Росія забезпечує фінансування своєї війни за рахунок реалізації викраденого в Україні урожаю, згідно з розслідуванням WSJ.
Росія наживається на вторгненні в Україну, продаючи вкрадене зерно на глобальному чорному ринку за допомогою "друзів та спонсорів", що дозволяє їй фінансувати подальше розгортання своєї війни. Такі висновки опублікувало видання The Wall Street Journal.
Окрім авіаційних атак і артилерійських обстрілів, в Україні триває активна економічна боротьба, зазначає видання:
Її фронтова лінія розташована на захоплених українських сільськогосподарських територіях, з яких Росія та її союзники реалізували на чорному ринку близько 1 мільярда доларів викраденого зерна, що стрімко набирає популярності.
З 2022 року війська Москви в Україні окупували одні з найродючіших сільськогосподарських угідь Європи, нагадує WSJ: "Окупанти або забирали врожай, або скуповували його за дешево, часто примусово".
Згідно з розслідуванням видання, злочинний бізнес охоплює широку мережу клієнтів, які отримують вигоду від системи патронату Москви. Серед клієнтів - російська верф, компанія, пов'язану з Революційною гвардією Ірану, кримський бізнесмен, який торгує з Сирією та Ізраїлем. Інша компанія продає через Об'єднані Арабські Емірати.
Торгівля українською сільськогосподарською продукцією, що була незаконно вилучена, допомагає Росії підтримувати лояльність своїх союзників у часи зростаючого економічного тиску. Це явище функціонує як своєрідний "позабалансовий механізм" для фінансування кремлівських цілей, зазначає WSJ.
Кремль не надав відповіді на запит видання щодо коментарів про експорт урожаю з України.
"Виглядає на те, що війна живе за рахунок самої себе, - зазначив Паскаль Турлан, юридичний директор правозахисної організації Project Expedite Justice, що підтримує українську прокуратуру в розслідуванні випадків крадіжки зерна. - Нелегальна торгівля генерує прибуток для системи патронажу, що фінансується Кремлем, яка, в свою чергу, підживлює тривалість конфлікту та окупації."
Москва також перешкоджає українському експорту зерна. Так минулого тижня російська ракета влучила у цивільне судно, яке перевозило українську пшеницю. НАТО й ООН засудили атаку.
"Згідно з висновками WSJ, силові структури Москви або примушують аграріїв реалізовувати свої врожаї за цінами, що значно нижчі за ринкові, або ж здійснюють їхнє викрадення, іноді застосовуючи зброю."
Газета свідчить, що трейдери продають пшеницю, награбовану на окупованих територіях, безпосередньо "дружнім країнам", таким як Іран і Сирія. Найбільшим центром незаконного експорту є кримський порт в окупованому Севастополі.
Крім того, викрадений врожай транспортують на територію материкової Росії, що значно спрощує його подальший реекспорт на міжнародні ринки, адже покупці навряд чи зможуть встановити справжнє походження товару.
За даними української некомерційної організації Texty, загальна вартість зерна, вивезеного Росією з окупованих територій, може сягати 6,4 мільярда доларів.
Раніше цього року журналісти проєкту Радіо Свобода "Схеми" встановили російські компанії, які у 2023 році вивезли за кордон близько 34 тисяч тонн українського збіжжя.
Дослідники прослідкували шляхи, якими пшениця потрапила в Азербайджан та Туреччину, кукурудза - до Сирії, ячмінь - в Іран, а горох - в Іспанію.
Відповідно до зібраних документів після звільнення територій, було виявлено, що російські компанії здійснювали вивіз сільськогосподарських товарів з окупованої Херсонщини, сплачуючи мінімальні мита або зовсім уникаючи митних зборів. Це стало можливим завдяки спеціальним квотам, які були введені російською адміністрацією.
На відповідних документах можна побачити підписи самопроголошеного губернатора тимчасово окупованої частини Херсонщини Володимира Сальдо. Зазначена одна з експортерських компаній виявилась пов'язана з будівництвом резиденції Володимира Путіна у Геленджику.
У 2024 році, за інформацією Голосу Америки, у Державному департаменті США підкреслювали важливість забезпечення експорту українського зерна до його кінцевих пунктів призначення.