Отруєння Сейму та Десни: чи торкнеться забруднення Київ?
Більше ніж сто вісімдесят мільйонів гривень – таку суму оцінюють втрати, викликані забрудненням річок Сейм і Десна в Чернігівській області. Внаслідок цього екологічного лиха загинули сотні водних істот. На сьогоднішній день забруднення може досягнути Києва, що становить загрозу для 60% населення міста, яке отримує воду з Деснянської водозабірної станції. Михайло Манилюк спостерігав, як вирішуються проблеми, пов'язані з цією екологічною катастрофою.
Ось, якщо провести по ньому, то воно виявляється чорним. Ця темна осадка осіла на дно. Отже, зверху вода стала прозорішою, але все це залишилося на дні.
Усією поверхнею розтікається зелений слиз, а в глибині – темна липка субстанція, що нагадує розплавлену смолу. Саме таким стало обличчя річки Сейм. Лише кілька днів тому у Сумщині ця водойма була буквально всіяна мертвими рибами!
Це річка Десна, що протікає через Чернігівщину. З початку вересня місцеві рибалки зафіксували появу темної води з маслянистою плівкою, піною та чорним осадом. Також на цих берегах було виявлено чимало мертвої риби!
Все, кінець. Он там ще одна купка плаває. Мабуть, сьогодні зникне.
Річка Сейм, що бере свій початок у Курській області, впадає в Десну. Нещодавно, минулого місяця, вона перетворилася на територію екологічної катастрофи! Екологічні інспектори не виключають можливості, що це є ще одним проявом агресії з боку російських окупантів.
Ігор Зубович, виконуючий обов'язки Голови Державної екологічної інспекції України:
Ситуація виникла в Сумській області, де з території Російської Федерації стався скидання. Ми припускаємо, що це може бути скидання з цукрового заводу. Проведений аналіз певних супутникових знімків, доступних нам через війну, показав, що з території пішла забруднена чорна вода.
У Держекоінспекції розповідають: у річці Сейм виявили невідомі органічні сполуки, які поглинули кисень у воді, що й спричинило загибель риби. Ці ж самі речовини потрапили в Десну.
Ігор Зубович, виконуючий обов'язки Голови Державної екологічної інспекції України:
Ми спільно з колегами з Держводагентства провели відбір проб і виявили наявність біологічного забруднення. Вода виявилася забрудненою, але не містила хімічних, отруйних сполук. За течією річки ця забруднена ділянка поширилася далі, що призвело до масового мору риби. Місцеві органи влади та обласні військові адміністрації оперативно відреагували та визначили першочергові заходи для вирішення проблеми.
В даний час у Чернігові інтенсивно працюють над ліквідацією наслідків екологічної катастрофи.
Михайло Манилюк, журналіст:
За тридцять кілометрів звідси міститься пляма забруднення. Через неї вже загинуло чимало підводних мешканців. Аби уникнути катастрофи та не дати рибі загинути, на дні річки закріпили спеціальні установки, які насичують киснем воду.
Цей дизельний компресор виробляє кисень і функціонує безперервно протягом доби.
В'ячеслав Чаус, голова Чернігівської обласної військової адміністрації:
Незабаром основне скупчення забруднень зосередиться в цьому місці. Вживаються декілька заходів для покращення ситуації. По-перше, ми застосовуємо аерацію, а також сподіваємося, що трохи вище по течії річки Снов відбувається природне насичення киснем. Це сприяє підвищенню рівня кисню у воді, що, в свою чергу, допомагає у боротьбі із забрудненнями.
Згідно з інформацією екоінспекції, внаслідок забруднення водних ресурсів у Сумській та Чернігівській областях загинуло не менше двадцяти чотирьох тонн риби. Її вивозять та закопують.
В'ячеслав Чаус, голова Чернігівської обласної військової адміністрації:
Усі громади залучені до процесу, а відповідальні особи встановлені. Ми спільно координуємо зусилля з вилову мертвої риби з водойм та її утилізації. Це завдання продовжується, і, як можна помітити, в Десні вже значно зменшилася кількість мертвої риби. У Сеймі ситуація була набагато гіршою, але зараз в Десні вона значно покращилася.
Втім, називати воду безпечною і в Сеймі, і в Десні ще зарано!
Ігор Зубович, виконуючий обов'язки Голови Державної екологічної інспекції України:
Не варто там занурюватися у воду, не потрібно ловити рибу, не слід напувати тварин, поливати рослини чи вживати воду.
Забруднена вода з Десни досягне Києва вже десятого вересня, прогнозують в Укргідрометцентрі. Втім, поки що загрози для водозабору в Дніпрі немає, заспокоює головний екоінспектор.
Ігор Зубович, виконуючий обов'язки Голови Державної екологічної інспекції України:
Однією з найбільш актуальних проблем, яку ми вважаємо надзвичайно серйозною, є питання водозабору в Києві. Ми провели відбір усіх необхідних проб і передали їх на аналіз до водоканалів. Отримані результати дозволяють стверджувати, що навіть якщо якість води, яку ми отримали з Чернігівщини, буде значно погіршена, водоканали здатні її очистити. Можливо, для цього буде потрібно трохи більше реагентів, але процес очищення все ж здійснимо.
Водозабірна станція, що знаходиться на річці Десна, постачає воду для більшості районів Києва. Згідно з інформацією від Київводоканалу, це стосується близько 60% житлових будинків. Представники Міністерства екології запевняють, що темпи забруднення річок Сейм і Десна в сторону столиці, на території Чернігова, значно сповільнюються. Ситуація перебуває під постійним наглядом.
Світлана Гринчук, очільниця Міністерства захисту навколишнього середовища та природних ресурсів України:
Ми помічаємо, що процес забруднення суттєво сповільнився, а в деяких регіонах навіть зовсім призупинився. Також спостерігаємо, що пляма забруднення починає розсіюватися, що свідчить про те, що це вже не є концентроване забруднення. Маємо надію, що навіть якщо забруднення досягне водозабору, зокрема в Київській області, очисні споруди впораються з цим викликом. Ми постійно контролюємо ситуацію і здійснюємо щоденний моніторинг. Наразі також розглядаємо можливість встановлення додаткових установок для насичення води киснем.
Лише на Чернігівщині забруднення річок Сейм та Десна спричинили збитків на понад сто вісімдесят мільйонів гривень. Сотні загиблих підводних мешканців, знищена фауна. Екологи та посадовці сподіваються, що зупинити цю небезпечну смолисту пляму вдасться на рівні Чернігова.