Експорт нафти з Російської Федерації знизився до найнижчого рівня з 2021 року, повідомляє Міжнародне енергетичне агентство.
У серпні 2024 року експорт російської нафти та нафтопродуктів впав на 290 тисяч барелів на добу, досягнувши 7 мільйонів барелів на добу. Це сталося вперше з березня 2021 року, коли показник був таким же низьким.
Водночас середня експортна ціна російської нафти у серпні знизилася на $4,92 - до $69,82 за барель, пише російський "Коммерсант" із посиланням на звіт Міжнародного енергетичного агентства (МЕА, IEA).
Зокрема, у серпні експорт російської нафти скоротився до 4,4 мільйона барелів на добу, що на 270 тисяч барелів менше порівняно з липнем та аналогічним місяцем минулого року. Експорт нафтопродуктів з Росії також знизився на 20 тисяч барелів на добу в порівнянні з серпнем 2023 року. Водночас, експорт світлих нафтопродуктів зменшився на 240 тисяч барелів на добу, хоча постачання мазуту та вакуумного газойлю зросло на 230 тисяч барелів на добу.
За підрахунками МЕА, доходи Росії від експорту нафти та нафтопродуктів у серпні зменишилися на $1,6 млрд порівняно з липнем і становили $15,3 млрд. Виторг від експорту нафтопродуктів знизився на $480 млн - до $5,6 млрд, від експорту нафти - на $1,2 млрд, до $9,6 млрд.
"За інформацією звіту Міжнародного енергетичного агентства, наразі невідомо, чи є різке зниження експорту російської нафти в серпні наслідком зусиль з виконання зобов'язань ОПЕК+ щодо скорочення видобутку, чи це результат більш інтенсивного технічного обслуговування нафтових родовищ."
Видобуток нафти в Росії, за даними агентства, зменшився у серпні на 80 тис. б/д - до 9,11 млн барелів на добу.
На момент складання звіту Міжнародної енергетичної агенції (МЕА) близько 230 тисяч барелів нафти російського морського експорту не мали визначеного пункту призначення. В серпні експортна ціна на нафту марки Urals знизилася на $3,5-4 за барель, досягнувши $68,3. Тим часом, вартість нафти North Sea Dated склала $80,7, зниження становило $4,54.
У своєму звіті Міжнародне енергетичне агентство відзначає, що зростання глобального попиту на нафту продовжує знижуватися. У першій половині 2024 року попит зріс на 800 тисяч барелів на добу в порівнянні з минулим роком, що є найнижчим показником з 2020 року. Основною причиною цього зниження є різке уповільнення економіки Китаю, де в липні споживання зменшилося вже четвертий місяць поспіль на 280 тисяч барелів на добу.
Міжнародна енергетична агенція (МЕА) очікує, що у 2024 році попит на нафту виросте на 900 тисяч барелів на добу, що є значним збільшенням у порівнянні з 2,1 тисячами барелів на добу, зафіксованими минулого року, і досягне приблизно 103 мільйонів барелів на добу. Прогноз для 2025 року також передбачає помірне зростання попиту, яке складе 950 тисяч барелів на добу.
У серпні постачання нафти збільшилося на 80 тисяч барелів на добу, досягнувши 103,5 мільйона барелів на добу. Прогнозується, що річний приріст постачання нафти виросте з 660 тисяч барелів на добу цього року до 2,1 мільйона барелів на добу до 2025 року. Водночас експорт нафти з країн, що не входять до ОПЕК+, зросте на 1,5 мільйона барелів на добу в цьому та наступному році. Натомість експорт з країн ОПЕК+ може зменшитися на 810 тисяч барелів на добу у 2024 році, проте в 2025 році передбачається його підвищення на 540 тисяч барелів на добу, якщо добровільні обмеження на видобуток залишаться чинними.
Згідно з останніми новинами, зниження світового попиту на нафту, яке в першу чергу викликане ситуацією в Китаї, стало причиною різкого обвалу нафти на ринках. Ф'ючерси на нафту Brent зменшилися з пікових значень, що перевищували $82 за барель на початку серпня, до майже трирічного мінімуму, що склав трохи менше $70 за барель 11 вересня.