Другий президентський термін Дональда Трампа: чи виникнуть конфлікти між США та Європейським Союзом через його політику, і які наслідки це матиме для України?


Найближчі союзники США у Європі готуються до можливого розриву трансатлантичних відносин у разі перемоги Трампа, повідомляє з посиланням на низку євро посадовців The Washington Post. Що означатиме для України реалізація такого сценарію, і наскільки він є апріорі реалістичним, з'ясовував Фокус.

Апелюючи до розмови з 15-ма політиками та експертами з п'яти європейських країн, The Washington Post пише, що, переживши одне президентство Трампа, вони краще підготовлені до другого. Зокрема, повідомляється, що єврочиновники розробляють різні плани на випадок непередбачуваних ситуацій у сфері безпеки і торгівлі.

Серед інших аспектів, викликає занепокоєння обіцянка пана Трампа ввести високі мита на імпорт. Щоб "заспокоїти Трампа", в Європі почали розробляти списки можливих відповідних заходів і визначили стратегії для переговорів. Водночас, найбільш вразливою до підвищення тарифів вважається економіка Німеччини. "Імовірність торгової війни з Трампом посилює тривогу щодо рецесії. Німецький економічний інститут попередив, що запроваджені Трампом тарифи можуть призвести до збитків німецьких компаній на рівні $162 млрд", — зазначається в матеріалі.

Ще однією причиною для занепокоєння в Європі є погляди Дональда Трампа на НАТО та конфлікт між Росією та Україною. Як повідомляє The Washington Post, якщо республіканець виграє вибори, він має намір змусити Україну погодитися на територіальні поступки та укласти мирну угоду з Росією. "Щоб убезпечитися від можливих змін у політиці Вашингтона, НАТО взяло на себе частину зобов'язань США щодо підтримки України, в той час як європейські держави підвищили свої військові бюджети. Проте європейські лідери визнають, що відсутність підтримки з боку США стане серйозним ударом," - зазначає видання.

У підсумку, видання підкреслює, що європейські офіційні особи оцінюють підтримку Трампа України у її боротьбі проти Росії як невизначену, усвідомлюючи, "наскільки великі ризики".

Між тим думки експертів, з якими поспілкувався Фокус стосовно ймовірного розриву трансатлантичних зносин між Європою та Сполученими Штатами кардинально розійшлися.

Зокрема, Іван Ус, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень при Національному інституті стратегічних досліджень, висловився в розмові з Фокусом щодо тез, озвучених у Washington Post, назвавши їх "безпідставними". Він зазначив: "Слід звернути увагу на те, що під час першого терміну президентства Трамп завдав значної шкоди, зокрема, євроатлантичним відносинам. Тому в Європі дійсно існують побоювання, що при його поверненні до влади питання про існування НАТО може постати під загрозою".

Експерт вважає, що навіть якщо між європейцями та американцями чорна кішка таки пробіжить і рівень допомоги Києву останніх помітно зменшиться, "причин для паніки не має". "При подібних розкладах, окрім Європи, яка залишиться, ще більшу роль відіграватимуть такі країни, як Японія та Південна Корея. А що одна, що інша - економічно надпотужні. Японія взагалі - четверта економіка в світі, а Південна Корея приблизно десята. Тобто, маємо розуміти, що підтримка України буде. Єдине - це буде переформат і, більше того, переформат також може стосуватися і НАТО. Якщо Вашингтон захоче полишити Альянс, то не виключаю, що ті ж Японія і Південна Корея туди зайдуть, тому що вони розуміють нагальну потребу в цьому блоці", -- зазначає Іван Ус.

Він вважає, що Токіо та Сеул мають власні інтереси щодо активнішої підтримки України: "Для Південної Кореї це можливість протистояти Північній Кореї, а для Японії – шанс на відновлення контролю над північними територіями, зокрема Курильськими островами".

Моделюючи ситуацію за окресленим сценарієм, експерт припустив формування нового світоустрою, де "Європа, Японія, Південна Корея і, можливо, інші країни регіону, які побоюються Китаю, зокрема, Австралія і Філіппіни будуть у тісній зв'язці з Україною".

