Страуси засовують голову в пісок: дослідники розкрили цю міфічну істину (фото)
Існує думка, що концепція про те, що страуси ховають свої голови в пісок у моменти загрози, виникла близько двох тисяч років тому. Цю ідею вперше висловив давньоримський літератор Пліній Старший.
Протягом багатьох століть існувала думка, що страуси, помічаючи небезпеку, заривають свої голови в пісок, намагаючись уникнути загрози. Цей міф став основою для відомого висловлювання "заховати голову в пісок", яке вживається для опису ситуацій, коли людина уникає зіткнення зі своїми проблемами. Але чи дійсно страуси чинять так? Відповіді на це питання пропонує Live Science.
У Фокус. Технології запустили власний Telegram-канал! Підписуйтеся, щоб бути в курсі найновіших та найцікавіших новин з царини науки!
Страуси — це найбільші птахи на планеті, що мешкають у африканських саванах і пустелях. Ці птахи не здатні літати, їхня маса може досягати 130 кг, а зростання — 2,7 м. Водночас страуси є найшвидшими бігунами серед усіх птахів, здатні розвивати швидкість до 70 км/год.
Існує думка, що концепція про те, що страуси ховають свої голови в пісок у моменти загрози, виникла близько двох тисяч років тому. Цю ідею вперше висловив давньоримський літератор Пліній Старший. Приблизно в 77 році н.е. він написав одну з перших енциклопедій про природні явища, тварин, мінерали та багато іншого, під назвою "Природна історія". Ця енциклопедія складається з 37 книг. У 10-й книзі Пліній Старший описав страуса, який ховає голову в пісок, щоб здаватися невидимим. Давньоримський письменник вказував на те, що це дурні птахи, які вважають, що якщо сховати голову, то все їхнє тіло стане невидимим для хижаків.
Насправді страуси не засовують свою голову в пісок, хоча іноді може скластися таке враження. Їхня маленька голова і специфіка поведінки можуть спонукати до помилкового висновку, що ці птахи таким чином приховуються.
На відміну від птахів, які будують гнізда, страуси роблять неглибокі ямки в піску або в інших типах ґрунту для відкладання своїх яєць. Як самці, так і самки низько схиляють голови, щоб кілька разів на день перевертати яйця, підтримуючи їх у теплі. Якщо спостерігати за ними здалеку, можна помітити, що страуси начебто ховають свої голови в землю.
Відповідно до досліджень науковців, страуси здебільшого витрачають свій час на пошуки їжі, тому їх часто можна зустріти в положенні з нахиленою головою, близько до землі. Ці птахи живляться різноманітними рослинами, а іноді їхній раціон доповнюють комахи, рептилії та гризуни.
У природному середовищі страуси мають безліч природних ворогів, серед яких гепарди, леви та леопарди. Коли ці птахи помічають загрозу, їхня перша реакція — втекти. Як було зазначено раніше, їхня швидкість є запорукою успішного втечі.
За словами вчених, якщо страуси не можуть втекти від хижаків, то інколи вони лягають на землю, витягують шию вперед і таким чином намагаються злитися з місцевістю.
Деякі наукові дослідження вказують на те, що дорослі страуси здатні активно махати своїми крилами, коли помічають небезпеку. Це створює потужну пилову хмару, яка допомагає відвернути увагу хижаків. Вважається, що така стратегія захисту використовується, коли хижаки наближаються до яєць або малят страусів. Крім того, дослідження демонструють, що дорослі страуси можуть завдати настільки сильного удару своїми ногами, що це може призвести до загибелі лева.
Тож страусам немає потреби заривати голову в пісок, адже ці птахи мають необхідний арсенал захисту від хижаків.
Як повідомляв Фокус, вчені з'ясували, що королівська кобра, яка є найдовшою отруйною змією на планеті, має не один, а чотири різні види. До речі, отрута цієї змії може призвести до швидкої смерті людини.
Фокус також розглядав питання, яке з масових вимирань на Землі вважається найгіршим для життя на нашій планеті, а також вказав час його виникнення.