Кому та в якій сумі Україна накопичила борги протягом війни?
У другій чверті 2024 року загальний обсяг боргу України, як державного, так і гарантованого державою, зріс у гривневому еквіваленті на 243,7 мільярда гривень. У доларах США цей показник підвищився на 1,1 мільярда доларів.
Вересень став першим місяцем за весь час великої війни (від 24 лютого 2022 року), коли Україна не отримала міжнародної допомоги, повідомив народний депутат Ярослав Железняк, інформує UAINFO.org з посиланням на ТСН.
За його словами, у вересні загальна сума надходжень до державного бюджету становила 191 мільярд гривень.
Згідно з інформацією Міністерства фінансів, у період з січня по вересень міжнародні партнери надали Україні 24,5 мільярдів доларів.
У серпні було отримано зовнішнє фінансування в обсязі $8,4 млрд, з яких грантові кошти склали $5,5 млрд, а позики - $2,9 млрд.
З початку 2024 року загальна сума міжнародних грантів перевищила 6,5 млрд доларів, в той час як обсяг позик сягнув майже 18 млрд доларів. Це свідчить про співвідношення 27% до 73% відповідно. Для порівняння, у 2023 році частка грантів становила понад 40% від усіх міжнародних фінансових ресурсів.
Також зверніть увагу: РНБО прийняла ряд рішень стосовно оборонного бюджету на 2025 рік.
Зовнішній борг в основному складається з зобов'язань перед міжнародними інституціями, такими як Міжнародний валютний фонд, Європейський інвестиційний банк, Європейський банк реконструкції та розвитку, а також фінансовими установами Європейського Союзу, що в сумі становить 3,1 трлн грн (приблизно $74,4 млрд). Крім того, Україна має борги перед власниками своїх єврооблігацій на суму 627 млрд грн (близько $15,2 млрд) і зобов'язання перед урядами країн-союзників на суму 318,5 млрд грн (близько $7,7 млрд).
Скільки боргів має Україна повернути до кінця 2024 року
Відповідно до плану погашення, у період з жовтня по грудень виплати за державним боргом досягнуть 276,3 млрд грн. З цієї загальної суми 205 млрд грн буде призначено для погашення внутрішнього боргу, тоді як 71 млрд грн піде на виплати за зовнішніми зобов'язаннями.
Міністерство фінансів підкреслює, що внаслідок реструктуризації єврооблігацій України, вдалося значно зменшити витрати на обслуговування зовнішнього боргу в серпні. Загальний обсяг зекономлених коштів перевищив 606 мільярдів гривень.
Яка доля очікує державний борг у 2025 році?
У державному бюджетному проекті закладено, що до завершення 2025 року сумарний обсяг державного та гарантованого державою боргу становитиме 8,6 трильйона гривень, що є на 35% вище порівняно з показником на 31 серпня 2024 року.
У 2025 році планується, що сумарний обсяг кредитування, включаючи як внутрішні, так і зовнішні запозичення, досягне 2,33 трильйона гривень, тоді як виплати за боргами складуть 0,69 трильйона гривень.