ООН щодо вибухів пейджерів у Лівані: застосування комунікаційних пристроїв як зброї є порушенням норм міжнародного права.


Рада Безпеки ООН скликала термінову зустріч у зв'язку з вибухами пейджерів і радіозв'язку в Лівані.

Застосування традиційних засобів зв'язку в якості засобу ведення війни стало новим явищем. Атакуючи мешканців Лівану через пейджери, радіо та інші електронні пристрої без їхньої згоди, порушуються міжнародні норми, що регулюють права людини.

Цю інформацію озвучив голова ООН з прав людини Фолькер Тюрк під час термінового засідання Ради Безпеки ООН у п'ятницю, повідомляє агентство АР.

Тюрк закликав до проведення незалежного і відкритого розслідування двох вибухів, що трапилися у Лівані у вівторок та середу. Внаслідок цих трагедій загинуло 37 людей, а понад 3 400 отримали травми.

"Особи, які видали накази та здійснили ці напади, мають понести відповідальність", – наголосив він.

Ліван висловив обвинувачення на адресу Ізраїлю щодо цих атак, які, за оцінками, могли бути націлені на бойовиків "Хезболли", проте призвели до значних втрат серед мирних жителів, включаючи дітей. Посол Ізраїлю в ООН Денні Данон не став коментувати окремі випадки, але підкреслив, що Ізраїль прагне вжити всіх можливих заходів для зменшення жертв серед цивільного населення.

Перед засіданням Ради Безпеки представника Ізраїлю в ООН Денні Данона запитали про версії, згідно з якими Ізраїль може бути причетним до двох вибухів.

"Ми не будемо обговорювати конкретні випадки, про які ви згадали, але можу запевнити, що докладемо всіх зусиль, щоб націлитися на терористів, водночас зменшуючи ризики для цивільного населення," – зазначив він.

Міністр закордонних справ Лівану Абдалла Бухабіб звинуватив Ізраїль у тероризуванні населення Лівану через вибухи пристроїв у будинках, на ринках та в магазинах.

Фолькер Тюрк підкреслив, що такі атаки порушують як міжнародне право в галузі прав людини, так і принципи міжнародного гуманітарного права, зокрема розмежування між цивільними та комбатантами, пропорційність і запобіжні заходи.

"Слід зазначити, що цей спосіб ведення бойових дій може бути новим і незнайомим", — підкреслив Тюрк. "Проте міжнародне гуманітарне право та права людини залишаються актуальними незалежно від ситуації і повинні дотримуватися".

Посол Ірану при ООН Амір Саїд Іравані заявив, що Ізраїль несе повну відповідальність за ці злочини, а міжнародна спільнота не повинна ігнорувати роль західних країн у підтримці агресії Ізраїлю.

Нагадаємо, що 18 вересня в Лівані відбулася друга серія вибухів пристроїв зв'язку, які належать парамілітарній організації "Хезболла". Як повідомляє Reuters, вибухнули портативні радіоприймачі, придбані "Хезболлою" п’ять місяців тому, приблизно в той же період, коли сталися вибухи пейджерів напередодні. В результаті інциденту загинуло 14 осіб, а 450 отримали поранення.

Напередодні, 17 вересня, сотні членів ліванської організації "Хезболла", яку підтримує Іран, стали жертвами вибуху пейджерів та мобільних телефонів, що використовувалися для зв'язку. Ці пристрої вибухнули в кишенях людей, внаслідок чого багато з них втратили руки та інші частини тіла. Загинуло щонайменше 12 осіб, серед яких були й члени "Хезболли". За даними, понад 2700 людей отримали поранення.

Ліванські медіа звинуватили Ізраїль у зламі телефонів членів угруповання "Хезболла".

Reuters із посиланням на власні джерела повідомило, що ізраїльська спецслужба "Моссад" заклала невелику кількість вибухівки в 5000 тайванських пейджерів, які замовило ліванське угруповання "Хезболла" за кілька місяців до вибухів.

Згідно з інформацією від джерел агентства, 3000 пейджерів вибухнули внаслідок отримання спеціально закодованого повідомлення, яке спровокувало детонацію вибухівки. У кожному пейджері містилося близько трьох грамів вибухового речовини, яка залишалася "невидимою" для "Хезболли" протягом кількох місяців.

Голова дипломатії Європейського Союзу Жозеп Боррель засудив серію вибухів пейджерів у Лівані 17 вересня, через які постраждали тисячі людей. Він назвав ситуацію "надзвичайно тривожною" та закликав усі зацікавлені сторони "запобігти повномасштабній війні".

Related posts