Бюджет на 2025 рік: як уряд підвищив видатки і хто отримає більші фінансові ресурси.


Кабінет Міністрів затвердив проект державного бюджету України на 2025 рік для другого читання. У порівнянні з першим читанням загальні витрати зросли на 2,82 мільярда гривень. Зокрема, видатки загального фонду збільшено на 50 мільярдів гривень, тоді як витрати спеціального фонду зменшилися на 47,19 мільярда гривень.

РБК-Україна провело аналіз змін у видатках державного бюджету перед другим читанням. Інформацію надають Контракти.UA.

Хто отримав найбільше збільшення фінансування?

Найбільш суттєво витрати зросли для Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури. У першому читанні для цього агентства було передбачено 43,86 млрд гривень, проте на етапі другого читання ця сума збільшилася до 53,16 млрд (+9,3 млрд).

Зокрема, 8 мільярдів гривень з цієї суми буде виділено на створення магістральних водопроводів у Миколаївській області, з метою ліквідації наслідків підриву Каховської ГЕС, здійсненого російськими військами влітку 2023 року.

Кошторис на розвиток і обслуговування автомобільних шляхів зріс на 1,29 млрд гривень, піднявшись з 11,31 до 12,6 млрд гривень.

Бюджет Міністерства розвитку громад та територій збільшили на 8,35 млрд гривень - з 32,81 до 41,16 млрд гривень. З цієї суми 3 млрд гривень направлять на компенсації українцям за знищене житло. Ще 1 млрд гривень заклали на програму "єВідновлення" для компенсації за майно, пошкоджене внаслідок бойових дій.

На Міністерство охорони здоров'я до першого читання запланували було 212,7 млрд гривень, але наразі цю суму скоригували до 216,68 млрд (+3,98 млрд гривень). На інвестиційні проєкти МОЗ хочуть спрямувати 3,39 млрд гривень.

Кошторис на спеціалізовану медичну допомогу було збільшено на 50 мільйонів гривень, з 5,75 млрд до 5,80 млрд гривень.

Міністерство аграрної політики та продовольства отримало додаткові 1,02 млрд гривень (з 9,05 до 10,07 млрд гривень). На мільярд гривень мають збільшити підтримку сільгосптоваровиробників.

Бюджет Державного агентства водних ресурсів зріс на 1,6 мільярда гривень, тоді як Міністерство фінансів отримало збільшення на 1 мільярд гривень. Державна митна служба отримала додаткові 662 мільйони гривень, а Рахункова палата – 516 мільйонів гривень.

Фінансування для в'язниць, озброєння та підтримки ветеранів.

По півмільярда гривень додатково отримали до другого читання бюджету три державні відомства. Зокрема, на Міністерство юстиції спочатку заклали 19,29 млрд гривень, але зараз ця сума зросла до 19,79 млрд.

З бюджету виділено додаткові 343 мільйони гривень для реконструкції та зведення установ, що займаються виконанням покарань і слідчими ізоляторами. Крім того, на електронні засоби контролю та моніторингу передбачено ще 159 мільйонів гривень.

Міністерство стратегічних галузей промисловості, яке додатково отримало 500 мільйонів гривень (з 54,75 до 55,25 мільярда), планує використовувати ці кошти для фінансової підтримки підприємств оборонного сектору.

Спочатку Міністерству у справах ветеранів планувалося виділити 2,85 млрд гривень, але тепер Кабінет Міністрів ухвалив рішення збільшити цю суму до 3,35 млрд гривень. Зокрема, з додаткових 500 млн гривень буде фінансуватися проект зі створення Національного військового меморіального кладовища.

На підтримку ветеранів війни, їхніх родин і сімей загиблих виділено 2,19 мільярда гривень. Для здійснення цієї програми було зменшено фінансування деяких інших проектів міністерства, які були заплановані до першого читання бюджету.

Фінансова підтримка українців за межами країни та "Феофанія".

Спочатку для апарату Державного управління справами було заплановано виділити 3,67 млрд гривень, проте під час другого читання ця сума зросла до 4,06 млрд гривень, що на 390 млн гривень більше. З цієї суми 216 млн гривень буде використано для модернізації та обладнання відділу виробництва радіофармпрепаратів у лікарні "Феофанія".

Витрати Міністерства соціальної політики зросли на понад 1,4 мільярда гривень. З цієї суми 1 мільярд гривень буде спрямовано на підтримку внутрішньо переміщених осіб. Додатково, 328,6 мільйона гривень призначено для організації денного догляду для дітей з інвалідністю.

Бюджет Міністерства культури та інформаційної політики зріс на 489 мільйонів гривень. Видатки на стратегічні комунікації, інформаційну безпеку та ініціативи в сфері європейської та євроатлантичної інтеграції було підвищено на 200 мільйонів гривень, що тепер складає 405 мільйонів гривень.

Для Українського інституту книги, а також на підтримку книговидавничої діяльності та популяризацію української літератури за межами країни було виділено 278,5 мільйона гривень.

Міністерство економіки отримує ще 150 мільйонів гривень для підтримки українців, які перебувають за межами країни, а також для сприяння їхньому поверненню на батьківщину.

На 198 млн гривень виросли видатки Управління державної охорони.

Збільшилися фінансові асигнування для наступних органів:

Видатки Верховної Ради зросли на 30 мільйонів гривень, зокрема, на 20 мільйонів гривень більше коштів буде витрачено на законотворчу діяльність народних депутатів у порівнянні з першим читанням. Крім того, на один мільйон гривень зростуть витрати на інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення роботи ВР.

Державна служба України з етнополітики та свободи совісті отримує додаткові 25 млн гривень. Ці кошти будуть частково використані для фінансування керівних органів, які отримають близько 15 млн гривень, а ще 10 млн гривень буде спрямовано на підтримку реалізації прав та свобод національних меншин і корінних народів України.

Кому зменшили бюджет?

Кількість органів державної влади, яким у ході підготовки до другого читання зменшили фінансування, значно поступається числу тих, кому виділили додаткові кошти.

Загальні витрати держави Міністерство фінансів зменшило на вражаючі 52 мільярди гривень. Зокрема, Резервний фонд скоротився майже на 14 мільярдів гривень. Також під скорочення потрапив Пенсійний фонд, бюджет якого зменшили на 1 мільярд гривень.

Серед органів, на яких було ухвалено рішення про зменшення витрат, варто виокремити Державну службу, відповідальну за безпеку харчових продуктів та захист прав споживачів. Спочатку для цієї установи було передбачено 7 мільярдів 568 мільйонів гривень, але згодом цю суму зменшили на 15 мільйонів, що призвело до остаточних 7 мільярдів 553 мільйонів гривень.

Витрати на Офіс генерального прокурора знизилися на 1,22 мільярда гривень, зменшившись з 18,15 до 16,93 мільярда гривень. Зокрема, суперечливе підвищення зарплат прокурорам обійдеться бюджету не в 2,7 мільярда гривень, як зазначалося в першому читанні, а лише в 1,2 мільярда гривень.

Related posts