У Німеччині висловили пропозицію щодо проведення переговорів між Україною та Росією, керуючись принципами Будапештського меморандуму.
Ініціатори цієї ініціативи впевнені, що на даний момент Німеччина проявляє надмірну пасивність у питаннях, що стосуються встановлення миру в Україні.
Група місцевих політиків з Німеччини виступила з ініціативою про проведення мирних переговорів між Україною та Росією, посилаючись на принципи Будапештського меморандуму. Цей маніфест було опубліковано в газеті Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
З миротворчою ініціативою виступили прем'єр-міністри федеральних земель Саксонія та Бранденбург Міхаель Кречмер і Дітмар Войдке, а також голова регіонального відділення опозиційної партії ХДС в Тюрінгії Маріо Фойгт.
Вони підкреслюють, що період після завершення холодної війни, коли Німеччина мала навколо лише миролюбні сусіди, виявився часом процвітання для цієї країни. Наразі ж на континенті триває війна, внаслідок якої загинули десятки тисяч людей, а мільйони були змушені покинути свої домівки.
"Наше прагнення полягає в тому, щоб покласти край стражданням людей, які зазнають лиха через цю жахливу війну. Ми рішуче підтримуємо ініціативи щодо припинення вогню та проведення переговорів, керуючись принципами Статуту ООН та в дусі Будапештського меморандуму між Україною та Росією, щоб запобігти подальшому кровопролиттю та руйнівним наслідкам", - зазначено в маніфесті.
Водночас троє політичних діячів підкреслюють, що Росію все ще потрібно залучити до переговорного процесу. Вони впевнені, що для цього необхідно створити сильний і згуртований союз.
"Німеччина та Європейський Союз все ще проявляють недостатню рішучість у своїх діях. Чим більшою є міжнародна коаліція, тим сильнішим стає тиск. Це стосується як досягнення режиму припинення вогню, так і надання Україні надійних гарантій безпеки. Федеральному уряду необхідно активніше реалізовувати свої міжнародні зобов'язання, використовуючи більш виразну дипломатію. Німеччина має можливість і повинна відновити свою роль посередника, як це робили такі видатні політики, як Гельмут Коль, Віллі Брандт і Ганс-Дітріх Геншер у минулі десятиліття. Ми прагнемо до більш активної дипломатичної участі Німеччини у тісній координації з її європейськими сусідами та партнерами", - йдеться в заяві.
Кречмер, Войдке і Фойгт наголошують, що домогтися безпеки можна "лише з сильної позиції.
"Ми, німці, повинні звернути увагу на думки наших східних сусідів, зокрема Польщі та Балтійських країн, стосовно цих ключових аспектів безпеки і миру. (...) Вони підкреслили, що безпека є основою свободи."
Згідно з інформацією УНІАН, Будапештський меморандум - це міжнародна угода, укладена в 1994 році між Україною, Росією, Сполученими Штатами Америки та Великою Британією. Цей документ забезпечував Україні гарантії безпеки та визнання її територіальної цілісності в обмін на відмову від ядерного арсеналу, що залишився на її території після розпаду Радянського Союзу.
Відповідно до меморандуму, сторони, які його підписали, зобов'язалися утримуватися від застосування сили чи загроз стосовно України, а також поважати її суверенітет. Проте, після анексії Криму Росією в 2014 році та подальших збройних конфліктів на Донбасі, цей меморандум вважається порушеним, що призвело до міжнародних дискусій щодо його правового статусу.
Як повідомляє УНІАН, в останній час спостерігається значний зріст кількості "миротворців" у міжнародній арені. Зокрема, Китай та Бразилія активно просувають свій "мирний план", який передбачає замороження конфлікту та проведення переговорів без виведення російських військ з території України. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан оголосив про свою ініціативу провести "мирний" саміт між Україною та Росією, спираючись на китайський "мирний план".
Разом з тим Україна планує провести другий Глобальний саміт миру до кінця цього року. На нього хочуть запросити Росію. За словами президента Зеленського, цей саміт має "поставити крапку у війні".