Оформлення інвалідності: які зміни очікують на процедуру після скасування МСЕК


Після великомасштабних корупційних скандалів, пов’язаних із фальшивими інвалідностями в Україні, було прийнято рішення про ліквідацію медико-соціальних експертних комісій (МСЕК). З 1 січня 2025 року функцію оцінки інвалідності переймуть на себе лікарі, які працюють у медичних закладах. Львівський портал розглядає, які зміни чекають на українців та як планується реалізація цих нововведень на практиці.

В Міністерстві охорони здоров'я неодноразово зазначали, що реформа медико-соціальних експертних комісій давно потребує уваги. Виявлені корупційні схеми викликали значний резонанс та суспільне обурення, що, схоже, сприяло пришвидшенню цього процесу.

"Підтримка, яка дозволить жити, працювати й бути активним членом суспільства - це те, що держава має дати людині, яка живе з порушеннями функціональності. Проте така допомога має бути персоналізованою та базуватися на об'єктивній системі визначення потреб, рівня функціонування та працездатності для кожної людини. Реформа МСЕК - перший і ключовий етап у цьому. Тому замінюємо застарілу, неперсоналізовану, неефективну і корумповану систему медико-соціальної експертизи на нову - оцінювання того, як людина функціонує у повсякденному житті", - наголошують у міністерстві.

МОЗ уже подало у Кабмін законопроєкт, який якраз і визначає нову альтернативу МСЕКам. Документ передбачає, що замість медико-соціальної експертизи в Україні проводитимуть оцінювання повсякденного функціонування особи.

Які зміни відбудуться з 1 січня 2025 року?

Замість МСЕК запрацюють експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування людини. Вони діятимуть на базі багатопрофільних лікарень (кластерні й надкластерні), де вже працюють мультидисциплінарні реабілітаційні команди.

Ці медичні заклади обладнані всім необхідним для проведення оцінки та додаткових обстежень на місці. У них працює достатня кількість кваліфікованих спеціалістів, що дозволяє формувати команди в залежності від індивідуальних потреб кожного пацієнта. Таким чином, у нові експертні групи увійдуть практикуючі лікарі та реабілітологи. Як зазначає Міністерство охорони здоров'я, це сприятиме підвищенню професійного рівня експертизи.

Українцям обіцяють персоналізоване обслуговування: команди експертів, які відповідатимуть за проведення оцінки, будуть складатися з фахівців відповідної галузі, орієнтуючись на потреби кожного пацієнта. Водночас у міністерстві гарантують, що до нової системи не буде допущено колишніх керівників МСЕК.

Експертна команда тепер зможе проводити оцінювання не лише очно у медзакладі, а й заочно (перегляд документів). Крім того, стануть можливими й онлайн-участь пацієнта в засіданні, а також виїзні засідання.

Фінансувати оцінювання в лікарнях буде Національна служба здоров'я України в межах укладених договорів із формуванням чітких вимог і контролем їхнього дотримання.

Цифрові технології в сфері експертизи

У новій системі експертизи в Україні має бути по мінімуму паперів. Лікуючий лікар людини (для військовозобов'язаних - лікар ВЛК) зможе скерувати її справу в електронному вигляді для оцінювання. Його результати автоматично потраплятимуть в Єдину інформаційну систему соціальної сфери для подальших дій (реабілітація, оцінювання працездатності, призначення державних виплат).

Вся інформація про результати оцінювання буде обов'язково занесена до електронної системи охорони здоров'я (ЕСОЗ). Це дозволить спростити доступ лікарів до необхідних даних, прискорити процес прийняття рішень і забезпечити їх прозорість.

Отже, в Міністерстві охорони здоров'я підкреслюють, що завдяки цифровим технологіям громадянам більше не потрібно буде переміщатися між різними кабінетами і витрачати час на очікування в чергах, тримаючи в руках купи паперових документів. Крім того, у відомстві зазначають, що це також є дієвим засобом протидії корупційним схемам та іншим формам зловживань.

"Наприклад, на етапі оцінювання лікарі не будуть знати імені пацієнта, а пацієнт не матиме інформації про лікарів, які проводитимуть оцінку його функціональних можливостей. Це дозволить уникнути можливих корупційних угод", - зазначили в міністерстві.

Хто приймає остаточне рішення?

Пацієнт проходить певну кількість лікарів залежно від його випадку. Кожен із них дає свій висновок, який буде доступний в електронному форматі. Втім остаточне рішення ухвалює експертна команда спільно. Його можна буде оскаржити.

Також, у новому порядку оцінювання є можливість присутності адвоката або іншого уповноваженого представника пацієнта. Крім цього, до процесу оцінювання можна запросити і лікуючого лікаря, який зможе надати детальні роз'яснення щодо ситуації.

Крім того, було офіційно затверджено можливість здійснювати аудіо- або відеозапис засідань, а також фотографувати документи під час розгляду власних справ.

Що залишиться незмінним

Експертрні команди й надалі присвоюватимуть людині статус інвалідності, визначаючи відповідну групу. Незмінною буде й медико-соціальна експертиза для дітей.

Українці, які отримали статус інвалідності до впровадження реформи, не зобов'язані проходити повторну експертизу. Єдине виключення становлять особи, щодо яких тривають перевірки, зокрема у рамках кримінальних справ.

Недоступність та аналіз працездатності

У Мінсоцполітики зі свого боку готують новий підхід до виплат українцям. Групу інвалідності встановлюватимуть за висновками нових експертних команд, але для визначення розміру виплат будуть проводити оцінку працездатності, тобто здатності людини повернутися до роботи і заробляти на життя самостійно.

"Для тих, чий стан здоров'я зазнав серйозних змін і хто втратив здатність працювати, страхові виплати будуть збільшені. У випадку, якщо після проходження реабілітації людина зможе відновити свою трудову діяльність і забезпечити себе самостійно, держава готова надати максимально можливу підтримку. Це включає безкоштовні медикаменти, засоби для реабілітації, соціальні послуги, а також допомогу в працевлаштуванні та навчанні або перенавчанні, якщо це буде необхідно," - повідомляють у відповідному відомстві.

Оцінка працездатності особи буде проводитися дистанційно та анонімно після завершення реабілітаційного процесу. В залежності від рівня працездатності, людина отримуватиме відповідну допомогу або щомісячну страхову компенсацію.

При цьому у Мінсоцполітики додають, що статуси інвалідності та працездатності будуть розмежовані.

Всі ці зміни планують закріпити на законодавчому рівні, відповідний законопроєкт вже напрацювали. Він також подовжує захист людини від звільнення через непрацездатність і дає їй можливість оплачувано відновлюватися та проходити реабілітацію більше року.

Related posts