5 розповсюджених проблем з очима у дітей: пояснення офтальмологині - Здоров'я 24


Дитячий зір потребує особливої уваги, оскільки він має ключову роль в розвитку малюка. А вчасно виявлені проблеми зі здоровʼям краще піддаються корекції та лікуванню.

Наталія Свіщова, член Асоціації дитячих офтальмологів України та офтальмолог дитячого відділення центру "Ексімер", поділилася з 24 Каналом інформацією про найпоширеніші захворювання, які виявляють під час профілактичних оглядів. Вона пояснила причини їх виникнення, на що слід звертати увагу батькам, та представила сучасні методи лікування.

Мушки перед очима: причини виникнення та методи лікування

Отже, які ж очні проблеми найчастіше зустрічаються у дітей:

Торкнемося кожного захворювання детальніше.

В разі міопії батьки можуть помічати, що малюк часто мружиться. Якщо ж дитина молодшого шкільного віку, то вона буде скаржитися, що почала гірше бачити написане на дошці. До речі, короткозорість простіше виявити, ніж інші вади рефракції.

Звісно! Ось оновлений текст: Далекозорість та астигматизм зазвичай виявляють під час профілактичних оглядів чи медичних обстежень у поліклініці. Для цього необхідне ретельне діагностування, а виправляють проблему за допомогою окулярів або контактних лінз. Обрання методу корекції залишається на розсуд лікаря.

У дітей найчастіше діагностуються запалення передньої частини ока, такі як кон'юнктивіти та блефарити, тоді як запалення глибших тканин зустрічаються значно рідше.

Як офтальмолог, я не маю можливості запобігти сезонному кон'юнктивіту, спричиненому алергічними реакціями, оскільки це завдання більшою мірою належить до компетенції алерголога. Однак, я займаюся лікуванням симптомів цього захворювання. Зазвичай, я призначаю пацієнтам очні краплі та антигістамінні ліки.

Зрозуміло, що косоокість візуально видно. Батьки звертають на це увагу ще до того, як малюку виповниться рік. Проте косина іноді буває вторинною й виникає внаслідок важких вроджених вад. Тож аби виключити таку патологію й скерувати батьків у напрямі правильного лікування, потрібен обов'язковий огляд.

Амбліопію без проведення профілактичних оглядів виявити складно. Діти зазвичай не скаржаться на те, що одне око бачить гірше, і часто навіть не підозрюють про існування цієї проблеми. Якщо амбліопію не лікувати в дошкільному віці, то пізніше захворювання важко піддається корекції. У результаті мозок перестає отримувати сигнали від "лінивого" ока, що впливає на сприйняття візуальної інформації.

Через те що сучасний світ перенасичений гаджетами, більшість інформації ми отримуємо з інтернету. Ось чому у школярів і навіть у дошкільнят буває порушення акомодації. Немовлята переважно народжуються далекозорими, і це варіант норми, тому 3-4-річним малюкам ще рано давати планшет і тим паче смартфон.

Та, на жаль, у цьому віці вони часто мають свій гаджет або беруть батьківський - ігри чи перегляд мультиків на ньому призводять до перенапруження акомодації. Адже око дитини не пристосоване для того, щоб тривалий час фокусуватись на дрібному зображенні чи деталях зблизька.

Тож коли малюк до 6 років сидить у телефоні понад 15 хвилин, в нього виникає напруження акомодації. Якщо навантаження продовжується, то може відбуватися ранній розвиток міопії або у дитини банально червоніють очі.

Щоб зарадити проблемі в дошкільнят, треба пам'ятати, що для якихось розвивальних занять допустимо використовувати планшети (не телефони!) не довше ніж 20 хвилин.

У шкільному віці, враховуючи наші реалії - спочатку пандемію COVID-19, а тепер війну, що змушує нас переходити на дистанційне навчання, важко запобігти порушенням акомодації очей. Тому ми закликаємо учнів під час перерв між уроками відриватися від екранів, підходити до вікна й сфокусувати погляд на віддалених об'єктах. Важливо дати очам відпочинок від гаджетів на 15-20 хвилин перед початком наступного заняття.

Збереження здоров'я очей може допомогти уникнути спазму акомодації та втоми очних м'язів. У цьому питанні старші діти більш свідомі, адже вони розуміють можливі наслідки. Водночас за молодшими повинні стежити батьки, контролюючи час перед екраном та нагадуючи про важливість перерв.

Цю проблему останнім часом досить часто виявляють на оглядах. Звісно, більшість зволожувальних крапель для очей зараз випускають без консервантів, в них немає протипоказань, тому їх можна використовувати з дошкільного віку.

Якщо ви помічаєте таку поведінку, найпершим кроком має бути візит до офтальмолога для виключення інших можливих проблем. У більшості випадків лікар рекомендує зволожувальні краплі, враховуючи вік пацієнта.

Ось унікалізований текст: Щоб уникнути сухості, важливо дотримуватись певних рекомендацій. Влітку варто уникати перебування малюка у приміщенні з увімкненим кондиціонером. Узимку слід розміщувати робоче місце дитини подалі від систем опалення та обігрівачів. Якщо в приміщенні сухе повітря, його необхідно зволожувати, наприклад, за допомогою електричного зволожувача, встановленого в кімнаті, де дитина грається або займається.

У будь-якому випадку пам'ятайте: помітили, що очі в малюка червоніють, закисають, він їх тре, мружить, течуть сльози, - обов'язково прийдіть на огляд до дитячого офтальмолога.

Related posts