Штаб НАТО в Україні: яку допомогу можна очікувати?


Новий генеральний секретар НАТО Марк Рютте здійснив свій перший візит до штабу Альянсу з питань безпеки та навчання України NSATU, розташованого в німецькому місті Вісбаден. Він підкреслив основні завдання, які стоятимуть перед цією організацією.

Рютте акцентував увагу на значущості діяльності військовослужбовців, що працюють у цьому командуванні, оскільки вони створюють умови для розміщення 700 українських воїнів, які проходитимуть тренування відповідно до стандартів НАТО.

11 липня цього року було прийнято рішення про формування структури, що забезпечуватиме безпеку та підготовку для України (NSATU), яка працюватиме в державах Альянсу.

Згідно з повідомленням пресслужби Альянсу, його мета - виділення базового фінансування Україні, яке, зокрема, на наступний рік має становити 40 млрд євро.Окрім того, NSATU координуватиме постачання військового обладнання та навчання українських військових членами Альянсу. Це, вважають у НАТО, має забезпечити стійку, передбачувану та узгоджену підтримку безпеки України.Також важливо, щоNSATU, діючи в країнах Альянсу, сприятиме самообороні України відповідно до Статуту ООН. При цьому NSATU не зробить НАТО стороною конфлікту. Вона підтримуватиме трансформацію оборонних і силових структур України, сприяючи їхній подальшій інтеграції з НАТО.

Тривала фінансова підтримка України, що буде формуватися на основі пропорційних внесків держав-членів Альянсу, планується для покриття таких витрат:

- придбання оборонної техніки для України;

- матеріальну допомогу Україні;

- підтримка, управління та перевезення військової техніки;

- підготовка військових кадрів для України;

- витрати на оперативні заходи, що стосуються військової допомоги;

- вкладення в оборонну інфраструктуру та сектор військово-промислового комплексу України.

- внески в трастові фонди НАТО для України, включно з нелетальною допомогою.

Заплановано заснування Спільного центру для аналізу, підготовки та навчання в рамках співпраці Україна-НАТО (JATEC). Цей центр відіграватиме ключову роль у практичному співробітництві, зосереджуючи увагу на вивченні уроків російсько-української війни та зміцненні оперативної сумісності України з НАТО.

Оскільки раніше заплановані зустрічі у форматі Рамштайн були перенесені, очільники оборонних відомств НАТО зустрінуться найближчим часом у Брюсселі, щоб розглянути поточний стан виконання зобов'язань партнерів України стосовно постачання систем озброєння.

"Ми уважно спостерігаємо за ситуацією, що стосується військової підтримки Альянсу для України, і впевнений, що цього тижня на засіданні міністрів оборони НАТО в Брюсселі, де також буде присутній міністр оборони України Рустем Умєров, відбудеться перегляд цих та інших важливих зобов'язань", - підкреслив старший представник НАТО в Україні Патрік Тернер в інтерв'ю Укрінформу.

Він зазначив, що учасники обговорення розглядатимуть питання, пов'язані із системами протиповітряної оборони для України, а також інші важливі аспекти. Однак він підкреслив, що не буде робити жодних анонсів щодо того, що можуть оголосити союзники в найближчий час.

Нещодавно ваш президент відвідав кілька столиць Альянсу, де провів зустрічі з лідерами основних країн НАТО, адже саме від них залежить, яку підтримку вони можуть надати. Новий генеральний секретар чітко акцентував, що, по-перше, ми зобов'язані виконати наші обіцянки, а, по-друге, нам слід діяти активніше і швидше, якщо є така можливість. Це стане одним із пріоритетів нового командування у Вісбадені, яке ми плануємо створити,- зазначив Тернер.

До речі, минулого тижня міністр оборони Рустем Умєров в рамках делегації на чолі з президентом Володимиром Зеленським відвідав з робочими візитами Францію, Велику Британію, Італію та Німеччину.

Там він провів переговори з міністрами оборонних відомств цих країн, а також зустрівся з президентом Франції Еммануелем Макроном.

"Провели продуктивні зустрічі, маємо потужну підтримку та домовленості, які наближають нашу перемогу", - підкреслив Умєров.

На думку експертів, під час переговорів представники чотирьох країн підтвердили намір збільшити обсяги інвестицій в український оборонно-промисловий сектор. Однією з ключових тем обговорення стали конкретні заходи для розширення виробництва озброєння — як в Україні, так і через створення спільних підприємств з європейськими партнерами. Це відкриє нові можливості для виготовлення техніки, озброєння та боєприпасів, що підтримують Сили оборони в рамках нового формату співпраці.

"Зброї для наших захисників стане більше. Велика Британія поставить артилерійські установки AS-90, далекобійну зброю та роботизовані системи, які суттєво підсилять наші можливості на полі бою", - зазначив міністр.

Він зазначив, що одним із ключових питань обговорення стала можливість використання заморожених російських активів для фінансування оборонних потреб України.

Також у Франції міністр оборони особисто перевірив процес підготовки бригади Збройних сил України.

"Франція не лише навчає, а й укомплектовує наші підрозділи сучасним озброєнням. Це приклад, який мають перейняти й інші партнери",- зауважив він.

В Україні ухвалено новий закон, що дозволяє іноземцям та особам без громадянства займати офіцерські посади у Збройних силах, Державній спецслужбі транспорту та Національній гвардії. Раніше представники інших країн і безгромадянські особи могли служити лише на рівні рядового, сержанта та старшини.

"Протягом двох з половиною років війни з російською агресією ми стали свідками участі багатьох іноземців, які приєдналися до Сил оборони та продемонстрували свою здатність успішно виконувати складні завдання на фронті. Раніше вони могли займати лише рядові та сержантські посади, але новий закон підвищує кадровий потенціал наших збройних сил", - зазначив міністр оборони, пояснюючи необхідність ухвалення закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку проходження військової служби за контрактом іноземними громадянами та особами без громадянства у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України".

Тепер іноземці та особи без громадянства зможуть звертатися до центрів рекрутингу, ЦНАПів, центрів зайнятості, ТЦК та СП та військових частин з клопотанням про проходження військової служби на офіцерських посадах.

Після аналізу цих заявок вони будуть передані до Центру набору іноземців та осіб без громадянства для проходження військової служби.

Related posts