Українцям, які потребують підтримки, уряд запроваджує компенсацію за оренду житла. Дізнайтеся, для кого буде доступна ця нова програма допомоги.


Уряд ухвалив постанову, якою для підтримки вимушено переселені особи (ВПО) з січня 2025-го запроваджується субсидія на оренду житла. Завдяки цій субсидії ВПО, які не мають достатньо коштів для оплати оренди житла, можуть отримати від держави фінансову допомогу.

Згідно з інформацією, наданою Міністерством соціальної політики, право на отримання субсидії отримають сім'ї, які перемістилися з окупованих територій та витрачають більше 30% своїх загальних доходів на оренду житла. У випадку, якщо доходи родини є нижчими за два прожиткових мінімуми на одну особу (5840 грн), субсидія покриватиме більшу частину витрат на оренду.

Подібно до субсидій на житлово-комунальні послуги, допомога на оренду житла буде надаватися Пенсійним фондом України. Можна буде отримувати субсидію на оренду житла паралельно з субсидією на комунальні послуги.

Призначення субсидії на оренду житла для ВПО розпочнеться з середини січня 2025 року. Відтак, родини ВПО, які потребують підтримки в оренді житла, зможуть звертатися по призначення субсидії на оренду, починаючи з середини січня 2025 року. Мінсоцполітики додатково повідомить громадян про початок прийому заяв на призначення цього виду підтримки.

Розмір субсидії на орендне житло буде визначатися індивідуально для кожної родини, яка є внутрішньо переміщеною особою. На величину субсидії вплинуть кілька факторів, зокрема фінансовий стан сім’ї, кількість її членів та ціна оренди. Враховуючи, що вартість оренди може значно варіюватися між різними регіонами, а також між великими містами та меншими населеними пунктами, ці аспекти будуть прийняті до уваги при розрахунку субсидії (з використанням коефіцієнтів, що відображають вартість житла в різних областях, затверджених відповідною постановою).

Аби ВПО, які орендують житло, мали передбачуваність і захист від різких змін умов у наданні оренди, субсидія на оренду призначатиметься за умови наявності орендного договору. Типовий договір на оренду можна буде отримати і підписати (заповнивши відповідні поля) у відділеннях Пенсійного фонду або онлайн, на сайті ПФУ.

Аби стимулювати орендодавців укладати офіційні договори про найм житла з родинами ВПО, держава буде компенсовувати для орендодавця вартість податків, що мають бути сплачені з доходу, отриманого з оренди (у сумі, пропорційній розміру субсидії).

"Для нас дуже важливо підтримати українців, які не виїхали за кордон, прагнуть жити і працювати в Україні, але через війну, втратили житло і змушені витрачати значну частину своїх доходів на його оренду. На жаль, неможливо швидко відбудувати, тим більше в умовах війни, таку кількість житла, яку наразі потребують наші ВПО. Проте можливо допомогти ВПО оплачувати частину орендної вартості житла, допоки родини ВПО знову не стануть на ноги, не відновлять власні джерела доходів, і не матимуть змоги отримати власне житло", - підкреслила міністр соціальної політики Оксана Жолнович.

Як повідомляв OBOZ.UA, разом з тим, до кінця 2024 року до сесійної зали Верховної Ради може бути внесений законопроєкт щодо комплексної реконструкції кварталів старого житлового фонду - для розгляду у другому читанні. За ним, під оновлення підпадають як "хрущовки", так і будинки старого фонду. Мета ж цього - вирішити в такий спосіб проблему застарілого житлового фонду.

Related posts