Вовина тисяча. Яким чином функціонуватиме ініціатива Зеленського та на що можна буде спрямувати кошти?
25 жовтня президент Володимир Зеленський зробив гучну заяву, презентуючи ініціативу, яка передбачає виплату по 1 тисячі гривень кожному українцю – від дітей до літніх людей. За словами глави держави, ця фінансова підтримка має на меті "допомогти громадянам під час зимового періоду". Планується, що виплати розпочнуться 1 грудня через картку "Національний кешбек". Кошти можна буде використати на подібні категорії витрат, такі як оплата комунальних послуг та мобільного зв'язку.
У Міністерстві економіки стверджують, що фінансування програми буде забезпечено за рахунок коштів партнерів, які не можуть бути використані "на військові потреби", повідомляє ЕП.
Ознайомтеся: Кути. Ринок, що зникає з першим промінням сонця, та містечко, де переплітаються чотири культури (ФОТО, ВІДЕО)
За словами Зеленського, кожен громадянин України матиме можливість отримати тисячу гривень: "Програма єПідтримка охоплює всіх наших людей - дорослих, дітей, кожну родину в Україні. Тисяча гривень на особу означає, що для сім'ї це буде кілька тисяч гривень".
Проте існує кілька нюансів. Досі не роз'яснено, яким чином діти без власних карток зможуть отримати фінансову допомогу. Крім того, залишається питання щодо можливості отримання тисячі гривень літніми людьми, які часто не користуються смартфонами і, відповідно, не можуть пройти верифікацію в застосунку "Дія" та отримати картку "Національний кешбек". Отже, саме та категорія населення, яка найбільше потребує цієї "допомоги", має найменші шанси на її отримання.
За задумом авторів ідеї, не отримають "тисячу Зеленського" ті українці, які перебувають за кордоном або на тимчасово окупованих територіях. Верифікація нібито відбуватиметься за геолокацією користувача "Дії".
Отримання "тисячі Зеленського" ймовірно відбуватиметься за аналогічною схемою, як і раніше, під час виплат, наприклад, програми "єПідтримка" (так званої "ковідної тисячі"). В новому розділі додатку "Дія" користувачам потрібно буде лише підтвердити свою згоду на отримання фінансової підтримки.
Кошти виплачуватимуться на картку "Національний кешбек", яку українці могли оформити раніше в рамках однойменної програми. Тобто ця картка вже прив'язана до "Дії".
Якщо у вас немає такої картки, ви можете отримати її в одному з банків-партнерів програми та підключити до застосунку. Детальну інструкцію про те, як відкрити картку "Національний кешбек", можна знайти за наведеним посиланням.
Заступник міністра економіки Олексій Соболев зазначив, що фінансові ресурси можна буде використати для покриття витрат на комунальні послуги, медикаменти, транспорт, мобільний зв'язок та українську літературу. Оскільки гроші будуть зараховані на картку "Національний кешбек", ймовірно, їх можна буде витрачати в тих же категоріях, що й сам кешбек.
В уряді сподіваються, що такі виплати стимулюватимуть економіку. "Це додатково підтримає український мікро- та середній бізнес. Це гроші марковані. Є визначене коло, куди їх можна спрямувати. Але також їх можна задонатити на ЗСУ", - наголосив Соболев.
Однак виплата цих коштів може викликати й інші наслідки. Коли громадяни отримають можливість оплатити комунальні послуги за допомогою "тисячі Зеленського", вони можуть вирішити витратити заощадження на купівлю імпортних товарів. Це, в свою чергу, може призвести до зростання попиту на валюту та девальвації гривні. Крім того, такі широкомасштабні програми економічного стимулювання здатні збільшити обсяги грошей в обігу, що матиме негативний вплив на рівень інфляції.
Програма була розроблена з метою надання допомоги громадянам у зимовий період. Як зазначив Зеленський, крім комплексної підготовки до холодів, "існують рішення, що можуть бути прийняті безпосередньо для підтримки населення".
Виплати очікуються з 1 грудня 2024 року, а витратити ці кошти можна буде протягом зимового періоду, зокрема в січні та лютому 2025 року. На даний момент інформації про остаточний термін використання коштів немає. Це означає, що ті, хто отримає гроші пізніше, наприклад у лютому, матимуть суттєво обмежений час на їх використання.
