Двоїння в зірі: офтальмолог пояснив, чому це відбувається та які можуть бути наслідки.


Двоїння в очах може бути ознакою катаракти, астигматизму, косоокості, неврологічних проблем, які потрібно лікувати. Без терапії порушення може призвести до погіршення зору, постійного головного болю, гіпертривожності та соціальної ізоляції.

Офтальмолог вищої категорії, офтальмохірург та кандидат медичних наук Володимир Мельник, медичний директор клініки VISIOBUD, поділився порадами щодо розпізнавання та лікування диплопії.

Двоїння зору, відоме також як диплопія, - це патологічний стан, при якому людина сприймає не одне ясне зображення, а два. Зображення можуть накладатися одне на інше в різних напрямках: вертикально, горизонтально, по діагоналі або під певним кутом.

Чому це відбувається?

Зорові осі очей не сходяться в одних і тих же точках, що призводить до різного заломлення світлових променів через такі порушення, як косоокість, астигматизм та анізометропія (наприклад, різні ступені далекозорості на кожному оці). Як наслідок, мозок отримує два різних зображення з обох очей, які він не в змозі об'єднати в одне ціле.

Диплопія може проявлятися в різних формах:

1. монокулярною - зображення продовжує двоїтися, якщо заплющити одне око;

2. бінокулярною - зір стає чітким, сфокусованим, коли людина заплющує одне око - праве чи ліве, байдуже яке. Це означає, що очі не спроможні працювати разом як парний орган.

За видом подвоєння виділяють:

Двоїння - основний симптом порушення, який може доповнюватися:

Двоїння може з'являтися час від часу, а може завдавати людині дискомфорту постійно.

Монокулярна диплопія може виникнути внаслідок:

Бінокулярна диплопія виникає через:

Вертикальна та горизонтальна диплопія зазвичай виникають на фоні:

Диплопія може виникати також унаслідок судинних захворювань, запальних станів, новоутворень ока або головного мозку, черепно-мозкових травм, а також при цукровому діабеті.

Терапія диплопії в першу чергу визначається факторами, що її викликали, оскільки диплопія не є окремим захворюванням.

Якщо косоокість є причиною, пацієнти отримують призначення на звичайні або призматичні окуляри, контактні лінзи, хірургічне втручання чи інʼєкції ботулотоксину, залежно від типу розладу. У випадку катаракти проводять операцію, під час якої замінюють помутнілий кришталик на штучний. При кератоконусі підбирають окуляри або жорсткі контактні лінзи; рогівка може бути зміцнена за допомогою крослінкінгу, а також можуть імплантувати спеціальні рогівкові кільця. На пізніших стадіях захворювання може знадобитися пересадка рогівки (кератопластика). Вибір методу лікування залежить від стадії захворювання та індивідуальних характеристик пацієнта.

Поява двоїння - серйозний привід звернутися до офтальмолога, оскільки постійна диплопія призводить до порушення глибини та якості зору, головного болю, перенапруження м'язів очей. За деякий час людині стає складно виконувати звичну для неї роботу - працювати за комп'ютером, читати, водити автомобіль, пересуватися містом без супроводу, що призводить до виникнення депресивних станів і соціальної ізоляції.

Піклуйтеся про себе та збережіть своє зорове здоров'я!

Related posts