Дивний випадок у луцькому храмі – митрополит висловив свою думку щодо розписів на стінах.
За словами священнослужителя, він не засуджує авторів "картин" і людей, які на них зображені, але вважає такий вчинок не зовсім правильним. Парафіяни мають дивитися на святих небожителів, а не місцевих підприємців.
На стінах Кафедрального собору Святої Трійці в Луцьку були розміщені зображення відомих місцевих бізнесменів. Митрополит Львівський і Сокальський ПЦУ Димитрій Рудюк висловив свою думку про цю ініціативу "благоустрою" собору на своїй сторінці в Facebook.
За його словами, під час розпису луцького собору було допущено ряд помилок, але священнослужитель утримався від суджень і висловив критику на адресу авторів цих "творів" та персонажів, які на них зображені.
Порушення сакрального канону стінопису полягає в тому, що зображення цих осіб розміщене вгорі, де повинна бути зображена Небесна Церква разом із їхніми небесними покровителями, тобто святими та ангельським світом. Я навіть не можу уявити, що парафіянин собору, піднявши погляд, побачить там сучасного бізнесмена з Луцька, а не мучеників або ангелів, -- зазначив Димитрій Рудюк.
Митрополит також підкреслив, що меценати могли обрати інше місце для розміщення розпису з їхніми зображеннями: наприклад, поруч із торговими точками, де продають свічки; біля зображення Страшного Суду; або в рамках канону розпису західної преси. Він вважає, що це було б доречно, але при цьому не закликає сприймати це як пораду, скоріше як роздуми щодо "резонансної атаки на сучасний стінопис пам'ятки сакральної архітектури в Луцьку".
Загалом, як зазначав Димитрій Рудюк, у історії церковного живопису можна знайти зображення патронів і меценатів на стінах храмів. Наприклад, в Успенському соборі Києво-Печерської лаври в лівій частині стіни представлені князі-ктитори Острозькі та Сангушко. Також там можна побачити портрети різних гетьманів та інших видатних осіб, але є один суттєвий нюанс.
"Зіставляти сучасних бізнесменів-меценатів із князями стародавньої України, які переважно зображувалися на стінах після їхнього відходу з життя і залишення значної частини свого майна, наприклад, лаврі, є недоцільним", — зазначив митрополит.
Нагадаємо, 1 листопада повідомлялося, що в Луцьку на стінах собору намалювали фрески з місцевими бізнесменами. Іконописець собору Юрій Гетьманчук каже, що зображення деяких підприємців викликали неоднозначну реакцію серед лучан, і тому "довелося вносити зміни".