Ціни зростуть: які товари можуть подорожчати до початку зимового сезону.


Схоже, ціни в Україні "послухали" прогноз НБУ і знову почали зростати. Звичайно, це сумний жарт, а сувора реальність в тому, що в українських магазинах знову спостерігається здорожчання продуктів.

І, як прогнозують експерти, тенденція збережеться щонайменше до кінця зими. Основні причини -- енергетична криза, інфляція та сезонний фактор.

Про це у коментарі "24 каналу" розповіли науковці.

По-перше, подорожчає м'ясо.

Протягом 2024 року в супермаркетах відбулося підвищення цін на різні види м'яса, що користуються популярністю, зокрема:

- Яловичина - 301,32 грн за кілограм (+20,9%);

- Свинячий ошийок – 286,05 грн за кілограм (+18,1%);

- Стегна курки - 125 грн за кілограм (зростання на 9,6%);

- Свинячий підчеревок – 179 грн за кілограм (+9,5%);

- свинячий шашлик -- 238 грн за кілограм (+9,1%);

- Куряче філе коштує 174,50 грн за кілограм, що на 8,7% більше.

Найменше підвищення цін спостерігалося у випадку свинячої грудинки, яка, навпаки, знизилася в ціні на 1,1%, досягнувши 179,29 грн за кілограм. У той же час, роздрібні ціни на домашнє сало впали на 9,7%, що становить 234 грн за кілограм.

Зменшення чисельності великої рогатої худоби, а відповідно й зниження доступності яловичини та телятини в торгових мережах, сприяє підвищенню цін на ці продукти. У випадку зі свининою ситуація виглядає значно позитивніше. У 2024 році промислове виробництво свинини показало зростання, що призвело до збільшення пропозиції цього м'яса в роздрібній торгівлі. Як наслідок, спостерігається зниження роздрібних цін на деякі види свинини та сало, -- зазначила провідна наукова співробітниця відділу аграрного ринку та міжнародної інтеграції Інституту аграрної економіки Наталія Копитець.

Окремо вона додала, що через повномасштабну війну сформувалися високі ціни на корм, паливо та енергетичні носії. В результаті позначається тиск на собівартість виробництва м'яса та зумовлює зростання цін у магазинах.

У кінці осіннього сезону, за даними досліджень фахівців Інституту аграрної економіки, очікується зростання роздрібних цін на яловичину, свинину та курятину на рівні до 5%.

Ціни на крупи, овочі та фрукти також підвищаться.

З початку 2024 року спостерігається поступове підвищення цін на крупи, зазначає Світлана Черемісіна. Наприклад, ціна ячменю зросла на 14,6%, досягнувши 17,78 гривень за кілограм, тоді як манна крупа подорожчала на 9,3% і тепер коштує 23,24 гривні за кілограм.

Ціни на рис і пшеничну крупу підвищилися на 6% і тепер становлять 54,37 грн за кілограм та 18,23 грн відповідно. Гречка ж подорожчала на 3,2% і зараз її середня вартість складає 29,79 грн за кілограм.

"Пшоно зазнало легкого зниження вартості, тепер його ціна становить 24,25 грн за кілограм (-4,6%). У період з вересня по жовтень ціна ячних круп зросла на 4,5%, досягнувши 17,78 грн за кілограм, манної крупи — на 2,6%, до 23,24 грн за кілограм, пшеничних — на 1,6%, до 18,23 грн за кілограм, рису — на 1,0%, до 54,37 грн за кілограм, а гречки — на 0,6%, до 29,79 грн за кілограм", — повідомила Світлана Черемісіна.

У листопаді, кажуть науковці Інституту аграрної економіки, фіксуватиметься подорожчання на 3-5%.

Щодо цін на овочі та фрукти, то їхня вартість визначається такими факторами, як швидкість та обсяги постачання, витрати на зберігання і транспортування, підвищені тарифи на електрику для промислових підприємств, а також коливання цін на паливо, зазначає науковець Інна Сало.

Протягом місяця ціни на овочі, що входять до складу борщового набору, значно підвищилися.

- картопля -- до 30,57 грн за кілограм (+15%);

- морква - до 23,96 грн за кг (+27%);

- Капуста білокачанна – до 31,95 грн за кг (+10%);

Цибуля ріпчаста -- 17,94 грн за кг (+15%).

Буряк коштує 16,95 грн за кілограм, знижка 3%.

Згідно з прогнозами експертів Інституту аграрної економіки, у листопаді 2024 року ціни на овочі можуть зрости на 15%. Зокрема, вартість капусти білокачанної може досягти 35 гривень за кілограм, а цибулі ріпчастої — 20 гривень за кілограм. Наприкінці осені ціна на картоплю може піднятися до 34 гривень за кілограм. Звичайно, ці зміни залежать від кількості поставок овочів, умов їх зберігання та логістичних факторів, — повідомила Інна Сало.

Згідно з повідомленнями "ФАКТІВ", ціни на продукти харчування зазнають значного підвищення, особливо на найбільш доступні категорії — овочі, макарони та крупи. Це зростання вартості негативно вплинуло на прогнози інфляції на 2024 рік, що може перевищити раніше озвучений рівень у 8,7% і досягти понад 10%.

Related posts