Свежая волна неправдивой информации и ее разоблачение - На заслуженном отдыхе.
Сегодня конфликт продолжается не только на фронте. Для того чтобы посеять пессимизм среди украинского народа и ввести людей в заблуждение, российские агрессоры активно распространяют дезинформацию и фальшивые новости.
Тому дуже важливо вміти розпізнавати ворожі вкиди і відрізняти факти від російської брехні.
У МНС Росії стверджують, що ЗСУ завдають хаотичних ударів по мирному населенню Курської області.
Фахівці Центру боротьби з дезінформацією (ЦПД) при РНБО України спростовують цей міф. Українські військові суворо дотримуються норм міжнародного гуманітарного права. Збройні сили України націлені лише на знищення ворожих військових підрозділів та інфраструктури Росії. Такі звинувачення є черговою невдалою спробою "завдати шкоди репутації ЗСУ".
Коли наша країна досягала успіхів на фронті, Росія не раз вдавалася до поширення інформації про "брудну бомбу". З початком наступальних дій ЗСУ в Курській області ця "страшилка" знову стала актуальною в рф. Наразі російська пропаганда активно розповсюджує чутки про те, що ми нібито готуємося до вибуху "брудної бомби" і вже доставили ядерні боєголовки до Жовтих Вод у Дніпропетровській області. Вони також заявляють, що маємо намір атакувати Курську та Запорізьку атомні електростанції.
Такі заяви, вважають в американському Інституті вивчення війни, потрібні, аби оголосити Україну державою-терористом та уповільнити постачання зброї від західних партнерів.
- Ми спостерігаємо черговий сплеск божевільної російської пропаганди. Офіційно спростовуємо ці неправдиві заяви. Україна не має ані наміру, ані можливості здійснювати будь-які подібні дії. Україна завжди була і залишається відданим членом Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Вона не має і не планує отримувати жодних "брудних бомб", - відреагував на російській фейк речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий. - Коли росія вперше поширила цю нісенітницю у 2022 році, ми запросили місію МАГАТЕ, яка повністю спростувала цю брехню. З того часу нічого не змінилося.
Російські засоби масової інформації поширюють фейк про нібито спалах бактеріальної інфекції в Херсоні. Її розповсюдження загрожує жителям підконтрольних Україні районів. Інфекцію нібито спричинено забрудненням Дніпра тілами українських військових і виходом із ладу очисних споруд.
Ці заяви не відповідають реальному стану справ, стверджують представники Центру протидії дезінформації. Як зазначають у Херсонській обласній військовій адміністрації, в місті не зафіксовано жодних випадків спалахів інфекцій, і епідеміологічна ситуація залишається стабільною.
Щоденне дослідження санітарних показників води також нещодавно проводилося в Чорнобаївській громаді Черкаської області. Держпродспоживслужба не знайшла небезпечних відхилень від норм, санітарно-епідемічна ситуація в області стабільна.
- Цей фейк спрямований на поширення паніки з-поміж населення та дискредитації ЗСУ, - наголошують в Центрі.
Російськи пропагандисти намагаються поширити панічні настрої, заявляючи, нібито невдовзі всі медпослуги стануть платними. Вони стверджують, що українська влада вже почала робити перші кроки у цьому напрямі, запровадивши з 2025 року оплату за прийом у лікаря без направлення.
Правило щодо платного прийому пацієнтів без направлення було встановлено з моменту старту медичної реформи в 2018 році. У липні 2024 року уряд України знову підтвердив, що ці випадки не підпадатимуть під охоплення Програми медичних гарантій. Цей документ почне діяти з 1 січня 2025 року.
Закон "Про фінансові гарантії надання медичних послуг" встановлює необхідність формування переліку медичних послуг, фінансування яких здійснюється виключно з державного бюджету. Це означає, що щорічно уряд буде затверджувати актуальний список таких послуг.
Пацієнти мають можливість скористатися зазначеними медичними послугами в державних, комунальних або приватних лікувальних закладах, які уклали угоду з Національною службою здоров'я. У 2024 році програма медичних гарантій міститиме 44 пакети послуг. Одночасно законодавство визначає ряд послуг, за які пацієнти повинні оплачувати самостійно. Серед них – неекстрена стоматологія для дорослих, естетична медицина та консультації лікарів без направлення.
Крім того, документ уточнює умови, за яких пацієнти оплачуватимуть лише додаткові послуги, тоді як основна вартість медичних послуг буде покриватися за рахунок програми медичних гарантій. Це стосується надання медичних послуг за місцем проживання або тимчасового перебування пацієнта, якщо це є його особистим бажанням, а не зумовлено медичними потребами. Також пацієнти матимуть можливість обирати лікаря для отримання планової спеціалізованої медичної допомоги в стаціонарі, а також можуть запросити перебування в палаті з підвищеним комфортом та обслуговуванням.
Упорядкувала Вероніка Поліщук.