Вашингтон Пост: Путін прагне відстояти свої червоні лінії - Основні події в Україні.


Ракетні системи С-400 з Росії проїжджають через Червону площу під час генеральної репетиції військового параду на честь Дня Перемоги в Москві в 2022 році / Фото AFP

Минулого тижня, коли президент Росії Володимир Путін застеріг, що підтримка Заходом можливих ударів України по глибиних територіях Росії стане сигналом до війни між Москвою та НАТО, російські пропагандисти почали активно розповсюджувати погрози про ядерну зброю, повідомляє The Washington Post.

Олександр Михайлов, директор Бюро військово-політичного аналізу, закликав розбомбити фанерні макети Лондона і Вашингтона - з копіями Букінгемського палацу, Біг-Бена і Білого дому - для імітації ядерних ударів, щоб вони "згоріли так красиво, що це наведе жах на весь світ".

Голова нижньої палати В'ячеслав Володін застеріг, що атаки на Росію можуть призвести до конфлікту з застосуванням ядерної зброї. Він також нагадав представникам Європарламенту, що їхня штаб-квартира в Страсбурзі розташована лише в трьох хвилинах польоту для російських міжконтинентальних балістичних ракет.

Але всередині Кремля зростає розуміння того, що повторне використання ядерної загрози починає втрачати свою силу, а "червоні лінії" Москви постійно перетинаються. Аналітики і чиновники, близькі до вищих російських дипломатів, кажуть, що натомість Путін шукає більш нюансовану і обмежену відповідь Заходу, дозволяючи Україні використовувати ракети більшої дальності для нанесення удару по Росії.

"Відбувся перелив ядерних погроз, - сказав російський чиновник, який говорив на умовах анонімності через делікатність теми. "На такі заяви вже є імунітет, і вони нікого не лякають".

Російський вчений, що підтримує близькі стосунки з впливовими російськими дипломатами, висловив свою згоду, охарактеризувавши ядерний сценарій як "найменш імовірний" з можливих варіантів. Він зазначив, що цей розвиток подій справді викличе незадоволення серед партнерів Росії в Глобальному Півдні, а також, що з військової точки зору, такий підхід не є особливо ефективним.

"Уся ця розмова щодо ядерного порогу перебільшує ризики подібної ескалації і не враховує альтернативні сценарії, - зазначив академік. - З огляду на розгалужену військову інфраструктуру Заходу... існує безліч потенційних слабких місць."

Путін шукає різні варіанти, щоб стримати західну підтримку України і спробувати забезпечити дотримання своїх червоних ліній, вважає Тетяна Станова, засновник французької політичної консалтингової компанії R-Politik. "Є варіанти, які він не хоче розгортати, а є варіанти, які він готовий розглянути вже сьогодні", - сказала вона, і він бачить ядерну зброю як "найгірший варіант для всіх, в тому числі і для себе".

Ядерні заходи або прямий напад на територію НАТО будуть розглядатися лише в тому випадку, якщо "Путін відчує загрозу існуванню Росії в її нинішньому вигляді, коли він вважатиме, що іншого виходу немає", - сказала вона. "У такій ситуації Захід повинен піти набагато далі, ніж те, що він обговорює зараз".

Схоже, російські влади вже частково заспокоїлися, оскільки Сполучені Штати досі не вирішилися на зняття заборон для України на удари по військових цілях глибоко в Росії за допомогою західних ракет. Аналітики та посадовці висловлювали думку, що навіть у разі отримання дозволу, він буде "надзвичайно обмеженим", як зазначали експерти та урядовці.

Путін, проте, продовжує залишатися під тиском, щоб знайти спосіб відповісти та уникнути постійного порушення своїх критичних меж.

"Существует осознание того, что червоні лінії, встановлені Москвою, не беруться до уваги Заходом, і з боку Москви потрібно зробити більш вагомі та значущі кроки для підтвердження серйозності своїх намірів", - зазначив академік.

