Чому саміт БРІКС у Росії є жорстоким спектаклем Путіна.


Журналіст і військовий експерт Петро Шуклінов розповідає про саміт БРІКС, який відбувається в Російській Федерації.

Саміт БРІКС в Росії засвідчив: Глобальний Південь не друг України, але й на війну із Заходом йти не збирається -- Росія в цьому цирку виступатиме одна. Валюта БРІКС, відмова від долара, заміна SWIFT, антизахідний союз -- цього не буде

По-перше, хоча це не є найсуттєвішим аспектом, варто згадати про кількість учасників. У минулому році саміт БРІКС у Південній Африці зібрав понад 30 високопосадовців (прем'єр-міністрів, віцепрезидентів, президентів), тоді як цього року їх кількість склала менше 20.

Друга важлива тема – статус учасників. Чимало лідерів вирішили не їхати. Зокрема, бразильський президент "отримав травму", кубинський президент зіткнувся зі "складнощами в енергетичному секторі", а президент Сербії має "зустріч з польським колегою". Коментарі тут зайві.

Путін планував організувати особливий захід з президентом Бразилії, маючи на меті зустріч трьох країн: Бразилії, Китаю (обидві з яких входять до десятки найбільших економік світу) та Росії (яка не має такого статусу). Проте масштабне шоу під назвою "Справжні економічні тигри планети: спостерігайте та захоплюйтесь, болгари!" довелося скасувати в останній момент.

Перед самітом головний алкоголік Росії Медвєдєв заявив, що БРІКС має стати аналогом СРСР і боротись із Заходом. Але жодна з "глобальних ідей" Путіна не знайшла підтримки. Ніхто, окрім відвертих блазнів, не захотів "воювати з Заходом". Навіть натякати на можливість такої боротьби відкинули.

Індія та ПАР прямо виступили проти політизації блоку та проєктів. Країни не підтримали дій та ідей, направлених проти когось. ПАР каже: створення валюти БРІКС було б "політичним проєктом". Індія каже, що це питання не має обговорюватись. Що цікаво -- навіть Китай проявив стриманість в цьому питанні.

Перед самітом БРІКС в Москві мала відбутись зустріч міністрів фінансів та голів центробанків БРІКС. Фактична тема розмови -- "нова валюта БРІКС" та "новий SWIFT". Але Китай, Індія, ПАР та інші відправили на зустріч молодших клерків, що не мали жодних повноважень.

Тільки Росія підпадає під санкції. Інші фінансові установи по всьому світу не прагнуть бути пов'язаними з РФ. Будь-які спроби створити систему, яка могла б обійти діючі обмеження банківської системи, можуть призвести до серйозних наслідків у вигляді санкцій для цих країн. Адже, так чи інакше, це буде розцінюватися як фактичний обхід обмежень, накладених державами з іншої частини світу, такими як Європа, США, Японія, Канада, Австралія, Велика Британія та інші.

І все це робиться для того, щоб полегшити торгівлю з Росією? Використання національних валют у двосторонніх угодах — це можливо, але відмова від долара — ні. Створення нової валюти та альтернативного SWIFT — це вимоги Москви, Ірану та КНДР. Однак, це не стосується Глобального Півдня, де немає серйозних проблем із міжнародною фінансовою системою.

Крім того, всередині БРІКС спостерігається брак єдності щодо багатьох аспектів — як політичних, так і економічних. Яскравим прикладом є відмінності між Китаєм та Індією. Якщо до цього списку додати Пакистан, що висловив бажання приєднатися до БРІКС, то можна отримати справжній коктейль протиріч. Така ж ситуація спостерігається і з іншими державами блоку.

Індія чітко виражає своє незадоволення щодо амбіцій Китаю та Росії досягти контролю в рамках організації. З цієї причини вона виступає проти розширення БРІКС, до якого минулого року приєдналися шість нових держав, а ще десятки, включаючи такі країни, як М'янма та Афганістан, висловили бажання стати його частиною.

Позицію Індії по нерозширенню за рахунок прокремлівських чи прокитайських ізгоїв поділяють Бразилія та ПАР, розповіли Bloomberg чиновники цих країн. До них приєднались Об'єднані Арабські Емірати, які не підтримали перетворення блоку в антизахідну платформу, оскільки мають тісні зв'язки з країнами ЄС та США.

У всьому іншому БРІКС являє собою організацію, члени якої мають свої погляди, спрямовані на Китай, що є найбільшим торговим партнером для кожної з цих країн. На даний момент Китай залишається в тіні. Тим часом Росія, немов маленька істота, намагається привернути до себе більше уваги та виглядати гучнішою, ніж є насправді. Проте інші учасники усвідомлюють, що політичний вплив Росії в рамках БРІКС є незначним, а Пекін не виявляє готовності втручатися в конфлікт.

Однак, яскраве шоу Путіна в Казані має свої переваги для Кремля, а відповідно, і недоліки для України. Чимало лідерів Глобального Півдня все ж завітали до Росії, своїм візитом підтвердивши, що агресія Росії проти України і численні жертви – це прийнятно. Таким чином, майже половина світу сприймає нашу трагедію так, ніби українці – це не люди. Просто бізнес.

Коли наступного разу хтось серед нас буде розмірковувати над тим, де ж наш шлях -- на Заході чи на Сході, на Півдні чи на Півночі. Згадайте країни, лідери яких у 2024 році приїхали в Казань, щоб підтримати криваву виставу Путіна. Цьогорічна сцена збудована з кісток українських дітей -- вбитих та викрадених. На крові українських чоловіків та жінок. Зараз по ній топчуться ті, кому чхати на українців.

На відміну від Заходу, який збирає чергові $50 млрд для України на 2025 рік. Відправляє нову й нову зброю, щоб українці могли захиститися. Й політично також стоїть на нашому боці.

Бо ми -- частина Західного світу. Захід -- наша родина. Яка б складна вона не була. Нерішуча, інколи навіть слабка. Але вона й тільки вона здатна відчути нас, підтримати та прийняти наш біль. Тільки вони в найтяжчу годину історії встали поруч -- зброєю, грошима, економічно, політично. Де друзі, де вороги -- про це важливо не забувати.

Related posts