У Львівській області екс-міліціонер заволодів обласною премією в галузі журналістики.


Над стрічкою "Обличчя війни" трудилися оператор Вадим Пшесмецький (ліворуч), сценаристка Діана Мосора та керівник проекту Іван Рибак, проте лише Іван отримав нагороду.

У Львові спалахнув гучний скандал навколо лауреата обласної премії в сфері культури в категорії "журналістика та публіцистика - імені В'ячеслава Чорновола". Журі, під керівництвом заступника голови ЛОВА Івана Собка, оголосило переможцем 62-річного Івана Рибака, колишнього міліціонера, який в теперішній час є головним редактором видання "ТрибунаЛ". Цю нагороду він отримав за документальний фільм "Обличчя війни", хоча насправді проект був реалізований завдяки зусиллям команди з трьох осіб.

Документальний фільм "Обличчя війни" був створений у 2023 році невеликою командою з трьох осіб: проектом керував 62-річний Іван Рибак, сценарій написала 23-річна Діана Мосора, а 27-річний Вадим Пшесмецький виконував роль оператора. Стрічка розкриває історії семи героїв, які стали частиною російсько-українського конфлікту. Під час нагородження 18 жовтня журі відзначило лише Івана Рибака, тоді як Діана Мосора та Вадим Пшесмецький залишилися без уваги. Діана Мосора вирішила звернутися до ZAXID.NET, щоб привернути увагу до цієї несправедливості.

"Цей проєкт був колективним зусиллям, де кожен учасник мав свою важливу функцію. Керівником проєкту виступав Іван Рибак, а сценарій написала я. Оператором був Вадим Пшесмецький. Усього над фільмом працювали троє людей. Проте під час премії було зазначено, що фільм створив лише один автор. Члени журі підтвердили, що коли запитали Івана Рибака, як він зміг реалізувати цей проєкт самостійно, він відповів, що ми з оператором не маємо наміру претендувати на нагороду. Хоча це питання нам не ставили", - поділилася Діана Мосора.

Варто зауважити, що усі презентації фільму, у тому числі в комунальному закладі Львівської облради "Будинок воїна", відбувалися за участю усієї команди проєкту.

Діана Мосора зазначила, що приблизно місяць тому на прохання Івана Рибака надіслала йому фотографії своїх документів, які, як стверджувалося, були потрібні для участі в конкурсі. Проте в підсумку ані її, ані оператора фільму не включили до числа переможців.

"Вважаю, що це є ганебний вчинок. Це негарно щодо до нас як до колективу", - переконана журналістка. Вона зауважила, що її метою є не отримання грошової винагороди, а відновлення справедливості.

"Це є образою для нас як авторів, і ми прагнемо захистити свою репутацію, щоб нас включили до списку. Ми хочемо, щоб наші імена були на одному рівні з нашою працею, а не просто отримували частину грошей," - зазначає Діана Мосора.

Оператор Вадим Пшесмецький теж вважає несправедливим, що нагороду за фільм отримав лише Іван Рибак. За словами Вадима, його насторожило те, що незадовго до конкурсу Іван Рибак просив його відредагувати титри у фільмі на YouTube. Оператор припускає, що той мав намір прибрати "зайві" прізвища. "Він не уточняв, що він хоче зробити. Питав, чи можна відредагувати деякі титри. Я пояснив, що відеофайл, який був завантажений минулого року ніяк не можна відреадагувати", - каже оператор фільму.

Іван Рибак, колишній міліціонер, зараз головний редактор маловідомої газети "ТрибунаЛ", член НСЖУ та голова ГО "Право та справедливість", яка володіє авторським правом на цей фільм, не бачить проблеми у тому, що лише він визнаний переможцем.

"Це не з метою отримання нагороди. Фільм удостоївся премії. Моє прізвище зазначене як керівника та засновника цього проекту, людини, яка фактично все це починала і вела. Що в цьому дивного?", - пояснив він у коментарі для ZAXID.NET. Він також переклав відповідальність на Львівську обласну організацію Національної спілки журналістів, яка схвалила заявку і подала фільм "Обличчя війни" на обласний конкурс, вказавши одного автора. Водночас Іван Рибак запевнив, що грошову премію в розмірі 55 тисяч гривень розділить із Діаною та Вадимом, які також долучилися до створення фільму.

Голова Львівської обласної організації НСЖУ Ярослав Климович не вважає, що є якась проблема в тому, що лише одна людина з команди, яка працювала над фільмом, отримала нагороду. Він вважає, що це, по суті, "їхні внутрішні суперечки".

"Я відвідав презентацію цього фільму, і можу сказати, що він дійсно вартий уваги. Ми мали можливість поспілкуватися з його персонажами. Однак, як голова спілки, мені не цікаві ні Діана, ні Іван. Є творчий процес, а всі інші питання вони можуть вирішувати між собою," - висловив свою думку Ярослав Климович.

Співголова конкурсного журі обласної премії в сфері культури та заступник голови ЛОВА Іван Собко зазначив, що під час процесу відбору інформація про співавторів фільму не підлягала перевірці, а лише була затверджена подача від ЛОО НСЖУ. "Саме так було складено подання. Журі не має права вносити зміни", - підкреслив він.

Обласна нагорода в сфері культури вручається з 2002 року. Визначення лауреатів здійснює журі, до складу якого входять голови творчих об'єднань, представники мистецтва, керівники культурних установ та організацій Львівської області, а також депутати обласної ради.

Related posts