Європейські держави зажадали від "Газпрому" 20 мільярдів доларів за невиконані поставки газу, повідомляють російські ЗМІ.
Не менше ніж 19 компаній з 11 країн Європи подали судові позови проти "Газпрому" через невиконання газових угод, внаслідок чого загальна сума претензій склала 18,6 мільярда євро, що еквівалентно 20,6 мільярда доларів.
Цю інформацію надає російський медіа-ресурс The Moscow Times.
Найбільший позов на суму 13 мільярдів євро подав німецький концерн Uniper, який раніше був основним покупцем газу у "Газпрому" в Німеччині та спільно інвестував у проєкт "Північний потік – 2". Ця компанія, що щорічно імпортувала з Росії 20 мільярдів кубометрів газу, вимагала відшкодування значних фінансових втрат у зв'язку з припиненням постачань. У червні 2024 року Стокгольмський арбітраж повністю задовольнив її вимоги.
Понад 1 мільярд доларів вимагає компанія RWE, ще один німецький імпортер газу, який отримував щорічно 1 мільярд кубометрів газу від "Газпрому". Тим часом французька компанія Engie ініціювала арбітражний процес, вимагаючи у "Газпрому" більше 300 мільйонів євро.
В Австрії, яка продовжує купувати російський газ, що покриває близько 90% її споживання, найбільша енергокомпанія OMV подала позов проти "Газпрому" на суму 575,3 мільйона євро.
У Фінляндії, де до початку війни російський газ контролював 90% ринку, концерн Gasum подав позов проти "Газпрому". В Італії аналогічні дії вживає енергетичний гігант Eni, який відмовився виконувати розпорядження Володимира Путіна щодо оплати постачань у рублях.
У Польщі позов на 1,5 мільярда євро проти "Газпрому" подала компанія Europol Gaz, що управляла польською ділянкою газопроводу "Ямал -- Європа", який транспортував газ із Західного Сибіру до споживачів у Німеччині. У Чехії претензії до "Газпрому" за недопоставлений газ висунули Net4gas і Innogy Energie: перша вимагає 113 мільйонів євро, друга -- 78 мільйонів. У Швейцарії газові трейдери DXT Commodities та Axpo Solutions подали позови на загальну суму майже 1 мільярд євро.
У Нідерландах оператор газотранспортної системи Gasunie Transport Services пред'явив претензію до "Газпрому" на суму 275 мільйонів євро. Додатково, BBL Company V.O.F. ініціювала судовий позов через невикористання зарезервованих потужностей для транспортування газу. У Словаччині ZSE Energia та Vychodoslovenska energetika також ведуть судові справи з "Газпромом", а в Болгарії національний газовий оператор Bulgargaz подає позов на 400 мільйонів євро через розірвання контрактних угод.
Сума претензій, висунутих до "Газпрому", перевищила його чистий дохід від продажу газу на всіх зовнішніх ринках. Згідно з оцінками БКС, річні надходження від постачань до Європи та Туреччини складають 10 мільярдів доларів, до Китаю — 7 мільярдів, а експорт до країн СНД і Центральної Азії приносить ще 2 мільярди.