Справа керівника Хмельницької медико-соціальної експертної комісії: виявлено нові аспекти розслідування.


Черговий корупційний скандал. Знову пов'язаний з медичною експертизою, і знову з лікарями.

В Одесі розпочато судовий процес проти двох медичних працівників. За інформацією правоохоронних органів, ці особи несанкціоновано ставили діагнози психічних розладів тим, хто ухилявся від служби в Збройних силах України. У підозрі опинилися завідувач відділення Одеської психіатричної лікарні та його батько, який працював лікарем-ординатором у тому ж закладі. Корупційні дії були викриті під час передачі медичної довідки одному із клієнтів, яка обійшлася йому у 165 тисяч гривень.

Затримання одного - виняток, а от десятки кримінальних справ - уже тенденція. Схожий кейс розслідують на Хмельниччині. Усе за жанром: чиновник медико-соціальної експертизи, мільйони готівки (в цьому випадку мова про 6 мільйонів) і, звісно, сімейні зв'язки в інших державних структурах.

Слідчі Державного бюро розслідування продовжують слідство у справі Тетяни Крупи - керівниці Хмельницької медико-соціальної експертної комісії. Нині вона під слідством. Чиновницю підозрюють у корупції. Тож, скільки "просять" за оформлення інвалідності на Хмельниччині? І чи звільнили підозрювану з посади - дізнавалися наші журналісти.

Фотографії та відеозаписи обшуків, проведених Державним бюро розслідувань у квартирі Тетяни Крупи, яка очолює МСЕК Хмельницької області, та її сина, колишнього керівника Пенсійного фонду області Олександра, отримали значну популярність в медіа. Виявлено понад 6 мільйонів готівкою в іноземній валюті, а також розкішні автомобілі, коштовності, корпоративні права на 48 мільйонів гривень і 30 об'єктів нерухомості в Україні та за її межами.

Ольга Чеканова, речниця ДБР:

За кордоном у їхній власності нерухоме майно в Австрії, Іспанії та Туреччині. На валютних закордонних рахунках родина також накопичила майже 2 300000 доларів США. Всі ці статки керівники не внесли до щорічних декларацій.

Печерський суд у Києві ухвалив рішення помістити Тетяну Крупу під варту в СІЗО через підозри у незаконному збагаченні та за кількома іншими кримінальними статтями. Вона має можливість вийти на свободу під заставу в розмірі 500 мільйонів гривень.

В обласному осередку партії "Слуга народу" вирішили розпочати процедуру відкликання депутатки Хмельницької обласної ради та вже готують документи для її позбавлення депутатського мандату. Також пропонують провести перевірку діяльності Крупи в рамках Хмельницької облради.

Володимир Гончарук, перший заступник голови Хмельницької обласної ради:

Якщо відверто, я собі не уявляю таких сум грошей в українських чиновників. Але насправді, враховуючи те, що бізнеси у них були, це завдання сьогодні правоохоронної системи, довести відповідальність і довести, що пані Крупа заробила ці кошти через структуру МСЕК.

Тетяна Сапьян, представниця Державного бюро розслідувань:

І ДБР це виявило. Відкрило кримінальне провадження, але розслідуванням, звідки ж ці гроші у родини й очільниці Хмельницького обласного МСЕК, веде НАБУ.

Заслужена лікарка України Тетяна Крупа очолює обласну МСЕК із 2008 року. Багато людей роками намагаються там підтвердити чи отримати інвалідність.

Ольга, жителька міста Хмельницький:

Я подала документи минулого вересня. І досі я не маю відповіді ні "за", ні "проти". Мене вже направляли в Дніпро в Інститут інвалідності. В мене є заключення Львівського інституту патології крові. Я думаю, що це на рівні держави така корупція у МСЕК. Не лише тут, не лише місто Хмельницький.

Катерина, дружина пацієнта:

Групу інвалідності нам сказали категорично: "ні". Запропонували за гроші, за 13 000 доларів оформити йому групу інвалідності, тому що він військовозобов'язаний, але ми пройшли ВЛК, оновили дані. І лікарі кажуть: для чого він так собі поламав ногу.

Пропозицію оформити інвалідність за винагороду отримала також і мати Катерини.

