Європа починає виявляти підтримку ініціативи Трампа стосовно мирних переговорів між Україною та Росією, - повідомляє WSJ - Деталі | Експрес онлайн.
Зусилля новообраного президента США Дональда Трампа щодо започаткування мирних переговорів між Росією та Україною знаходять дедалі більше підтримки серед європейських союзників Києва. Водночас у Європі зростають побоювання, що час працює не на користь України.
Спроби нового президента США Дональда Трампа налагодити мирні переговори між Росією та Україною отримують все більше підтримки від європейських партнерів Києва. Це повідомляє видання The Wall Street Journal.
На тлі обговорень європейських лідерів про те, чи зможуть вони компенсувати можливу втрату американської допомоги, якщо адміністрація Трампа припинить її надання, у багатьох столицях визнають нагальність пошуку виходу з конфлікту. Чиновники відзначають, що Росія закріплює свої позиції, тоді як Україна стикається з браком ресурсів.
Зближення позицій Європи та нової адміністрації США щодо відкритості до переговорів контрастує зі ситуацією, яка була на момент пів року тому. Тоді європейські політики побоювалися, що швидке прагнення Трампа до угоди з Кремлем може зашкодити Україні. Проте у Європі залишаються сумніви щодо того, наскільки США дозволять Києву впливати на формування угоди. Водночас лідери занепокоєні можливими поступками, на які Трамп може піти заради досягнення миру.
Президент України Володимир Зеленський висловив сподівання, що рішучість Дональда Трампа в питанні Росії може допомогти просунутися в переговорах. Проте, Зеленський також попереджає про можливі ризики таких зв'язків, підкреслюючи: "Це те, чого Путін прагнув вже давно: зменшити ізоляцію Росії та вести переговори, які не матимуть жодних результатів, так, як він робив це протягом десятиліть".
Проте у Вашингтоні вважають, що через фронтову ситуацію Україні може знадобитися перейти до переговорів. Незважаючи на офіційну позицію Києва, що полягає у відновленні контролю над усіма окупованими територіями, в суспільстві України поступово зростає підтримка ідеї компромісів щодо території. Згідно з опитуванням Київського міжнародного інституту соціології, у жовтні 32% опитаних висловили готовність на часткові територіальні поступки в обмін на мир, що є значним зростанням у порівнянні з 14% річної давності.
Зеленський представив свій план забезпечення перемоги, який передбачає посилення військової допомоги та гарантій безпеки для України. За його словами, припинення вогню не повинно стати можливістю для Росії переозброїтися.
Одночасно кілька європейських столиць вже починають підготовку до можливого зменшення американської підтримки Україні. Наприклад, на нещодавній зустрічі в Будапешті обговорювали стратегії на випадок, якщо політика США зміниться після повторного обрання Трампа. Віктор Орбан, угорський прем'єр-міністр, вже давно виступає за якнайшвидше завершення конфлікту і підтримує погляди Трампа.
У більшості країн Європи досі панує думка про підтримку України "стільки, скільки буде потрібно". Проте під час переговорів у Будапешті французький президент Еммануель Макрон і італійська прем'єрка Джорджія Мелоні виразили свої побоювання щодо можливостей Європи забезпечити Київ необхідною допомогою у випадку, якщо США припинять свою підтримку.
Після телефонної бесіди канцлера Німеччини Олафа Шольца з президентом Росії Володимиром Путіним, представник німецького уряду оголосив, що Шольц висловив заклик до проведення чесних переговорів. У відповідь Кремль наголосив, що Росія відкрита до діалогу, але лише за умови визнання нових "територіальних реалій".
Однак залишається невирішеним питання, яким чином відбудуться ці переговори та чи буде Путін готовий до чесного діалогу. Дипломати застерігають, що можливі домовленості, наприклад, про тривале утримання України від вступу в НАТО, можуть створити нові політичні виклики для урядів європейських країн.
Підписуйтесь на сторінку "Експресу" у Facebook