Як візит Орбана до Європейського парламенту обернувся для нього справжнім кошмаром.
Візит угорського прем'єра Віктора Орбана до Страсбурга на сесію Європейського парламенту виявився напруженим і перетворився на тривалу політичну боротьбу, в якій він зазнав серйозної поразки.
Дебати, що відбулись в Європарламенті вчора, не лише підтвердили ізоляцію угорського прем'єра Віктора Орбана в межах ЄС — це стало відомим фактом. Але ситуація зайшла ще далі: Орбан тепер фактично став персонажем, неприємним для всіх. У Страсбурзі, всупереч традиційним нормам європейської політики, прем'єру відкрито і публічно бажають невдачі та відставки, причому ця позиція здобуває майже одностайну підтримку.
Деталі візиту угорського прем'єра до Європейського парламенту розкриває глибокий аналіз від редактора "Європейської правди" Сергія Сидоренка під заголовком "Європейське приниження Орбана". У статті йдеться про те, як поїздка до Страсбурга обернулася справжньою катастрофою для угорського лідера. Пропонуємо короткий огляд основних моментів.
Взаємини Віктора Орбана з Європейським Союзом вже багато років характеризуються напругою, і з часом ця ситуація стає все більш заплутаною. Прем'єр-міністр Угорщини, який обіймає цю посаду п'ять термінів, неодноразово вдавався до шантажу ЄС, а війна в Україні стала для нього зручним інструментом у цій грі (тут немає нічого особистого, лише боротьба за великі фінансові інтереси). Водночас угорська державна пропаганда систематично зображає ЄС у негативному світлі, перекладаючи на нього всі внутрішні проблеми країни.
На особистісному рівні Орбан давно вступив у конфлікти з кількома західноєвропейськими політиками. Проте найгострішу критику угорської авторитарної системи висловлюють, в першу чергу, члени Європейського парламенту.
Так чому ж він вирушив до Страсбурга?
З огляду на те, що в Європейському Союзі існує звичай, за яким прем'єр-міністр країни, що головує, щопівроку представляє звіт перед членами Європейського парламенту про свою програму, Орбан насправді мав завітати до Страсбурга, хоча й усвідомлював, що там його не дуже тепло приймуть.
Перші моменти візиту надали йому величезного натхнення. Після вдалого пресконференції в стінах Європейського парламенту, яка зібрала численну аудиторію, та зустрічі з підтримуючими його ультраправими євродепутатами, Орбан навіть вирішив поділитися своїми враженнями у кількох постах, висловлюючи захоплення власними досягненнями.
А потім він прийшов до пленарної зали - і це стало справжнім холодним душем.
Складно згадати іншого політичного лідера, якого Європарламент зустрічав би настільки вороже.
Слід підкреслити, що виступ запрошеного гостя не містив жодних прямих нападок на адресу Європи або подібних висловлювань, що є певною аномалією для угорського прем'єра. Натомість, з його слів можна було відчути прагнення до налагодження діалогу з євродепутатами.
Проте промова Орбана була насичена явними неправдами та маніпулятивними прийомами.
Крім того, він взагалі нічого не говорив про Україну. Немов не помічаючи війну, він, втім, заговорив про розширення ЄС - але не у контексті України.
Після виступу угорського прем'єра слово отримала президентка Єврокомісії. Згідно з регламентом, їхні промови повинні були бути взаємопов'язаними або навіть об'єднаними. Адже країна, що головує, і "європейський уряд" спільно здійснюють управління Європейським Союзом, тому їм необхідно тісно співпрацювати та координувати свої дії.
Проте ситуація з Угорщиною є особливою.
Складно пригадати настільки жорсткий "наїзд" на чинного лідера держави ЄС від чинної керівниці Єврокомісії. Але можна стверджувати: цей день став вододілом у відносинах Орбана з Єврокомісією.
У своїй відповіді Орбан відмовився від спроб залишатися нейтральним і вирішив загострити конфлікт із президенткою Європейської комісії, оскільки ситуація стала відкритою і явною. Зокрема, він поклав частину провини за "поразку України" на Урсулу фон дер Ляєн.
Орбан, очевидно, розумів, що такі заяви - шлях до ізоляції. Але куди вже більше?
Взагалі перебіг дебатів можна описати фразою "всі, крім ультраправих - проти Орбана".
Проте навіть промови його соратників з партії "Фідес" не вразили своєю виразністю, а залишили зовсім інші враження.
І це лише посилило відчуття того, наскільки провальним став для Орбана візит до Страсбурга.