В Мінекономіки зазначають, що кошти для виплат беруться із залишків деяких бюджетних програм, які не вдалося використати до завершення року. У зв'язку з особливостями бюджетної системи, невикористані залишки після закінчення бюджетного року втрачаються. Саме тому було прийнято рішення направити ці кошти на виплати українцям.
За даними порталу Openbudget, за січень-серпень 2024 року (останні актуальні дані) Мінекономіки використало лише 54,6% із запланованих 36,56 млрд грн видатків. При цьому деякі програми підтримки бізнесу за вісім місяців 2024 року взагалі не використовувалися.
Зокрема, уряд не витратив жодної гривні з трьох мільярдів, передбачених для державної підтримки інвестиційних проєктів із великими інвестиціями, а також з аналогічної суми, призначеної для стимулювання створення індустріальних парків. Крім того, програма розмінування сільськогосподарських земель також залишилася без фінансування: за вісім місяців 2024 року з трьох мільярдів, закладених у бюджет, не було витрачено жодної гривні.
Уряд майже не реалізував бюджетні кошти, виділені на програму стимулювання попиту на вітчизняні товари. Саме в рамках цієї програми виплачується "національний кешбек". До кінця серпня було витрачено лише 10 млн грн із запланованих 3,01 млрд грн. У жовтні українці отримали перші виплати кешбеку за вересень, і їх обсяги також не вражають – лише 37,2 млн грн. Таким чином, загальна сума витрат на "кешбек" склала приблизно 47 млн грн.
Якщо ж проаналізувати всі програми Мінекономіки, які на початок вересня були використані на менш ніж 50%, то загальна сума невикористаних залишків становитиме близько 11,4 млрд грн. Цього вистачить, аби виплатити по тисячі гривень близько 11 млн українців.
Разом з тим, у бюджеті Мінекономіки є програми, які вже в серпні були або повністю використані, або кошти на реалізацію яких закінчувалися. Так, на програму "єОселя", яка здешевлює іпотеку для військових, бюджетників та низки інших категорій осіб, використали всі закладені 1,78 млрд грн. Це притому, що план видатків на цю програму вже збільшували з 1,44 млрд грн.
У серпні також завершилися фінансові ресурси держави для реалізації програми пільгового кредитування "5-7-9%". Протягом перших восьми місяців 2024 року уряд витратив 83% з запланованих 18 мільярдів гривень.
На даний момент неясно, скільки українців зможуть скористатися цією програмою, а також скільки громадян проживає в Україні. Державна статистика не веде подібних обліків у період воєнного стану. Тим часом, представники уряду спростовують оцінки, згідно з якими виплата безумовної тисячі гривень обійдеться державі в 30 мільярдів гривень, що означало б, що допомогу отримають 30 мільйонів осіб.
Наприклад, стара версія програми "єПідтримка" під час пандемії обійшлася приблизно в 8 мільярдів гривень. Остаточна вартість цієї програми на три зимові місяці буде визначатися кількістю українців, які вирішать нею скористатися. Наразі остаточну суму назвати неможливо, - підкреслив Соболев.
Неофіційні джерела серед авторів ініціативи вважають, що близько 15 мільйонів людей зможуть скористатися цією програмою. У зв'язку з цим загальна сума витрат на виплати "тисячі Зеленського" не повинна перевищувати 15 мільярдів гривень. Таким чином, якщо для цих виплат використовуватимуться лише кошти, виділені на програми підтримки підприємств, їх буде недостатньо.
Видатки на програми підтримки бізнесу, як і на всі невійськові програми, Україні допомагають профінансувати партнери. Усі зібрані всередині держави кошти уряд витрачає на війну, а решту залучає від донорів.
Зарубіжні партнери висувають ряд вимог щодо використання наданої фінансової підтримки. Найголовнішою з них є заборона на використання цих коштів для військових цілей.
"Згідно з правилами, ми не можемо використовувати фінанси партнерів для військових витрат, це категорично заборонено. Однак, коли ми передаємо кошти конкретній особі, ці гроші стають власністю українця. Якщо він виявить бажання, то може самостійно перерахувати їх на потреби ЗСУ, будь-якій бригаді або волонтерам," - зазначив Соболев.
