Росію зрадив один із її найвірніших партнерів - Деталі | Експрес онлайн
Іранська тактична балістична ракета малої дальності Fath-360.
Нещодавно Іран передав Росії певну кількість ракет малого радіуса дії. Проте постачання не включало пускові установки для них. А запустити ці ракети без них Росія не може, принаймні поки що. Про це пише Reuters з посиланням на обізнані джерела - європейського дипломата, представника європейської розвідки та чиновника США.
Так, за словами американця, станом на початок вересня, коли стало відомо про факт постачання ракет, Іран не поставив росіянам пускові установки. Представник європейської розвідки додав, що вони й не очікують, що Іран надасть росіянам пускові установки.
Два експерти повідомили Reuters, що пускові установки не були відправлені з кількох можливих причин. Одна з них полягає в тому, що Росія, ймовірно, планує створити власні машини під ці ракети. За іншою версією затримуючи постачання пускових установок, Іран залишає простір для переговорів із західними державами щодо ослаблення напруженості.
Фабіан Хінц, фахівець з Міжнародного інституту стратегічних досліджень у галузі іранських ракет, зазначив, що не має змоги підтвердити інформацію про затримку пускових установок з боку Тегерана. Для здійснення запуску балістичних ракет необхідні спеціально сконструйовані пускові системи.
За словами Хінця, одна з можливих причин, чому Іран не надіслав пускові установки, полягає в тому, що цивільні вантажівки, які він адаптував для запуску цих та інших ракет, можуть не бути достатньо надійними для експлуатації в складних умовах східноєвропейського рельєфу, особливо під час української зими.
За його словами, Іран модифікує вантажівки, виготовлені Mercedes та іншими компаніями, і перетворює їх на пускові ракетні установки, які легко маскуються. На думку експерта, Росія може модифікувати власні військові вантажівки, щоб із них запускати ці ракети.
"Комерційна стандартна вантажівка Mercedes не здатна проїхати бездоріжжям", - сказав він.
Згідно з військово-аналітичним порталом Defense Express, Росія зможе без особливих труднощів створити власні пускові системи для ракет, наданих Іраном.
В Ірані для запуску ракет Fath-360 здебільшого використовують вантажівки, виготовлені на місцевих підприємствах, що є аналогами китайських моделей Dongfeng KC. Це могло викликати в росіян значні питання стосовно надійності таких пускових систем.
"Отже, у Москві цілком імовірно вирішили встановити ракети Fath-360 на вітчизняні шасі, такі як, наприклад, "Урал" або "КамАЗ". Це підкріплюється тим, що сам пусковий механізм не є надто складним", - зазначають експерти.
Те, що Росія здатна використовувати іранські ракети, підтверджується їх доставкою на полігон Ашулук відразу після прибуття на територію країни. Це, ймовірно, свідчить про наміри провести випробування та тренування для ракетних військ.
Водночас у Defense Express виникають питання щодо того, чи насправді Іран би навмисно підставив Росію, не надавши їй пускових установок.
"Згідно з повідомленнями Пентагону, Тегеран отримує ядерні, ракетні та інші військові технології в обмін на постачання озброєння", - підкреслюють експерти.
Приєднуйтесь до нашої сторінки "Експрес" у Facebook!