безумовно існує певний принцип, за яким обирають конкретну групу людей, а вже Папа приймає остаточне рішення про те, хто отримає сан кардинала.

Як зазначила "Телеграфу" Ірина Богачевська, релігієзнавець, докторка філософських наук, професорка, завідувачка кафедри філософії та педагогіки Національного транспортного університету, це точно рішення не про Україну

"Обирати кардиналів - це є привілей лише самого Папи Римського. Виходячи з політики Ватикану в цілому, це призначення не про Україну. Як це, можливо, не прикро нам, але все ж таки не про Україну", -- каже Богачевська.

Вона зазначає, що на всьому австралійському континенті не існувало жодного кардинала. Саме з цієї причини Ватикан вирішив обрати представника з числа австралійців, які здійснюють служіння від Римсько-католицької церкви. Як стверджує релігієзнавець, те, що цю почесну посаду зайняв Микола Бичок, сталося завдяки вдалому збігу обставин.

Цю думку також підкреслив глава УГКЦ Блаженніший Святослав, зазначивши, що новопризначений кардинал відстоюватиме інтереси Австралії, проте не залишить поза увагою й питання, що стосуються України. Таким чином, він стане своєрідним "представником істини" у Ватикані.

"Це значний плюс для нас. Однак мова йде не лише про представлення України, а про те, що в центрі уваги опиняється сама Австралія. Він сам зазначає, що прагне говорити правду і доносити до найвищих інстанцій позицію українців, а також реалії страждань українського народу в цій війні. Таким чином, ми отримуємо лобіста українських інтересів у Ватикані," — зазначає Богачевська.

Вона підкреслює, що роль кардинала має свої можливості і відкриває прямий канал спілкування з понтифіком. Отже, навіть якщо це призначення не було зроблено з акцентом на Україну, воно все ж матиме певний вплив на нашу країну. Крім того, Микола Бичок є досить молодим, йому трішечки більше 40 років, тому він зможе залишатися в Ватикані протягом наступних двадцяти років. У майбутньому саме такі особи, як він, можуть очолити Римо-католицьку церкву.

Раніше "Телеграф" повідомляв, що Папа Римський висловив незадоволення щодо заборони, яку ввела російська церква в Україні.

Related posts