Що слід знати про канадські бронетранспортери ACSV та їхні характеристики?
Cu la sfârșitul lunii octombrie, Statul Major al Forțelor Armate ale Ucrainei a anunțat că primele vehicule blindate de suport pentru luptă ACSV dintr-un nou lot, provenit din Canada, au fost deja livrate în Ucraina. Prima tranșă a fost primită de forțele armate ucrainene încă din 2022.
ACSV (також відомий як LAV 6 або Super Bison) є представником четвертого покоління колісних бойових броньованих машин серії LAV. Розшифровка абревіатури Armoured Combat Support Vehicle перекладається як "бойова броньована підтримуюча машина", в той час як LAV, що означає Light Armoured Vehicle, означає "легка броньована машина".
Перші броньовані автомобілі LAV з'явилися на світ завдяки канадській компанії General Dynamics Land Systems близько п'ятдесяти років тому, у 1976 році. Три основні моделі отримали назви Cougar, Grizzly та Husky. LAV 2 також були названі на честь тварин, зокрема "Койот" та "Бізон". Основою для ACSV стали бронемашини третього покоління LAV, які вперше почали використовуватися в армії в 1999 році.
Поштовхом для подальшого розвитку стало залучення Канади до місії західної коаліції в Афганістані. У ході афганської операції канадські військові зазнали втрат у вигляді 13 бронетранспортерів LAV, а 160 одиниць техніки отримали пошкодження. В цілому збройні сили Канади втратили близько третини своєї легкої бронетехніки. У відповідь на це уряд Канади ухвалив рішення про виділення 5 мільярдів канадських доларів на модернізацію бронетехніки.
У 2011 році світ побачив перші зразки новітніх бронетранспортерів четвертого покоління - LAV 6.0. Канада офіційно впровадила їх у свою армію в 2016 році, а до 2035 року планується повна заміна всього парку легких броньованих автомобілів. У порівнянні з LAV 3, ці нові моделі мають значні вдосконалення, включаючи потужніший двигун, посилену броню, а також сучасні системи керування та гальмування.
Виробники презентували 16 різновидів LAV 6. Половина з них - це бойові машини, тоді як решта 8 моделей належать до серії CSV, що включає машини бойової підтримки. Саме ці моделі Канада надає для українських Сил оборони.
Легкий броньований автомобіль LAV 6.0 ACSV призначений для перевезення піхотинців на поле бою. Але його також називають "машиною-конструктором", адже він може бути призначена для різних цілей і завдань.
"Усього канадська армія замовила 360 бронемашин Super Bison у восьми варіантах: бронетранспортери, санітарні машини, машини управління та контролю, машини радіоелектронної боротьби, інженерні машини, комерційні автомобілі, евакуаційні та технічні рятувальні машини, а також мобільні майстерні. Усе це передбачено контрактом на 3 мільярди доларів. Бронемашина оснащена системою підвіски нового покоління та вдосконаленою силовою установкою", - розповідав виданню АрміяInform військовий експерт і директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець.
Захисні характеристики бронетранспортера Super Bison значно вдосконалено завдяки впровадженню унікального V-подібного днища корпусу та спеціально розробленим кріпленням для сидінь. Ці інновації забезпечують кращу стійкість до вибухів мін та саморобних вибухових пристроїв, ефективно поглинаючи енергію від вибуху. Техніка має підвищений рівень захисту, здатного витримувати вогонь кулеметів калібру 14,5 мм з усіх напрямків, а також до 30-мм бронебійних снарядів у фронтальній проекції. Додатково, є можливість встановлення модульної броні для ще більшої безпеки.
Новий двигун, з автоматичною 7-ступеневою коробкою передач і потужністю в 450 кінських сил, дозволяє розігнати машину по трасі до 100 км/год і до 40 км/год бездоріжжям. Дальність ходу на одній заправці складає 600 км.
Конструкція "супербізонів" забезпечує відмінну маневреність у різноманітних умовах, включаючи бездоріжжя, пересічену та засніжену місцевість. Висока прохідність ACSV гарантує безперешкодне переміщення військових, які розташовані в віддалених або важкодоступних районах, а також швидку евакуацію поранених. Можливість бронетранспортера діяти в будь-яку погоду та в будь-який час доби значно розширює його функції для медичної підтримки.
Зображення: Головний командування Збройних Сил України
У стандартній комплектації бронетранспортера передбачено оснащення бойовим модулем з кулеметом калібру 12,7 мм. Водночас колісна версія БМП обладнана 25-мм автоматичною гарматою M242 Bushmaster, яка здатна здійснювати до 200 пострілів на хвилину. Це озброєння дозволяє ефективно уражати легку бронетехніку, повітряні цілі, а також наземні об'єкти і живу силу супротивника.
