Важливий момент, який часто залишається поза увагою: дослідники виявили фактори, що сприяють формуванню мозку в ранньому дитинстві.


Наш мозок починає свій розвиток ще в утробі матері і продовжує його в міру нашого дорослішання. Однак нещодавно вчені з'ясували, що втративши важливу частину нашого повсякденного життя, він ризикує розвинути низку серйозних ускладнень.

Нещодавно проведене дослідження продемонструвало критичну роль сну для молодого мозку: його недолік у ранньому віці може викликати когнітивні порушення з тривалими наслідками, особливо в періоди розвитку. Вчені виявили, що молоді миші, позбавлені сну, стикалися з серйозними труднощами у формуванні нейронних зв'язків, які є необхідними для пам’яті та навчання. У той же час, у дорослих мишей ці наслідки виявилися незначними, що свідчить про зміну потреби в сні з віком: молодий мозок потребує сну для основного розвитку та когнітивних функцій, тоді як дорослі в основному використовують його для відновлення та підтримки, зазначає PsyPost.

У Фокус.Технології запустили власний Telegram-канал! Приєднуйтесь, щоб бути в курсі найновіших та найцікавіших подій у світі науки!

Доцент Університету Північної Кароліни в Чапел-Гілл і автор дослідження, Грем Дірінг, акцентує увагу на тому, що "сон все більше вважається основоположним елементом здоров'я" як серед науковців, так і в суспільстві, особливо в контексті розвитку мозку. Його дослідницька група зосередилася на тому, чому сон має особливе значення для молодих ссавців. "У рамках нашого дослідження ми поставили питання, чи може сон мати специфічні функції в період формування мозку," -- зазначив Дірінг, підкреслюючи, що молоді тварини виявляються більш чутливими до недосипання, ніж їх дорослі родичі, що робить дітей особливо вразливими до негативних наслідків браку сну в процесі розвитку.

Дослідження, опубліковане в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, виявило зв'язок між режимом сну та різними ускладненнями, включаючи розлади аутистичного спектра. Команда Дірінга виявила, що діти з аутизмом і іншими порушеннями розвитку мають високий рівень порушень сну, що стало поштовхом для їх подальшого вивчення. Раніші дослідження в лабораторії показали, що у молодих мишей, які мали генетичну схильність і страждали від нестачі сну в ранньому віці, згодом спостерігалися поведінкові прояви, схожі на аутизм. Цей результат підкреслює, як генетична вразливість в поєднанні з недостатнім сном може впливати на нейророзвиток, що відкриває нові можливості для лікування, орієнтованого на покращення режиму сну.

Під час дослідження вчені спостерігали за мишами на трьох етапах життя -- ювенільному, підлітковому і дорослому, за допомогою п'єзоелектричної системи, яка реєструвала патерни сну і неспання без інвазивних методів. Поведінкові тести, такі як завдання на розпізнавання нових об'єктів, показали, що молоді миші, позбавлені сну, погано справлялися зі своїми обов'язками, демонструючи погіршення пам'яті та здатності до навчання. Молекулярний аналіз показав, що позбавлення сну перешкоджало виробленню білків, необхідних для розвитку синапсів у молодих мишей, але не чинило істотного впливу на дорослих.

Цей віковий ефект свідчить про те, що, якщо у дорослих сон допомагає підтримувати продуктивність, то для молодого мозку він має ще більш критичне значення, сприяючи постійному структурному розвитку та удосконаленню нейронних зв'язків. Дослідження науковців підняло нові питання щодо більш широких наслідків сну для розвитку молоді, зокрема, його ролі у профілактиці або полегшенні різних розладів. Дірінг зауважує: "Не можна компенсувати втрачені години сну", підкреслюючи, що пропущений під час розвитку сон може мати тривалі наслідки, адже неможливо повернутися назад і заповнити згаяний відпочинок. Наступні дослідження можуть зосередитися на тому, як тривала недостача сну взаємодіє з генетичними факторами ризику розвитку аутизму та інших захворювань, що, можливо, призведе до створення втручань на основі сну для підтримки дитячого розвитку, вважають фахівці.

Раніше Фокус писав про те, що вчені розкрили несподівану користь денного сну. Дослідники вважають, що легкий сон протягом дня здатний поліпшити концентрацію і пам'ять, і навіть запобігти руйнівній хворобі.

Також Фокус писав про дев'ять простих способів поліпшення якості сну. Мільйони людей відчувають проблеми зі сном, що негативно позначається на їхньому повсякденному житті, але це можна виправити, кажуть експерти.

Related posts