Архистратиг Михаїл — захисник столиці України та її околиць.


Згідно з літописом, Архистратиг Михаїл захистив Києво-Печерськ від нападу Москви.

8 листопада Свята Православна Церква вшановує День пам'яті Святого Архістратига Божого Михаїла і всіх Сил Безплотних.

Архангел Михаїл з давніх-давен вважається захисником Києва та його околиць.

Печерський монастир на честь Успіння Пресвятої Богородиці, який ми нині знаємо під назвою Києво-Печерська Лавра, з 1592 року став Ставропігією Вселенського Патріарха. Тобто Києво-Печерська Лавра не підлягала місцевій церковній владі, а була напряму підлегла Вселенському Константинопольському Патріарху. Ще кілька десятків років різного роду рейдери намагалися поставити під сумнів Ставропігію.

Новоканонізований архімандрит Печерського монастиря, що носить ім'я Успіння Пресвятої Богородиці, Єлисей Плетенецький, здобув підтвердження Ставропігії для цього монастиря в 1608 році. Варто зауважити, що офіційно статус Лаври монастир отримав лише в 1688 році.

Коли деякі брехуни досі говорять, що мовляв Києво-Печерська Лавра належала московському патріархату - це брехня.

Московські війська прийшли до Києва тільки у 1654 році, і поставили свій гарнізон на митрополичих городах, коло Софійського собору у Києві. Печерськ у ті часи був окремим містечком, московські стрільці не ходили до українських храмів. Вони мали свій похідний храм і своїх священиків. І врешті-решт збудували для себе свою власну Троїцьку церкву, яка стояла на місці сучасного готелю "Хаят". Про це вперше почув днями від видатного історика Ігора Гирича.

У період Виговщини, коли козацьке військо боролося проти московської окупації, московський гарнізон, розташований у Києві, отримав розпорядження захопити Печерськ. Головною метою було захоплення Печерського монастиря, присвяченого Успінню Пресвятої Богородиці. Це відбулося в 1658 році.

Під час захисту Києва у 2022 році мій наставник, солдат 112 бригади територіальної оборони Збройних Сил України та народний артист України, кобзар Тарас Компаніченко, поділився зі мною історією з церковного літопису. У ній йдеться про диво Архангела Михаїла, який врятував Успенський Києво-Печерський монастир від нападів московитів.

У 1658 році московські війська планували захопити та підкорити Успенський монастир Пресвятої Богородиці. Ченці Києво-Печерського Успенського монастиря зверталися до Бога з молитвами, просячи про захист від нападу безбожних московитів.

Перший раз, як прийшли походом московити на Печерськ, Бог покарав їх, і вони осліпли. Як прийшли вдруге, то теж були осліплені. Коли ж Бог зцілив їхню сліпоту, вони вперто - втретє прийшли походом на Печерський монастир.

Тоді з'явився Святий Архангел Божий Михаїл на коні, озброєний блискучою бронею, і вразив коней ворогів, завдавши їм тяжких ушкоджень. А нападників з Московії спалив у палаючому вогні.

Таким дивовижним способом було зафіксовано наступ Москви на Києво-Печерську лавру.

Цю інформацію містить літопис, що походить зі збірника священика Стефана Теслевцьового з Закарпаття, який колись виявив, скопіював і оприлюднив Іван Франко.

Під час оборони Києва у 2022 році ми стали свідками справжнього дива, подібного до історії про Архистратига Михаїла. Це надихнуло нас створити ікону, що відображає цей сюжет. Я звернувся до відомого київського майстра іконопису Юрія Нікітіна з проханням допомогти в її написанні. Цю ікону ми присвятили всім українським захисникам Києва, які стали на захист від московської агресії. Тепер вона є бригадною іконою 112 окремої бригади Сил територіальної оборони Збройних Сил України.

Московська церква свідомо протистояла українським літописам та аналогічним наративам, які могли б засвідчити поразку московських загарбників від українських бійців.

У творчому доробку кобзаря Тараса Компаніченка є кант, що розповідає про дивовижну подію, коли Київ був врятований від московських загарбників у 1658 році. У ньому містяться такі рядки:

"Москалі тікали, сповнені страхом від Божої помсти."

І покровителем усіх киян є Святий Михаїл.

Гетьмане Михаїле, від ворожого захисту.

Місту Києву завжди будь на обороні"

Зі святим Михайлом, будьте здорові!

Як наші предки долали московитів, так і ми здобудемо перемогу, адже з нами Бог і Архангел Михаїл!

Related posts