Китай взаємодіє з Росією, але не з Путіним: українські експерти роз'яснили, чому Пекін не є союзником Москви.
Росія та Китай мають різні уявлення про глобальний порядок.
Для Китаю є надзвичайно важливим зберігати позитивну риторику та підтримувати стабільні відносини з Російською Федерацією. Йдеться не лише про особисті стосунки з Путіним, а про співпрацю з Росією в цілому. РФ відіграє ключову роль для Китаю як стратегічний партнер.
У бесіді з журналістом видання "Телеграф" Микитою Михальовим, головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко поділилася своїми думками. Вона зазначила, що між Росією та Китаєм відсутні будь-які офіційні зобов'язання. На відміну від Північної Кореї, Китай не дав жодних гарантій підтримки Росії в разі виникнення теоретичного конфлікту.
"Для Китаю Росія важлива як партнер в багатьох аспектах і за багатьма напрямками. В першу чергу в безпековому, тому що все ж таки більше ніж 4 000 кілометрів спільного кордону... Росія та Китай разом діють в інформаційному просторі проти Сполучених Штатів Америки, їхніх партнерів і союзників. Намагаються спростувати ту риторику, яку просувають активно Сполучені Штати Америки", -- зазначила Гриценко.
Експерт зазначила, що Росія та Китай не раз, майже синхронно, висловлювали обвинувачення на адресу США у нав'язуванні своїх ідей світовій спільноті, що не відповідає реальності.
"І Росія, і Китай прагнуть до зміни світового порядку. До, як вони кажуть, більш справедливого світового порядку. Хоча під цим кожна зі сторін розуміє дещо інше", -- зауважила Гриценко.
На думку експертів, кожна країна має власне уявлення про те, яким повинен бути новий світовий порядок. Китай, наприклад, прагне утвердитися на міжнародній арені в ролі глобальної держави, сподіваючись зрівнятися з США. Водночас, Росія продовжує вважати себе важливим гравцем на світовій сцені, бажаючи зберегти статус однієї з основних сил.
"Що вже неможливо, особливо після повномасштабного вторгнення у 22-му році. Тому що оцей весь вплив який Росія мала на окремі регіони у світі поступово занепадає в Центральній Азії, на Кавказі і так далі", -- підкреслила експертка.
Отже, Росія і Китай мають різні погляди на світовий порядок, але Китай намагається використовувати ситуацію в Росії для досягнення своїх національних цілей, які включають торгово-економічні, енергетичні та інші інтереси.
"Китай прагне забезпечити постійний і стабільний зв'язок із Росією. Враховуючи можливість зміни влади в Росії, Китай вважає критично важливим підтримувати дружні стосунки з цією країною. Він також має намір підтримувати існуючий російський режим, який є антиамериканським і більше схиляється до прокитайських позицій," – підкреслила експертка.
За словами експертки, ключовим завданням для Китаю є збереження Росії в ролі партнера, готового завжди підтримувати Пекін у разі конфлікту.
Нагадуємо, що раніше "Телеграф" інформував про те, що фахівець визначив дві ключові мети Пекіна у реалізації мирного плану, розробленого Китаєм і Бразилією.