Російська Федерація передбачила у своєму бюджеті знижку на газ для Китаю у розмірі 30%.
Постачання російського газу до Китаю через трубопровід "Сила Сибіру", який було введено в експлуатацію в 2019 році, у найближчі роки триватиме з двозначними знижками.
Це випливає з прогнозу соціально-економічного розвитку Росії, який підготувало Мінекономрозвитку РФ, передає The Moscow Times.
Згідно з документом, на основі якого російський уряд верстає бюджет на найближчі три роки, середня ціна газу для Китаю наступного року становитиме $261 за тисячу кубометрів, що на 35% нижче за поточні ціни в Європі - $402 за тисячу кубометрів на лондонській біржі ICE.
За прогнозами російського уряду, у віддалених країнах газ від "Газпрому" буде реалізовуватися наступного року за ціною $340 за тисячу кубометрів. У результаті, знижка для Китаю складатиме 23%, з подальшим щорічним зростанням, яке зрештою досягне 30%.
Так, 2026 року ціна для Китаю становитиме $247,3 за тисячу кубометрів, 2027 року - $235,4. На інші ринки далекого зарубіжжя газ "Газпрому" поставлятиметься по $330 за тисячу кубометрів.
З урахуванням обсягу поставок, який із наступного року вийде на закладені в контракті 38 млрд кубометрів, китайські знижки коштуватимуть "Газпрому" $3 млрд наступного року, $3,1 млрд - 2026 і $3,6 млрд - 2027 року.
За три роки Росія втратить близько $11 мільярдів у порівнянні з цінами на ринках "Газпрому" в інших країнах.
Експорт російського трубопровідного газу, що впав минулого року до мінімуму з 1985 року, повільно зростатиме, але залишиться вдвічі нижчим за рівні, що були до розв'язаної Росієї овномасштабної війни проти України: цього року "Газпром" прокачає в дальнє зарубіжжя 80,4 млрд млрд кубометрів, у 2025 - 89,1 млрд, 2026 - 95,1 млрд, 2027 року - 91,1 млрд.
Для порівняння: 2021 року "Газпром" продав за кордон 185 млрд кубометрів газу, а торік поставки впали до 69 млрд кубометрів.
Як повідомляється, "Газпром" має близько 100 мільярдів кубометрів надлишкового газу щорічно, для якого немає ринків збуту.
Раніше стало відомо, що Російська Федерація вивчає варіант постачання до Монголії "доступного газу" в разі реалізації проекту трубопроводу "Сила Сибири-2" до Китаю. Проте Монголія не включила цей проект до свого національного плану розвитку на наступні п’ять років.
Російська влада наприкінці минулого року стверджувала, що проєкт "Сила Сибири-2" знаходиться на високому ступені готовності й уже в першому кварталі 2024 року буде затверджено проєктну документацію. Після цього можна було починати будівництво.
Монголія сподівалася на приток інвестицій через реалізацію проекту газопроводу, чия вартість оцінювалася в діапазоні від $8 до $15 мільярдів. Проте, експерт Шанхайської академії соціальних досліджень Лі Ліфан зазначив, що "в Росії немає коштів, а Китай не проявляє активності у будівництві". До того ж, Пекін може мати побоювання щодо можливого посилення російського впливу в Монголії.
Проблеми "Газпрому"
Згідно з повідомленнями, "Газпром" відчуває термінову потребу в новому контракті з Китаєм. Після початку широкомасштабної війни в Україні компанія втратила приблизно дві третини свого експорту, і минулого року обсяги продажів газу за кордоном досягли рекордно низького рівня з 1985 року. Як наслідок, "Газпром" зазнав першого річного збитку за 25 років, який склав 629 млрд рублів.
Не маючи змоги реалізовувати газ, "Газпром" змушений був знизити обсяги видобутку до рекордно низького рівня в своїй історії. У першій половині 2024 року збитки в газовому секторі компанії можуть досягти ще 480,6 мільярда рублів.
Наприкіні липня повідомлялося, що експорт російського газу "Газпромом" до Китаю у першому півріччі 2024 року вперше перевищив обсяги, які все ще купують деякі країни ЄС.
На початку червня 2024 року видання FT писало, що "Газпром" не зможе відновити обсяги експорту газу, втрачені внаслідок війни в Україні, принаймні протягом 10 років.
У травні цього року акції російського "Газпрому" на Московській біржі досягли найнижчого рівня з 24 лютого 2022 року, коли після початку військового вторгнення в Україну стався різкий спад усього фондового ринку Росії.