Пропозиція польського міністра про передачу Криму під управління ООН та організацію референдуму викликала різні відгуки в Україні.


Експерти вважають, що висловлювання Сікорського є лише порожніми словами, які не мають жодного підґрунтя в дійсності.

Крим під контролем ООН, а потім - референдум. Такий план щодо тимчасово окупованого українського півострова висунув міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. Він озвучив цю ідею під час свого виступу на Ялтинській Європейській Стратегії в Києві. Польський дипломат вважає, що Крим має важливе символічне значення для Росії, в той час як для України - є стратегічним активом. Він не бачить можливостей для переговорів між сторонами без демілітаризації півострова. Тому пропонує передати Крим під мандат ООН, щоб організувати референдум. Як відреагували на цю пропозицію в Україні, розповідає журналістка "5 каналу" Марта Шикула.

"Територіальна цілісність України завжди була і залишиться поза межами будь-якого обговорення чи компромісу. Крим є частиною України. І крапка. На нашій стороні – Збройні сили України, міжнародні партнери, Статут ООН та норми міжнародного права. Крим відіграє ключову роль у європейській архітектурі безпеки. Повноцінне відновлення цієї архітектури можливе лише після повної деокупації всіх українських територій, включаючи півострів Крим", - підкреслили у Міністерстві закордонних справ України.

Міністерство закордонних справ України рішуче і безкомпромісно відреагувало на, мʼяко кажучи, незвичайну пропозицію польського міністра Радослава Сікорського. На Ялтинській Європейській Стратегії в Києві він висловив ідею про можливість передачі Криму під управління ООН, аби знайти шлях до завершення війни з Росією.

"Ми могли б передати це під юрисдикцію ООН для організації прозорого референдуму, після встановлення, хто є законними мешканцями, і врахування інших аспектів... І, в принципі, могли б відкласти цю справу на два десятиліття", - зазначив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський.

Хоча Сікорський висловив свою думку ще минулого тижня, інформаційний простір вперше відреагував на його слова лише зараз, і вони миттєво стали об'єктом уваги в українських ЗМІ, викликавши численні реакції. Голова Офісу Президента Андрій Єрмак у соціальних мережах заявив, що "Крим - це Україна", підкресливши, що Росія порушила міжнародне право і повинна бути за це покарана. Також відреагували представники Меджлісу кримськотатарського народу, які вважають заяву польського міністра закордонних справ неприйнятною і такою, що суперечить національним інтересам України та правам корінного кримськотатарського населення.

Згідно з українським законодавством та нормами міжнародного права, "законними мешканцями" Криму вважаються лише громадяни України, а також ті особи, які офіційно отримали дозвіл на постійне або тимчасове проживання на території України, що підтверджується відповідними документами, виданими згідно з українськими законами. У зв'язку з цим, будь-які інші спроби легалізації проживання людей у Криму є зайвими та неефективними, - підкреслили представники Меджлісу кримськотатарського народу.

Експерти вважають, що висловлювання Сікорського є лише порожніми словами, які не мають жодного підґрунтя в дійсності..

"Якщо буде оголошено референдум, на нього прийдуть ті молоді люди, які десять років тому були ще дітьми, їм на той час було 9-10 років. Вони фактично провели все своє усвідомлене життя під впливом Росії, тому питання в тому, що Україна може їм запропонувати, щоб вони проголосували за повернення – нічого. Ще один важливий момент – ніхто не знає, скільки росіян оселилося в Криму, але, на мою думку, цей відсоток буде значним. І третє – мене цікавить, скільки людей досі мають українські паспорти", – зазначає Віктор Шлінчак, голова правління Інституту світової політики.

А ще для кремлівського президента Крим - надто важливий, і він ніколи не сяде за стіл перемов обговорювати долю окупованого ним півострова.

"Ця земля для нього має священне значення, і він вже зробив для неї багато. Зверніть увагу на всі ті території, куди російські війська проникали. Вони не залишалися на місці. Це означає, що вони зроблять все можливе, щоб, навіть якщо ми теоретично розглядаємо можливість проведення цього референдуму, він відбудеться таким чином, щоб закріпити статус Криму за Росією назавжди", - застеріг голова правління Інституту світової політики Віктор Шлінчак.

Експерти кажуть, нині стосунки між Україною та Польщею напружені, але це не дозволяє політику озвучувати такі пропозиції, мовляв, подібні заяви підігрують російським наративам.

"Ми усвідомлюємо, що на тлі інших емоційних відносин між Україною та Польщею, активність російських агентів, працюючих за кордоном, набуває великої сили. Вони можуть впливати на окремі дипломатичні команди, нав’язуючи їм різні тези, які потім можуть з'являтися в публічному просторі. Це важливо підкреслити. Наша увага має бути зосереджена не лише на висловлюваннях, а й на подальших діях. Вже у першому півріччі 2025 року Польща очолить Європейський Союз. ЄС, після Сполучених Штатів, є нашим другим найзначнішим партнером з точки зору фінансової та військової підтримки. Європейський Союз зацікавлений у тому, щоб Україна зупинила агресора, який прагне не лише захопити Донбас, а повністю знищити українську державу та просунутися далі - в країни Балтії та Польщу. Це усвідомлює і Європейський Союз," - зазначив народний депутат від фракції "Голос" Роман Лозинський.

Крим, ООН та референдум, ймовірно, є особистою позицією міністра, і навряд чи ця тема активно обговорюється в Польщі чи серед західних політичних кіл. За словами аналітиків, Сікорський виступає в числі тих, хто щиро бажає успіху Україні, тому критикувати його не варто, адже його пропозиція може виявитися вигідною для Києва.

Він виходить з певних політичних реалій, зокрема можливості проведення виборів у листопаді, а також присяги нового президента в січні. Ситуація з його командою, а також потенційний хаос або повернення Дональда Трампа до влади можуть призвести до того, що Україна опиниться не лише в ізоляції, але й без належної підтримки у вигляді зброї та фінансування. Більше того, може виникнути значний тиск на Україну, а також на європейських союзників, аби вони спонукали нас до певного «врегулювання». На його думку, це свідчить про спробу знайти альтернативні варіанти, аби після приходу Трампа до влади мати можливість для маневру і, можливо, відновити контроль над Кримом у майбутньому. Тобто, йдеться не про остаточну втрату Криму, а про спробу знайти шляхи для повернення, якщо ситуація стане критичною, з огляду на політичні обставини в ключових країнах, - зазначає Олександр Хара, дипломат та експерт Центру оборонних стратегій.

Проте, експерти впевнені, що Криму під контролем ООН не вдасться досягти, оскільки сама організація навряд чи погодиться на таку ініціативу. Проте питання Криму залишається одним із ключових, і жоден саміт чи мирний план не може обійтися без нього.

Марта Шикула, "П’ятий канал"

Меджліс кримськотатарського народу висловив своє рішуче несхвалення цих ініціатив, підкресливши, що вони "суперечать національним інтересам України та правам корінного народу Криму".

Огляньте також:

Станьте на підтримку журналістів "5 каналу" на фронті інформаційної боротьби.

Related posts