Бронетранспортер також має допоміжне озброєння – спарений 7,62-мм кулемет, який здатний вести вогонь з швидкістю 800 пострілів на хвилину. Крім того, існує можливість додаткового монтажу ще одного поворотного 7,62-мм кулемета та 76-мм димового гранатомета.
Точність стрільби досягається завдяки сучасній цифровій системі управління вогнем, лазерному далекоміру, потужній оптиці та тепловізійним пристроям. Водійський приціл обладнаний трьома перископами M17, тепловізійними камерами та камерами заднього огляду, що забезпечують огляд у всіх напрямках, як вдень, так і вночі.
У задньому пандусі бойового відділення також передбачено блок огляду, що дозволяє десанту вести спостереження за ситуацією на полі бою. Башта укомплектована денним і тепловізійним прицілом, електронно-оптичним перетворювачем (ЕОП), шістьма перископами та тактичним дисплеєм. Для виявлення і аналізу лазерних та радарних загроз встановлено систему попередження лазером.
На броньованій машині LAV ACSV реалізовані технології, що знижують видимість в інфрачервоному та радіолокаційному діапазонах. Вона оснащена сенсорами для виявлення лазерного випромінювання. Також існує можливість інтеграції системи активного захисту, що дозволяє знищувати ворожі снаряди ще до їхнього приземлення.
Бронетранспортер ACSV може долати траншеї, шириною до 2 метрів і вертикальні перешкоди, висотою до 60 см. Машина може підійматися на схили 60% і бічні схили 30%. Радіус розвороту складає автомобіля менш як 19 метрів.
Україна стала третьою державою після Канади та Саудівської Аравії, яка отримала на озброєння "Супербізонів". Інформація про постачання до України 39 канадських бойових броньованих машин підтримки (ACSV) у безгарматній модифікації з'явилась наприкінці червня 2022 року. У жовтні ці бойові машини почали прибувати до Європи, де проходили підготовку екіпажів. Наприкінці грудня 2022 року їх уже помічали у складі українських військових підрозділів.
Частину бронетранспортерів було переобладнано у командно-штабні машини (КШМ) завдяки фінансовій підтримці благодійників. Під час цього процесу на сім одиниць техніки встановили спеціалізовані засоби для збору та аналізу розвідувальної інформації, включаючи дані, що надходять безпосередньо з поля бою в реальному часі. Також були інтегровані комунікаційні системи для зв'язку з бойовими підрозділами та інші технології, що дозволяють ефективно управляти військовими частинами. Усі системи, які встановлюються в КШМ, забезпечені автономними джерелами живлення. В результаті, сім переобладнаних машин були передані морським піхотинцям 36 окремої бригади морської піхоти.
Згідно з оцінками Defense Express, надання Україні чотирьох десятків броньованих машин ACSV стало суттєвим внеском у підтримку, оскільки Канада віддала Україні чверть свого наявного парку БТРів на той момент. Одночасно канадська армія уклала контракт на 3 мільярди доларів на постачання 360 броньованих автомобілів ACSV у восьми різних модифікаціях.
У квітні 2024 року з'явилася інформація про постачання другої партії з 50 бронетранспортерів ACSV з колісною конструкцією 8х8 для України в межах військового пакету на суму $650 млн. Перші з цих бронемашин були відправлені до Німеччини у червні, де українські військові проходили навчання. Генеральний штаб Збройних Сил України оприлюднив фотографії з навчального процесу.
"Україна має здобути перемогу в цій війні, і вона може покладатися на підтримку Канади до самого тріумфу. Канада з гордістю повідомляє про надання Україні нового комплекту сучасних броньованих автомобілів, які слугуватимуть для захисту її відважних військових", - зазначив міністр національної оборони Канади Білл Блер.
Перші 10 бронетранспортерів ACSV з цієї угоди - у санітарній версії для перевезення поранених. У жовтні їх доставили в Україну, про що відзвітували й канадці, і український Генштаб.
Після курсів з використання та технічного обслуговування броньованих автомобілів бойової підтримки, модифікації "швидка допомога", що проходили в Німеччині, ці транспортні засоби були завантажені та направлені в Україну. Відзначається, що ці машини нададуть Україні важливу підтримку в її боротьбі проти незаконного вторгнення на її територію, - йдеться в повідомленні місії Збройних сил Канади (CAF), що сприяє Силам безпеки України.