Відповідаючи на запит щодо термінів можливого геополітичного переформатування, Іван Ус зазначив: "З огляду на високу мотивацію з боку Європи, а також Японії та Південної Кореї, не думаю, що мова йде про багаторічний процес. Якщо ми говоримо про відхід від євродому і, відповідно, про підтримку України з боку Сполучених Штатів, вважаю, що до кінця 2025 року може бути сформовано новий альянс на підтримку нашої країни".

Вельми цікавим, вважає експерт, є те, як США вестимуть себе у подібній ситуації. Якщо Сполучені Штати зрозуміють, що випадають з гри, прогнозує Іван Ус, то навряд чи вони захочуть "так просто втратити свою нинішню роль і, лишившись наодинці з собою, опинитися на периферії глобальних світових процесів".

Політолог Тарас Загородний в інтерв'ю для Фокуса підкреслює: "Я переконаний, що між Європою та Сполученими Штатами не станеться жодного розриву, незважаючи на мрії Москви про це. Важливо розуміти, що коли Трамп закликає Європу сплачувати 2% від ВВП на потреби НАТО, він не вигадує нічого нового - це позиція США. Європейські країни зобов'язалися платити за свою безпеку ці 2% ще у 2006 році. Отож, по суті, Трамп не просить багато. Без підтримки США Європі буде вкрай важко забезпечити свою безпеку. Крім того, вимога про 2% стосується не лише європейських країн, а й Південної Кореї та Японії, оскільки американці вже не можуть покривати ці значні витрати".

Відзначаючи, що епоха 50-60-х років залишилася в минулому, коли економічна ситуація європейців була вкрай складною, експерт зазначив: "Сьогодні ми живемо на початку XXI століття, коли економіки є потужними, а у Європи є можливості інвестувати в свою безпеку, тоді як американцям це дається нелегко. Проте, говорити про суттєве погіршення відносин між Європою та США поки що не варто. Так, Трамп має намір ввести 100% мито на імпорт з країн, які відмовляються використовувати долар США в міжнародних розрахунках. Але варто врахувати, що стиль Трампа полягає в тому, щоб спочатку налякати всіх, а потім шукати компроміси. Запровадження економічних мит Вашингтоном виглядає цілком імовірним у випадку Китаю, але щодо Європи ситуація залишається невизначеною. Однак, незважаючи на це, не можна стверджувати, що євроатлантичне співробітництво між Європою та США стане менш активним, а тим більше, що воно буде розірвано".

Тарас Загородний підкреслив, що наразі не існує жодної альтернативи США в сфері безпеки для Європи, і в найближчому майбутньому її не передбачається. Він зазначив: "Європа, зокрема, не має великого бажання відходити від США, адже, окрім Польщі та Балтійських країн, мало хто з інших держав готовий виконати зобов'язання щодо витрат на оборону на рівні 2% від ВВП. У будь-якому випадку, слід усвідомлювати, що західна політика завжди базується на торгах, що означає, що це не про емоції, а про стратегічні розрахунки."

Війна між Росією та Україною, як стверджує експерт у сфері політики, яскраво ілюструє, що "усі ті прославлені європейські цінності – всього лише вигадки". "Пригадайте, коли на початку цього року Збройні сили України почали знищувати російські нафтові переробні заводи, відразу ж голова Пентагону Ллойд Остін з'явився на екранах, прекрасно усвідомлюючи, які нісенітниці говорить, і заявив, що ці НПЗ є цивільною інфраструктурою, яку не можна атакувати. Чому так сталося? Бо американським компаніям перед виборами була потрібна дешева нафта і подібні речі".

Українці, наголошує Тарас Загородний, повинні врешті зрозуміти "справжню філософію Заходу", суть якої полягає в тому, що кожен любить виключно себе, а дружить тільки за гроші або через необхідність. Всі інші сентенції, переконаний політолог - "то байки для особливо наївних людей, котрих не опускають з романтичних небес на грішну землю навіть поляки і угорці, які систематично демонструють, що коли не має вигоди, то все решта миттєво забувається".

Related posts