Скандал у Польщі: Туск попередив про можливе блокування вступу України до ЄС через заяви Кулеби
Глава уряду Польщі наголосив, що для України важливо звернутися до складних сторінок свого минулого, якщо вона прагне інтеграції до Європейського Союзу.
Прем'єр-міністр Дональд Туск підкреслив, що Київ має зрозуміти, що вирішення історичних питань у польсько-українських відносинах є в першу чергу вигідним для України. Він також зазначив, що без підтримки Польщі Україна не зможе стати членом Європейського Союзу.
Цю інформацію повідомляє PAP.
Туск підкреслив, що його думка стосовно заяви українського міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, зробленої в Ольштині на панельній дискусії "Польща майбутнього" про події Другої світової війни, у яких постраждали як українці, так і поляки, є вкрай негативною.
У тексті розглядаються події "Волинської різанини" 1943 року, яку у Польщі трактують як геноцид польського населення українцями, а також операцію "Вісла" 1947 року, в ході якої українців у Польщі примусово переселили з їхніх історичних земель.
Коли Кулебу запитали про ексгумацію тіл жертв Волинської трагедії, він згадав операцію "Вісла" та запропонував залишити дослідження минулих подій історикам, а самим зосередитися на майбутньому. Однак поляків обурило, що під час відповіді Кулеба назвав "українськими" ті території, з яких у 1947 році депортували українців.
Градус скандалу порушила також реакція польського міністра закордонних справ Радослава Сікорського, який також був присутній на дискусії в Ольштині. Глава польського МЗС підтримав свого українського колегу, закликавши думати більше про майбутні польсько-українські відносини, ніж про історичні претензії.
Відповідаючи на запитання журналістів під час прес-конференції в п'ятницю, 30 серпня, прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск наголосив, що розбіжності у польсько-українських відносинах не повинні слугувати виправданням для тих, хто в Польщі підтримує "проросійські тенденції". Він підкреслив, що Україна має "виправдати очікування поляків". Туск уточнив, що йдеться не про "заглиблення в історію", а про встановлення відносин між країнами на основі правди про минуле.
"Я розумію, що істина не є простою і однозначною: поляки не святі, а українці не злочинці. Однак саме тому, що це так, ексгумація та правдива оцінка подій Другої світової війни і її наслідків є важливими складовими для побудови міцних польсько-українських відносин," - зазначив Туск.
Польський прем'єр повторив заяву віце-прем'єра і міністра оборони Владислава Косиняка-Камиша, що прозвучала в липні, про те, що Україну не можна прийняти до Європейського Союзу, поки Варшава і Київ не вирішать питання "Волинської різанини".
Україна не зможе приєднатися до Європейського Союзу без схвалення Польщі. Вона повинна відповідати численним стандартам. Це стосується не тільки кордонів, торгівлі, правових та економічних норм, але й культурних та політичних стандартів, - наголосив він.
За словами Туска, ЄС не був би створений без примирення німців та французів чи німців та поляків.
"Українці повинні зрозуміти, що вступ до ЄС означає вихід до галузі стандартів щодо політичної та історичної культури", - наголосив він.
Прем'єр-міністр Польщі також оголосив, що має намір "все чіткіше" пояснювати, особливо в період польського головування у Раді ЄС у першій половині 2025 року, що підтримка Києва сприятиме остаточному врегулюванню польсько-українських відносин.
"Отже, якщо ми прагнемо створити світле майбутнє, нам не уникнути занурення в не надто приємні сторінки минулого," – зазначив Туск.