Катерина, дружина пацієнта:

У неї рука, яка практично не функціонує через параліч. Їй повідомили, що потрібно заплатити 5000 доларів міському медико-соціальному експертному комітету. Вона попередила мене, щоб я навіть не намагалася вирішувати це питання в інших місцях.

А брат жінки, внаслідок важкого поранення на фронті, втратив око. І це також інвалідність. На рік. А потім треба знову підтвердити. Така вже процедура.

Катерина, дружина пацієнта:

Йому дали групу інвалідності на рік. В мене питання до лікарів: око має вирости? Йому запропонували для того, щоб отримати групу інвалідності, 17 000 доларів. Він військовий. Він захищав нас всіх в Харківській області.

Перед кабінетами МСЕК скупчилися військові, які чекають на визначення своїх груп інвалідності. Віктор, який розпочав службу на захист країни у 2022 році, тепер ледь пересувається через отримані травми, але комісія все ще не надає йому статусу інваліда.

Віктор, військовослужбовець ЗСУ:

Зараз працездатність - процент працездатності. Потім буду далі оформляти на групу. - Ви можете служити? - Я служу. Якось так і служу.

Олександр – ветеран АТО. Після серйозних травм йому вдалося отримати групу інвалідності лише через суд, і то на рік. Він відмовився від неправомірних платежів, хоча добре обізнаний у схемах корупції.

Олександр Сень, ветеран російсько-української війни:

10, 7, 8, 6. Як, кому. - Гривень? - Ні. Гривні тут не ходять. Звідси я вийшов з білою бумажкою. Мені сказали: все нормально, желудок виріс назад. У військкомат пішов, хотів вернутися, мене не взяли. Вернувся назад, мені порадили звернутись до адвокатів.

Проте, пані Крупа залишається на своїй посаді. Як зазначають в обласній раді, наразі немає юридичних підстав для її звільнення чи розірвання контракту з роботодавцем.

Володимир Гончарук, віце-президент Хмельницької обласної ради.

До Хмельницької обласної ради досі не надходило жодних юридичних документів, що могли б стати підставою для відсторонення або припинення чинного контракту.

У приміщенні, де здійснює свою діяльність МСЕК, досі висить табличка з ім'ям лікаря, якого підозрюють у правопорушенні. Наразі обов'язки тимчасового виконувача покладені на хірурга, що з 2017 року є частиною комісії.

Юрій Бевзюк, т. в. о. головного лікаря МСЕК:

Тільки приступив до виконання обов'язків, дуже важко. Настрій робочий. Повинні працювати, робота не повинна зупинятися.

Згідно з даними Державного бюро розслідувань, у кабінеті Тетяни Крупи виявили також підроблені медичні документи та списки осіб, які ухиляються від служби, з "фіктивними" діагнозами. Внаслідок перевірок, особи, які давали хабарі, можуть не лише втратити статус інваліда, але й бути притягнутими до юридичної відповідальності.

Олег Підлісний, юридичний консультант:

У випадку, якщо особи, які мають встановлену групу інвалідності, вчиняли дії з надання неправомірної вигоди посадовим особам, то вони також підпадають під відповідальність згідно зі статтею 369 Кримінального кодексу України.

У незаконному збагаченні, за інформацією ДБР, фігурує і син Тетяни Василівни Олександр Крупа. Але підозри йому не оголошено. Днями Олександр звільнився з посади керівника обласного Пенсійного фонду за власним бажанням. Адвокати ж Тетяни Крупи тим часом оскаржують ухвалу суду і щодо підозри, і щодо розміру застави.

Анжеліка Моісєєва, захисниця обвинуваченої:

Звинувачення, які були висунуті моїй клієнтці, не мають жодних підстав. На сьогодні ми готові надати детальне пояснення щодо походження кожної гривні, знайденої в квартирі пані Тетяни. Якщо ці кошти або їх частина дійсно належали моїй клієнтці, то, вочевидь, у 2025 році вона зобов’язана була б їх задекларувати. Немає жодних доказів того, що вона вчинила якісь корупційні дії на своїй посаді головного лікаря обласного МСЕК. Ці підозри абсолютно безпідставні.

В обласній військовій адміністрації розпочали перевірки всіх одинадцяти регіональних медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) в області, з особливим акцентом на ветеранів, яким присвоюється група непрацездатності. Тим часом Міністерство охорони здоров'я України оголосило про плани повної реорганізації системи надання інвалідності для громадян України.

Related posts