Згідно з інформацією ЗМІ, енергетичний бізнес родини Козицьких отримує фінансування від державних банків.
Чимало підприємств, що входять до групи ЕКО ОПТІМА, заснованої батьком нинішнього голови Львівської обласної державної адміністрації Максима Козицького, Зиновієм Козицьким, здійснюють свою діяльність через компанії, зареєстровані на Кіпрі. Вони використовують механізми податкової оптимізації та отримують фінансування від державних банків, таких як "Укрексімбанк" і "Укргазбанк". При цьому, за одним із кредитів поручителем виступає сам Максим Козицький. Про це у своєму блозі на платформі "Ділова столиця" інформує колишній голова ДП "Полтаванафтогазгеологія" та голова громадської спілки "Останній бастіон" Геннадій Сікалов, на що звертає увагу видання УНІАН.
Він зазначає, що компанії групи "ЕКО ОПТІМА" Зиновія Козицького, які управляють низкою вітрових та сонячних електростанцій у Львівській області, входять до багатошарової структури кіпрських компаній, якими володіє Зиновій Козицький.
"Значуща частина усіх активів Козицьких у сфері "зеленої енергетики" структурована на основі мережі кіпрських офшорних компаній. Ключовою офшорною компанією в цій структурі є кіпрська ZMS ENERGEE LIMITED, яка є власником інших кіпрських офшорів IVENA, DERAVEST, POLIVEST, ZMS HOLDING", -- пише активіст, наводячи скрін-копії звітності відповідних кіпрських компаній.
На його думку, дворівнева організаційна структура кіпрського сегмента "зеленого" бізнесу Козицьких вказує на те, що головною метою створення цієї структури може бути не стільки захист активів, скільки оптимізація податкових зобов'язань.
Відповідно до фінансових звітів офшорної компанії IVENA LIMITED, до 2019 року ця компанія слугувала "фінансовим хабом" для бізнесу Козицьких. На її рахунки надходили платежі від українських ТОВ, з яких здійснювалися трансакції на інші компанії Козицьких на Кіпрі, а також надавалися "позики" українським ТОВ. Таким чином, з балансів підприємств виводилися "надлишкові" доходи, що не підлягали оподаткуванню, які використовувалися для фінансування інших проектів Козицьких в Україні. У наступні роки ці проекти, у свою чергу, "повертали" позики зі своїх доходів на рахунки кіпрської IVENA LIMITED, що дозволяло зменшувати прибуток, з якого потрібно сплачувати податки в Україні, -- зазначає автор.
Згідно з його словами, в період з 2020 по 2022 рік через IVENA LIMITED пройшло не менше ніж 20 мільйонів євро. Крім того, у 2018-2022 роках ця компанія виконувала роль поручителя та гаранта за кредитами, виданими компаніям Козицьких в "Укрексімбанку" та "Укргазбанку", загальна сума яких становила щонайменше 57 мільйонів євро. Важливо зазначити, що одним з поручителів за одним із кредитів в "Укргазбанку" був діючий голова Львівської обласної військової адміністрації. Водночас у фінансовому звіті кіпрської компанії Deravest Limited, Максим Козицький, голова Львівської ОВА, залишається пов'язаною особою, а компанія має перед ним фінансові зобов'язання, про які не згадується в декларації посадовця.
Згідно з оцінками Сікалова, подібна організація енергетичної сфери могла надати її власникам можливість зменшити податкові витрати на сотні мільйонів гривень. А ймовірна участь в цій схемі діючого посадовця може свідчити про конфлікт інтересів і корупційні дії.
Важлива частина прибутків українських товариств з обмеженою відповідальністю спрямовується на рахунки компаній, зареєстрованих на Кіпрі, при цьому податок на прибуток не надходить до державного бюджету України. Відповідно до останніх фінансових звітів кіпрських компаній, пов'язаних з Максимом Козицьким, а також аналогічних документів за попередні роки, він має статус пов'язаної особи, що свідчить про його здатність впливати на важливі рішення цих підприємств і участь в їхньому управлінні. Згідно з чинним законодавством, особи, які займають державні посади, не можуть бути залучені до управління активами, -- зазначає Геннадій Сікалов.