З початку вторгнення у 2022 році Росія відзначала ризики для Заходу, пов'язані з постачанням Україні сучасних винищувачів, зокрема F-16, основних бойових танків та ракет. І все ж, кожне з цих попереджень стало реальністю.

Путін спостерігає за тенденцією, коли західні партнери України продовжують підтримувати Київ у розширенні його дій, зазначила Станова. Ця ситуація викликає у нього занепокоєння, особливо якщо вона може призвести до посилення ракетних атак на російську територію. "Для Путіна це суттєвий зсув, який підвищує напруженість і може відкрити шлях до подальшої ескалації конфлікту," - додала вона.

Москва може вибрати шлях відповідей через диверсійні дії проти військових об’єктів або інфраструктури на Заході, де буде важко довести її причетність. Крім того, вона може скористатися послугами маріонеткових груп, які вже активні проти західних інтересів, на приклад, ополчення Хуті в Ємені, що атакує судноплавні маршрути в Червоному морі. Про це заявив Лоуренс Фрідман, почесний професор військових досліджень в Королівському коледжі Лондона, підкреслюючи варіанти, які також обговорювались російськими експертами.

"Він прагне уникнути того, щоб конфлікт перетворився на щось катастрофічне або екстремальне, наприклад, використання ядерної зброї чи відкриті бойові дії між нашими та його арміями. Проте це не свідчить про те, що ситуація не є серйозною," - зазначив Фрідман.

Сергій Марков, яструбиний політолог, пов'язаний з Кремлем, заявив, що у вищих ешелонах російської армії зростає усвідомлення того, що "Росія зіпсувала Захід, і що ми багато говоримо про червоні лінії, але нічого не робимо. У якийсь момент нам доведеться піти на ескалацію".

Марков висловив думку про те, що серед можливих реакцій можуть бути закриття британського посольства в Москві та удари по авіабазах у Польщі та Румунії, де розташовані винищувачі F-16, які використовує Україна. "Оскільки Росія переконана, що рано чи пізно атаки на Москву стануть реальністю, ми повинні завдати удару першими," - зазначив він.

Хоча Станова вважає, що удари по авіабазах НАТО є малоймовірними і можливі лише в умовах крайнього відчаю, ядерна риторика все ж має своє значення. Як вона, так і Марков звертають увагу на те, що загрози з боку Москви стали однією з центральних тем у передвиборчій кампанії кандидата в президенти від Республіканської партії Дональда Трампа.

На цьому тижні Дональд Трамп та колишній кандидат-індикатор Роберт Кеннеді-молодший опублікували статтю в The Hill, в якій висловили думку, що надання Україні дозволу на використання західних ракет великої дальності "створить більший ризик ядерного конфлікту, ніж коли-небудь з часів Карибської кризи". Вони закликали до заміни цього підходу прямими переговорами з Москвою.

Марков висловив думку, що Путін може вирішити підвищити напругу та використати "золоту карту", розпочавши ескалацію напередодні виборів. "Якщо Путін вдасться до ескалації, то США можуть почати боятися ядерного конфлікту, що відкриє шлях до перемоги Трампа", - зазначив він.

Фрідман підкреслив, що ядерні загрози з боку Путіна мають навмисно неоднозначний характер, що підсилює відчуття загрози. "Ці заяви виглядають загрозливо, але він ніколи не уточнює, які саме дії планує вжити. Він залишає простір для наших інтерпретацій, і, як правило, люди схильні бачити найгірший сценарій".

Однак, зрештою, оскільки ефективність цього підходу зменшується, Путін ще не придумав, чим його замінити, сказала Станова, і невизначеність зростає, оскільки "ніхто не розуміє", яку реакцію Путін врешті-решт обере на кожну конкретну дію.

"На мою думку, Путін також не має ясного розуміння," - відзначила вона.

Related posts