Механізми охорони корпоративних прав: нові тенденції та підходи
Юрист, спеціалізуючий на підтримці бізнесу в Juscutum.
Чинне законодавство України поруч із досить класичним способом захисту порушених прав, а саме зверненням до суду, надає власникам компанії досить великий арсенал додаткових засобів захисту своїх прав та інтересів. Вони покликані не лише врегулювати конкретну конфліктну ситуацію всередині компанії, але і запобігти її виникненню в майбутньому, а також мінімізувати ризики для засновників компанії.
Договір заснування
Договір заснування, може укладатись на етапі створення компанії між її засновниками, також цей договір застосовується для врегулювання відносин засновників акціонерних товариств.
У цьому розділі ми проаналізуємо концепцію засновницького договору як один із варіантів забезпечення прав засновників під час заснування компанії.
Договір заснування може встановлювати та регулювати основи взаємовідносин між засновниками під час створення компанії, закріплювати чіткий порядок дій, необхідних для її створення, включаючи підготовку та подання установчих документів, реєстрацію компанії, розмір часток засновників, порядок і способи формування статутного капіталу, визначити порядок формування та зони відповідальності керівних органів компанії тощо.
Основну увагу в цьому питанні я б радив приділяти деталізації відомостей про кожного з засновників компанії, включаючи їхні права та обов'язки. Також, визначенню розміру часток у статутному капіталі, які належатимуть кожному засновнику, та порядок внесення ними внесків. Важливим також є визначення конкретних кроків і відповідальних осіб за реєстрацію компанії та виконання інших формальностей, умови відповідальності засновників за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань один перед одним.
У подальшому, на основі установчого договору, може бути оформлений корпоративний контракт.
Корпоративна угода
Сфера використання корпоративного договору в основному охоплює товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю, а також акціонерні товариства. Сам термін "корпоративний договір" не є новим і використовувався у різних формах протягом тривалого періоду. Однак правову чіткість цей договір отримав лише в 2018 році, коли було ухвалено відповідне законодавство.
Цей документ зазвичай включає в себе детальні положення, що регулюють взаємини між засновниками компанії. Серед основних аспектів — правила розподілу дивідендів, порядок здійснення прав засновників та акціонерів, процедури голосування на загальних зборах, способи вирішення конфліктів, умови виходу з бізнесу, а також положення щодо неконкуренції, конфіденційності, механізми прийняття рішень, порядок фінансування компанії та інші специфічні угоди між фаундерами.
Під час розробки проєкту корпоративного договору слід приділити особливу увагу характеристиці процедури внутрішнього вирішення спорів. Це має охоплювати обов'язкові консультації, голосування, залучення незалежних експертів або медіаторів, а також положення, що регулюють медіацію та арбітраж для розв'язання конфліктів між засновниками. Необхідно також визначити процедури прийняття нових учасників, умови та порядок збільшення статутного капіталу підприємства, а також правила, що стосуються визначення часток у бізнесі та їх оплати власниками. Додатково, доцільно прописати умови та процедури виходу засновника з компанії, включаючи механізм викупу його частки іншими учасниками або третіми особами, а також процедури оцінки частки.
У підсумку, можна стверджувати, що корпоративний договір є важливим доповненням до статуту, яке закриває прогалини та уточнює ті аспекти, що не знайшли відображення або висвітлені лише частково у статутних документах. Цей договір надає засновникам можливість більш гнучко регулювати свої відносини, враховуючи специфічні потреби компанії, а також знижувати ризики. Сьогодні все більше підприємців починають усвідомлювати його важливість.
Статут компанії
Діяльність практично кожної компанії в Україні контролюється статутом. Цей документ, який затверджується засновниками, є основоположним для регулювання функціонування підприємства, встановлюючи правила і порядок його роботи. На жаль, навіть у наш час багато підприємців не надають достатньої уваги цьому важливому документу, обираючи стандартні рішення замість створення індивідуального статуту, що враховує специфіку їхнього бізнесу та знижує потенційні ризики.
Важливість цього документу, зумовлена тим, що саме статут визначає організаційну структуру компанії, включаючи управлінські органи та їхні повноваження та регламентує порядок та способи прийняття рішень такими управлінськими та керівними органами. Статутом можуть бути врегульовані питання розподілу прибутку між власниками бізнесу, процедура прийняття нових учасників, підстави та порядок виключення діючих власників компанії або їх добровільного виходу зі складу компанії, порядок врегулювання внутрішніх спорів та ще цілий ряд дуже важливих аспектів.
Обговорюючи специфічні практичні аспекти, слід відзначити можливість підвищення відсотка голосів, необхідних для ухвалення певних рішень в компанії, передачу частини повноважень директора засновникам бізнесу, а також введення обов'язкового узгодження рішень директора або дирекції з боку фаундерів компанії. Ці заходи слугують додатковим запобіжником від неправомірних дій щодо засновників.
Отже, ретельно розроблений статут може суттєво зменшити ризики виникнення проблем і суперечок, гарантує правову ясність і захищає інтереси всіх учасників. Він також сприяє відкритості в управлінні та фінансових операціях. Відповідно, вкладення часу та ресурсів у створення якісного статуту є стратегічно вигідним для майбутнього компанії.
Облік часток учасників товариств з обмеженою відповідальністю та акціонерних товариств у Центральному депозитарії України.
Раніше багато підприємців віддавали перевагу акціонерним товариствам як структурі свого бізнесу, оскільки це забезпечувало більшу безпеку їхніх часток. Це пояснюється тим, що акції засновників акціонерних товариств зберігалися в депозитарних установах, що ускладнювало доступ недобросовісних нотаріусів і державних реєстраторів, які часто стали причинами рейдерських захоплень успішних компаній.
Проте з весни 2024 року товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю та їхні фаундери можуть отримати можливість перевести облік часток з Єдиного державного реєстру юридичних осіб до облікової системи часток Центрального депозитарію України.
Облік часток ТОВ/ТДВ у Центральному депозитарії слугує ефективним засобом захисту інтересів засновників бізнесу в Україні. Його головна мета полягає у зміцненні прав учасників ТОВ та зменшенні загроз рейдерства та незаконних операцій з частками, які можуть здійснювати недобросовісні державні реєстратори. Завдяки обмеженій кількості осіб, уповноважених вносити дані до системи обліку Центрального депозитарію, ця система може бути більш надійною в порівнянні з Єдиним державним реєстром юридичних осіб.