Науковці стверджують, що вагітність здатна активувати "стародавні віруси", закодовані в ДНК жінки.
Вони сприяють утворенню еритроцитів.
Команда вчених із США та Німеччини повідомила, що під час вагітності та крововтрати в жіночому організмі активуються "давні" механізми. Дослідники виявили залишки стародавніх вірусів, які сприяють імунній реакції та збільшенню виробництва еритроцитів у критичні моменти, коли їхня потреба зростає, повідомляє Science Alert.
Дослідники виявили нові факти, вивчаючи гемопоетичні (кровотворні) стовбурові клітини мишей, у яких під час вагітності активувалися фрагменти генетичного матері, відомі як ретротранспозони.
Гематопоетичні стовбурові клітини, ймовірно, активують вірусний механізм, про який організм вже давно не пам'ятає. Однак цей процес несе в собі певні ризики: активовані вірусні фрагменти можуть переміщатися в межах геному, змінюючи його структуру.
За допомогою аналізу зразків крові вагітних і невагітних жінок дослідники виявили, що, ймовірно, та сама реактивація ретротранспозонів, яка спостерігається у мишей, відбувається і у людей.
Наступні дослідження виявили, що блокування цього процесу у мишей призводить до виникнення анемії. Вагітні жінки особливо вразливі до цього стану, оскільки їх організм піддається значному навантаженню.
"Це зовсім не те, що ми очікували. Якщо є період, коли потрібно захищати цілісність геному і запобігати мутаціям, це саме під час вагітності. У нашій ДНК містяться сотні ретротранспозонних послідовностей. Чому ж ми не інактивуємо їх назавжди, як це зробили деякі інші види? Мабуть, у них є якась адаптивна користь для нас", – зазначає генетик та імунолог Шон Моррісон з Південно-Західного медичного центру Техаського університету.
Зазвичай іменовані як "сміттєва ДНК", ретротранспозони раніше вважалися безглуздим кодом, який не мав значущості. Однак тепер стало зрозуміло, що багато з цих генетичних залишків здатні виконувати функції, іноді навіть приносячи користь нам.
В рамках нещодавнього дослідження, науковці виявили, що ретротранспозони стимулюють сигнальний білок, відомий як інтерферон, що, в свою чергу, сприяє підвищенню активності гемопоетичних стовбурових клітин.
"На даний момент ми продемонстрували даний процес лише в контексті системи кровотворення, проте вважаємо, що інші типи стовбурових клітин можуть також залучати ретротранспозони та імунні сенсори для стимуляції активності стовбурових клітин у процесі відновлення тканин", - зазначив Моррісон.
Науковці, досліджуючи крижані зразки, що були добуті на висоті приблизно семи тисяч метрів у Гімалаях, натрапили на несподіване відкриття. Вони зафіксували наявність 1705 вірусів, які мають вік близько 41 тисячі років.