Вирішення питання про виплату "тисячі Зеленського" відбулося одночасно з тим, як країни Великої сімки досягли згоди щодо надання Україні кредиту в розмірі 50 мільярдів доларів, забезпеченого замороженими російськими активами. Очікується, що ці фінансові ресурси почнуть надходити до державного бюджету з 1 грудня. Є ймовірність, що саме ці кошти стануть основою для проведення виплат українцям.
Експертна спільнота висловила скептицизм щодо ініціативи президента.
По-перше, виплата в розмірі 1 тисяча гривень виглядає досить дивно на фоні ухваленого рішення про збільшення податків, яке для деяких платників буде реалізовано "заднім числом".
"Для багатьох це виглядатиме як непослідовність уряду. Спочатку бюджету не вистачає коштів, потрібно підвищувати податки. Далі ухвалюється неоптимальне підвищення податків - тільки для тих, хто працює "в білу". Навіть якщо цей закон ще не підписаний, виглядає так: забираємо в тих, хто чесно працює і платить податки, щоб потім роздати всім", - вважає старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай.
По-друге, варто звернути увагу на саму концепцію надання тисячі гривень всім громадянам, замість того щоб зосередитися на підтримці тих, хто дійсно цього потребує. Запропонований підхід виглядає особливо цинічно, якщо врахувати скорочення фінансування соціальних програм, закладене в законопроєкті про державний бюджет на 2025 рік.
Чи не найбільше це скорочення стосуватиметься пенсійних видатків. У пенсіонерів-переселенців отримані, але невикористані кошти держава планує експропріювати з їхніх карток в Ощадбанку. Така непослідовність навряд чи викличе довіру суспільства до ухвалених та майбутніх економічних рішень влади.
Окрім цього, уряд представляє "тисячу Зеленського" як метод допомоги громадянам України в зимовий період, коли можуть виникнути тривалі відключення електрики та інші труднощі з критично важливою інфраструктурою. Але чи не було б доцільніше інвестувати ці кошти у підвищення безпеки енергетичних об'єктів?
У вересні Денис Шмигаль, прем'єр-міністр України, повідомив про те, що уряд виділив 10 мільярдів гривень на створення систем пасивного захисту для енергетичних об'єктів. Додатково, НЕК "Укренерго" внесла понад 5 мільярдів гривень на ці потреби. Кошти, призначені для "тисячі Зеленського", могли б суттєво посилити державні зусилля у захисті енергетичної інфраструктури від атак.
Також неясно, як міжнародні партнери, за рахунок яких буде реалізовано це рішення, сприймуть даний крок. Після того, як було ухвалено рішення про виділення 50 млрд доларів зі заморожених активів Росії, Україна змогла закрити дефіцит зовнішнього фінансування на 2025 рік. Однак питання фінансування бюджетного дефіциту на 2026 рік і наступні роки залишається відкритим.
Історія з тисячею гривень від держави не є новинкою, тому заплановану допомогу українці вже охрестили "Вовиною тисячею", порівнюючи з "Юліною" та "Вітіною". У 2008 році прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко обіцяла надати українцям по 1 тисячі гривень на особу як компенсацію за втрачені заощадження в радянському Ощадбанку (Сбєрбанку СРСР). Тоді близько 6 мільйонів людей отримали ці виплати.
У 2012 році відбулася реінкарнація та перетворення "Юліної" тисячі на "Вітіну". Тоді президент Віктор Янукович ухвалив рішення відновити виплати компенсацій для вкладників Ощадбанку, що стосувалося ще 6 мільйонів українців, які не змогли отримати свої кошти під час попередньої хвилі. Це стало однією з передвиборчих обіцянок майбутнього втікача.
Це не перший випадок, коли українцям виплачуються тисяча гривень під керівництвом теперішнього президента. У 2021 році була запроваджена програма "єПідтримка", що дозволяла кожному, хто отримав вакцинацію від COVID-19 і мав відповідний сертифікат, отримати 1 тисячу гривень. Ці кошти можна було витратити на книги, квитки або розважальні заходи. Після початку великої війни з'явилася можливість використовувати "ковідну тисячу" на благодійні внески, а згодом - на будь-які інші потреби.