Чому урожай картоплі виявився невтішним: основні причини
Вирощування картоплі — захоплююча діяльність, яка завжди приносить несподіванки, оскільки врожай цієї рослини захований під землею і його справжню вартість можна дізнатися лише після збору. Чому цього року ваша картопля не дала очікуваного врожаю, стала дрібною або позеленіла? Які заходи вжити, щоб уникнути цих проблем у майбутньому, розповідає видання "Сад-город".
Причини, які можуть призвести до зниження врожайності.
Перш ніж шукати помилки у своїх агротехніках та прийомах, звинувачуючи сорти та їх особливості, варто проаналізувати недоліки, з якими доводиться стикатися з вирощуванням. Адже на кількість, якість та розмір бульб можуть негативно вплинути зовнішні чинники, які не залежать від нас:
Неможливо точно спрогнозувати, що трапиться наступного року. Проте варто вжити заходів для захисту від кліматичних сюрпризів, щоб забезпечити хоча б частковий врожай. Розподіліть площі для ранньої, середньої та пізньої картоплі, уникайте одночасної посадки всього врожаю, дайте можливість "вгадати" сезон. Такий підхід забезпечить, що навіть у найскладніші роки деякі сорти картоплі зможуть дати добрий врожай.
Якісні характеристики посадкового матеріалу та ротація культур.
Попри те, що багато дачників все ще вирощують картоплю з "надлишків", розраховувати на щедрий врожай в умовах сучасних кліматичних змін досить важко. Якість і здоров'я посадкового матеріалу відіграють важливу роль: чим кращі вони, тим менше ризику, що при зборі картопля буде дрібною.
Незалежно від того, про які сорти картоплі йдеться, варто пам'ятати про деякі правила вибору бульб для посадки:
Як і з будь-якою картоплею, важливо правильно і своєчасно виконувати всі передпосадкові процедури для підготовки бульб до посадки - від обробки до пророщування.
Якщо дозволяють умови та розміри городу, рекомендується щорічно змінювати місце для посадки картоплі. Це є частиною правильної сівозміни. У найгірших випадках, місце для картоплі слід змінювати хоча б раз на три роки, щоб дати грунту відпочити протягом 3-4 років. Під час сівозміни картоплю можна чергувати з такими культурами, як сидерати, капуста, огірки, квасоля, морква, буряк, салат, цибуля та зелень.
Проте існують ще два важливі принципи сівозміни для картоплі, недотримання яких може викликати утворення сухих бульб і призвести до низького врожаю:
Почва
Грядки, чи то великі, чи маленькі, слід завчасно готувати до обробки, починаючи з осіннього періоду, і не зволікати з цим після збору врожаю попередніх культур.
Почва для посадки картоплі повинен бути повітропроникним, водопроникним, пухким, легким за механічним складом. Корисні мікроби та черв'яки, що перетворюють органічні речовини на поживні речовини, часто недооцінюються. Але від них багато в чому залежить врожай.
Занадто щільний, надто важкий, бідний, вологий ґрунт є основною причиною поганого врожаю картоплі, але це не вирок. Будь-який ґрунт восени можна покращити, обравши ідеальний спосіб посадки та обробки.
Як підготувати землю:
Висадка сидератів на ділянці з картоплею є одним із найпростіших і водночас найбільш дієвих методів покращення якості ґрунту.
Органічні добрива зазвичай застосовують у кількості приблизно 5 кг на квадратний метр посівної ділянки. З огляду на вплив мінеральних добрив на якість, екологічність та характеристики майбутнього врожаю, їх використання слід здійснювати обережно. Важливо пам'ятати, що надлишок азоту може негативно позначитися на картоплі. Зокрема, надмірне внесення добрив може призвести до швидкого росту зелені, що заважає розвитку бульб.
Помилки посадки
Основні порушення агротехніки також можуть призвести до усихання бульб, поганої схожості та зростання дрібних, низькорослих, повільних кореневих бульб. Серед таких порушень: