Різдво Пресвятої Богородиці – це свято, яке знаменує початок виконання Божої обіцянки про спасіння людства.


Це свято символізує старт виконання Божого обіцяння про спасіння людства, адже в цей день з'явилася на світ Та, хто неймовірним чином подарувала людству Спасителя.

Різдво Пресвятої Богородиці святкується Церквою як день всесвітньої радості. У цей світлий день, на межі Старого і Нового заповітів, народилася Преблагословенна Діва Марія, яка за Божественним промислом явилася Матір'ю Спасителя світу, Господа нашого Ісуса Христа.

У Новому Заповіті ми не знайдемо практично нічого про земне життя Богородиці. Євангелія не дають відомостей про те, хто були батьки Діви Марії і за яких обставин вона народилася. Свято Різдва Пресвятої Богородиці засноване на Церковному Переказі.

Існує прадавній текст, відомий як Протоєвангеліє Якова, який був створений в II столітті. У цьому документі згадується, що Марія з'явилася на світ від благочестивих батьків, Йоакима та Анни. Йоаким походив із царської родини, в той час як Анна була дочкою первосвященика. Пара досягла поважного віку, але залишалася бездітною, що приносило їм глибокий смуток і викликало осуд серед людей.

Одного разу, коли Йоаким прийшов до Храму, первосвященик не дозволив йому принести жертву Богові, сказавши: "Ти не створив потомства Ізраїлю". Після цього невтішний Йоаким пішов у пустелю для молитви, а Анна залишилася вдома і теж молилася. В цей час їм обом явився ангел і кожному сповістив:

"Господь почув молитви твої, ти зачнеш і народиш, і про потомство твоє говоритимуть у всьому світі".

Дізнавшись радісну новину, подружжя зустрілося біля Золотих воріт Єрусалиму.

Після цього Анна завагітніла. Як зазначається у Протоєвангелії Якова, "пройшли встановлені місяці, і в дев'ятий місяць Анна стала матір'ю". Праведні батьки вирішили посвятити свою дитину Богу і віддали доньку Марію до храму в Єрусалимі, де вона прислужувала до досягнення повноліття.

Свято Різдва Пресвятої Богородиці почали святкувати християни лише в V столітті. Перші згадки про це свято можна знайти у працях Константинопольського патріарха Прокла (439-446 роки) та в требнику Папи Геласія (492-496 роки). Також про це свято писали святителі, такі як Іоанн Златоуст, Єпіфан та Августин. В Палестині поширений переказ, що свята рівноапостольна цариця Олена збудувала в Єрусалимі храм, присвячений Різдву Пресвятої Богородиці.

Для відома: Свято Різдва Пресвятої Богородиці святкується 8 вересня за новоюліанським календарем та 21 вересня за юліанським.

Related posts