НБУ виступає з ініціативою розширити механізм експортного забезпечення, охопивши не лише агропродовольчу продукцію, а й інші категорії товарів.
"Ми сподіваємося на практичне впровадження Кабінетом Міністрів механізму експортного забезпечення для окремих аграрних товарів. Це стосується кодів КВЕД, за якими здійснюється найбільший обсяг експортних операцій. У нас є ідеї щодо розширення цього підходу на інші категорії товарів, і ми представили Кабінету Міністрів наше бачення щодо тих товарних позицій, які мають найбільші затримки в постачанні", - зазначив він під час брифінгу НБУ в четвер.
Гелетій зазначив, що в цьому аспекті ключовою є співпраця з Державною податковою службою для обміну інформацією та формування чіткого уявлення про обсяги експортних контрактів, які укладаються внаслідок заходів, проведених ДПС.
Крім того, за його словами, потрібен активний діалог з банками, адже НБУ бачить статистику, аналізує обсяги простроченої заборгованості за відвантаженою продукцією, незавершені розрахунки як за експортом, так і за імпортом.
"В даний час особливо актуальним є питання передплат. Існують компанії, які активно впроваджують моделі передплат, а також повернення передплат для захисту від валютних ризиків," - підкреслив Гелетій.
За його інформацією, в даний час спеціалізований підрозділ фінансового моніторингу Національного банку України займається розробкою нових ризикових індикаторів. Це робиться для того, щоб зменшити використання методів, які в окремих випадках виявляються неефективними та мають негативний вплив на попит на валюту.