Кабінет Міністрів України - Процес євроінтеграції українських митних органів: учасники зустрічі Підкомітету асоціації Україна-ЄС оцінили досягнення та визначили наступні кроки.
8 жовтня 2024 року відбулося восьме засідання Підкомітету з митного співробітництва в рамках Комітету асоціації Україна-ЄС. На цьому зібранні обговорювалися питання гармонізації українського митного законодавства з європейськими стандартами та налагодження співпраці з європейськими партнерами. Участь у заході взяли представники Міністерства фінансів, Державної митної служби України та Генерального директорату з питань оподаткування та митного союзу Європейської комісії (DG TAXUD).
Європейські представники підкреслили значні досягнення України за останній рік у приведенні митного законодавства у відповідність з європейськими стандартами та зміцненні антикорупційних ініціатив серед митних службовців.
"Прийнято два важливі законопроекти, які чекають на підпис Президента України. Вони нададуть можливість українським підприємствам поступово адаптуватися до нових митних норм і встановити спеціальні процедури взаємодії з митною службою. Це, в свою чергу, сприятиме зниженню ризиків корупції та підвищенню професійного рівня митників в Україні. Важливим етапом у впровадженні європейських митних стандартів є Національний план цифровізації української митниці, затверджений цього року, який розрахований до 2026 року та ґрунтується на Багаторічному стратегічному плані електронної митниці ЄС (MASP-C)", - зазначив директор Департаменту митної політики Міністерства фінансів України Олександр Москаленко.
Олександр Москаленко також повідомив присутнім на засіданні про досягнення в створенні нового Митного кодексу України. Після його впровадження українські підприємства та митні органи зможуть повністю перейти на європейські стандарти роботи.
"Незважаючи на виклики війни, Україна продовжує курс на євроінтеграцію. За останній час було розроблено два важливих стратегічних документи: Національну стратегію доходів до 2030 року та Довгостроковий національний стратегічний план цифрового розвитку Державної митної служби України. Обидва документи мають на меті привести митне законодавство України у відповідність до норм Європейського Союзу, запровадити IT-системи, які відповідають стандартам ЄС, а також зміцнити інституційну спроможність митних органів для ефективного виконання європейських вимог. Ми раді повідомити, що з моменту ухвалення розпочалась реалізація цих стратегій. У минулому році Європейська Комісія високо оцінила розділ "Митний союз" у висновках щодо заявки України на членство в ЄС. Цього року ми сподіваємося на підтвердження досягнутого прогресу і впевнені в успішному виконанні запланованих заходів за підтримки наших європейських партнерів," - зазначив заступник Голови Держмитслужби Владислав Суворов.
Представники DG TAXUD поділилися відомостями щодо митної реформи в Європейському Союзі, акцентуючи увагу на ключових змінах у законодавстві, які сталися за останній рік. Зокрема, було обговорено оновлення правової основи Єдиного вікна (EU Single Window Environment for Customs).
Заступник Голови Держмитслужби з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Олег Ніколайчук розповів про впровадження трьох митних ІТ-систем і завершення розробки ще однієї ІТ-системи за технічними специфікаціями MASP-C. Також він повідомив про готовність українського Єдиного вікна, запровадженого з 2016 року, стикуватися з EU Single Window.
Під час заходу йшлося про суттєвий прогрес у впровадженні програми Авторизованих економічних операторів (AEO) - на сьогодні в Україні вже зареєстровано 60 АЕО для обох видів авторизацій. Водночас учасники заходу звернули увагу, що для досягнення взаємного визнання статусу, необхідно зосередитись на збільшенні (до 10) кількості авторизацій АЕО-Б (безпека).
Учасники зустрічі високо оцінили виконання зобов'язань за Конвенцією про спільний транзит. Зокрема, Україна стала однією з перших країн-учасниць, яка впровадила NCTS Фаза 5 у квітні 2024 року. Також було підкреслено, що Україна вже активно допомагає іншим державам у проведенні тестувань на відповідність для впровадження NCTS Фаза 5. Під час обговорення також було порушено питання, пов'язані з NCTS Фаза 6, над яким вже працює Держмитслужба за підтримки європейських партнерів.
Підкомітет, що займається питаннями митного співробітництва в рамках Комітету асоціації між Україною та Європейським Союзом, проводить моніторинг реалізації положень Угоди про асоціацію. Останнє засідання цього Підкомітету відбулося 28 листопада 2023 року. Основною увагою Підкомітету є розвиток всебічної співпраці в митній сфері між Україною та ЄС, а також дотримання зобов'язань за Угодою, що охоплює: