Загадкова естонська ракета для української системи протиповітряної оборони: що відомо про неї?
Що відомо про естонські ракети й коли українська ППО їх отримає
8 листопада 2024 року у Києві пройшла зустріч заступника міністра оборони України бригадного генерала Анатолія Клочка та керівництва естонської оборонної компанії Frankenburg Technologies. За її підсумками остаточно домовилися про те, що Сили оборони отримають від балтійських партнерів ракети для протиповітряної оборони й проведуть випробування озброєння в бойових умовах.
Основною функцією нових ракет називають боротьбу з безпілотниками.
"Наша основна мета – підтримати Україну у перемозі над агресором. У зв’язку з цим, ми представляємо новий зразок доступної ракети, призначеної для знищення повітряних цілей, зокрема безпілотників," – зазначив виконавчий директор Frankenburg Technologies Кусті Салм.
Наступним кроком сторони мають намір домовитися про те, хто та в яких обсягах буде фінансувати створення цих ракет. У разі успішного завершення випробувань, планується організувати виробництво ракет безпосередньо в Україні.
Перші тестові зразки будуть доставлені в Україну протягом наступних місяців, ще до завершення 2024 року.
Виробник ракети не розкриває детальних характеристик або навіть інформації про її зовнішній вигляд. Проте на фотографіях, зроблених під час зустрічі та опублікованих Міністерством оборони України, можна помітити макет ракети на столі. Чи відповідає він реальному дизайну естонської ракети, залишається під питанням.
Зараз відомо, що ракети компанії Frankenburg Technologies розроблені в основному для боротьби з безпілотними літальними апаратами і можуть знищувати цілі на висотах до 2 кілометрів.
На веб-ресурсі компанії-виробника не вистачає детальної інформації про ракети для систем протиповітряної оборони. Вони лише акцентують увагу на своїй меті: "створювати ракетні системи, які будуть у десять разів економічнішими, у сто разів швидшими у виробництві та в кількостях, що суттєво перевищують існуючі можливості галузі".
Іще одним важливим аспектом естонських ракет, про який можна з упевненістю стверджувати, є їхня конкурентоспроможна вартість. На зустрічі в Києві керівники компанії охарактеризували свою ракету як "доступну". Видання Defense One ще в червні згадувало про естонський проект, що має на меті створення економічної ракети для ліквідації безпілотних літальних апаратів. У той час аналітики зазначали теоретичну ціну в 2000 євро за ракету, виготовлену з компонентів, які можна легко знайти на ринку. Тестування планувалося провести до кінця 2024 року.
Фірма Frankenburg Technologies була створена в січні 2024 року. Наразі її основна увага зосереджена на виробництві озброєння, яке може сприяти Збройним Силам України у боротьбі з російською агресією. Серед розробок — протидронові ракетні системи, а також інноваційний баражуючий боєприпас під назвою Angry Hedgehog ("Злий Їжак"), який здатний діяти на відстані майже 15 км. Цей боєприпас планують протестувати безпосередньо в Україні, на фронті.
До команди компанії приєдналися видатні професіонали з оборонного та технологічного секторів Естонії. Стратегічним радником виступає Мартін Герем, який з 2017 по 2024 рік очолював Збройні сили Естонії, залишивши цю посаду тільки в червні. Генерал-лейтенант Герем також брав участь у міжнародній військовій місії в Іраку у 2006 році, виконуючи обов’язки офіцера в американській бригаді.
У серпні Герем розпочав свою діяльність у спільному підприємстві Milrem Robotics, яке створене за участю Естонії та Об'єднаних Арабських Еміратів і спеціалізується на виробництві безпілотних наземних транспортних засобів. Генеральний директор Milrem Robotics, Кулдар Ваарсі, став частиною команди зброярів з Frankenburg Technologies в ролі стратегічного інвестора.
Співзасновником Frankenburg Technologies виступає Тааві Мадіберк, який є виконавчим директором естонської компанії Skeleton Technologies, що славиться своєю технологічною співпрацею з Siemens. Серед непрямих власників Frankenburg Technologies також можна зазначити Маргуса Ліннамяе, одного з найбагатших підприємців Естонії; його компанія MM Grupp у 2022 році досягла обсягу продажів у 900 млн євро.
Серед управлінського складу компанії також є представник України. Генеральним директором FT в Україні призначено Сергія Кошмана, який володіє більш ніж 15-річним досвідом у галузях оборони, телекомунікацій та інформаційних технологій. Раніше Кошман обіймав посаду експерта в Офісі президента України, проте залишив цю позицію у 2021 році після винесення обвинувального вироку Сергію Стерненку.
"Подав заяву на звільнення з Офісу президента. Адже брати участь у протестах на Банковій, працюючи в самому Офісі, виглядає дещо абсурдно. На жаль, наразі я не бачу інших способів впливу. За майже рік роботи я зрозумів, що експертні консультації там не особливо цінуються", - зазначив тоді Кошман.
У подальшому обіймав посади у сфері закупівель і управління проектами в Nokia Siemens Networks, а до серпня 2024 року очолював відділ міжнародного співробітництва та партнерства Brave1 — кластеру, що сприяє розвитку військових технологій в Україні.
Військові оглядачі дуже часто звертають увагу на економічну ефективність цього озброєння. Це питання великою мірою стосується протиповітряної оборони. Тому що виглядає невигідно та нерозумно збивати висококласними ракетами-перехоплювачами значно дешевші цілі. Саме тому в Україні намагаються створити багаторівневу систему ППО з різними типами озброєнь, коли, залежно від об'єкта атаки, визначатимуть чим його збивати - дорогими засобами чи дешевими.
Якщо ракети Frankenburg Technologies дійсно оцінюватимуться у 2000 євро, вони стануть найекономічнішим варіантом у військовому арсеналі ЗСУ та будуть чудово пристосовані для протидії безпілотникам.
Defense One повідомив, що вартість однієї естонської ракети буде в десять разів нижчою, ніж у APKWS, яка також позиціонується як економічний варіант.
"Фактично, ця ракета має вартість менш як 40 тисяч доларів, це втричі дешевше за "шахед". Тобто йдеться про один із найбільш ефективних засобів знищення "шахедів" по складовій, ефективності, вартості тощо. Коли ми збивали "шахеди" ракетами, це було не зовсім раціонально. З використанням цих систем абсолютно змінюється економічний баланс на нашу користь", - розповідав про ракети APKWS в етері телеканалу Еспресо директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець.
Якщо естонці розроблять ракету, яка буде в десятки разів дешевшою, вона зможе стати найпотужнішим засобом для боротьби з російськими дронами.
Ще однією вигодою угоди з естонськими партнерами може стати активна пропаганда співпраці з Україною серед міжнародних виробничих компаній. Як зазначає видання Bloomberg, дедалі більше європейських оборонних фірм розглядають можливість налагодження виробництв в Україні.
"Ми готові до співпраці та відкриті для впровадження різних зразків сучасного військового озброєння," - зазначив під час зустрічі з представниками Frankenburg Technologies заступник міністра оборони Анатолій Клочко.