У Вінниці в школах почали функціонувати укриття для захисту від радіації.


У Вінниці розпочали свою роботу нові протирадіаційні укриття, які були створені на територіях навчальних закладів. Це дозволило тисячам учнів повернутися до повноцінного очного навчання. Міська влада ініціювала проєкт будівництва ще минулого року. Незважаючи на те, що більшість шкільних укриттів були вдосконалені та відремонтовані за час повномасштабного вторгнення, деякі з них не мали навіть цокольних приміщень. Тому було вирішено збудувати нові укриття з нуля в тих закладах, де це було необхідно. Яка надійність нових сховищ — дізнавалася журналістка Юлія Корчевська.

Керівник одного з вінницьких ліцеїв організував для нас екскурсію новим протирадіаційним укриттям. Він зазначає, що це місце обладнане всім необхідним, щоб учні та викладачі могли почуватися в безпеці під час повітряних тривог.

Олександр Седельов, керівник навчального закладу:

Укриття розраховане на 850 осіб і містить спеціалізовані приміщення для дітей до 12 років, де триває навчальний процес. Окрім того, передбачене коридорне приміщення для учнів старших класів (9-11 класи). Тут створено комфортні умови: є окремі санвузли для хлопців і дівчат, а також спеціально обладнаний санвузол для людей з обмеженими можливостями. Крім того, в укритті є кухня для приготування та підігріву їжі.

Укриття обладнане системою аварійного освітлення, вайфаєм та мобільним зв'язком. А вентиляційні камери забезпечують учнів свіжим повітрям.

Я можу продемонструвати. Зараз буде звук. Вмикається. Так само чотири. На інших приміщеннях його не чути. За дверима. Плюс кожен насос обладнаний функцією підігріву повітря. Тобто в зимовий період я можу переключити тумблер і сюди повітря буде, ось тут стоять тени, які будуть підігрівати.

Площа укриття - понад тисячу квадратних метрів. З його появою школярі змогли відновити очне навчання. Радіють новому сховищу на майже 1000 осіб і в сусідньому ліцеї. Його керівниця каже, так само, впродовж років війни діти змушені були навчатися поза межами закладу. Бо там не було навіть найпростішого укриття.

Олена Вітюк, керівник навчального закладу.

Коли ми всі разом щодня йдемо до школи, і діти збираються в знайомому колективі, це має величезне значення. Сучасна форма навчання потребує такої взаємодії, адже дітям бракує спілкування. Контакти з однокласниками, друзями та викладачами є надзвичайно важливими! Той факт, що ми знову перебуваємо у стінах рідної школи і маємо можливість спілкуватися кожного дня, дійсно радує і надихає.

Навіть у періоди повітряної тривоги вчителі можуть продовжувати навчальний процес. Учні в порядку переходять до сховищ і займають свої місця за партами.

- Ми з вами тут перебуваємо у безпеці. Сподіваюся, всі себе почувають добре. Ніхто не хвилюється. Добре себе почуваєте? - Так. - Ми готові розпочати нашу роботу сьогодні. Якщо є потреба - можете випити водички, якщо потреби немає - ми продовжуємо роботу.

Вінниця не лише модернізувала існуючі сховища, але й з нуля збудувала шість протирадіаційних укриттів у навчальних закладах та чотири в дитячих садках. Ці укриття здатні витримати навантаження до 10 тонн.

Оксана Яценко, керівниця Департаменту освіти Вінницької міської ради:

Завдяки будівництву укриттів на території навчальних закладів, більшість дітей отримала можливість навчатися в офлайн-форматі. У травні частка учнів, які навчалися в звичайному режимі, становила 55%, а зараз вже досягла 76% у нашій громаді. Це, на мою думку, дійсно вагомий результат.

Усе будівництво вдалося реалізувати коштом міського бюджету. Нині ж у місті розробляють проєктно-кошторисну документацію для побудови нових аналогічних укриттів на території дитсадків.

Related posts