"Газпром" очікує серйозний фінансовий удар: Bloomberg провів аналіз втрат Росії та України внаслідок призупинення газового транзиту.


Після завершення контракту на транспортування газу з "Нафтогазом України" 1 січня 2025 року "Газпром" зазнає втрат у розмірі $6,5 млрд щорічно. У той же час, Україна відчує зменшення доходів від транзиту на $800 млн на рік, що вісім разів менше за втрати російської компанії.

Ці дані були представлені Bloomberg. Втрата транзиту газу через Україну стане ще одним серйозним ударом для російського газового монополіста, який вже стикається з безпрецедентними фінансовими збитками в своїй історії.

Ситуація полягає в тому, що експорт "Газпрому" до Європи вже знизився більш ніж на 80% у порівнянні з 2021 роком, до початку агресії Росії проти України. Крім того, за підсумками 2023 року російська компанія зазнала найвищих збитків за всю свою історію.

У наступному році ситуація погіршиться ще більше, оскільки Україна не планує продовжувати угоду з "Газпромом". "Втрата обсягів поставок з України оцінюється приблизно в $6,5 млрд щорічно за актуальними цінами", - зазначається у проведених розрахунках.

"Це потужний мотив для Кремля продовжити угоду. Минулого тижня Володимир Путін дав зрозуміти, що відкритий до можливості продовження транзиту газу через Україну після 2024 року", - зазначає агентство.

Контракту не буде: які наслідки для транзиту? Два можливих сценарії.

Президент Володимир Зеленський у кінці серпня 2024 року підтвердив, що Україна не має наміру продовжувати прямий транзитний контракт з "Газпромом". Цю ж позицію озвучив прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час прес-конференції 10 вересня. Проте вже розроблено два альтернативні варіанти для забезпечення транзиту газу через українську газотранспортну систему.

Перший - закупівля газу трейдерами ЄС на кордоні України та Росії. У такому разі через Україну формально проходитиме газ, який уже належить європейським покупцям.

Однак голова "Нафтогазу" Олексій Чернишов вважає, що надійнішим є другий варіант - пропозиція Азербайджану замінити російський газ своїм. Передбачається, що в такому разі частину газу Баку імпортуватиме з Росії, а потім експортуватиме газ до Європи через Україну. Другу частину експорту становитиме газ безпосередньо азербайджанського видобутку.

Термін дії прямого контракту між "Нафтогазом" та "Газпромом" щодо транзиту закінчується 31 грудня 2024 року. У випадку, якщо не буде реалізовано жоден з запропонованих альтернативних варіантів, у 2025 році російський газ не проходитиме через територію України. Це призведе до того, що такі країни, як Австрія та Словаччина, змушені будуть терміново шукати нові джерела постачання.

Проте як Словаччина, так і Австрія оголосили про свою готовність зупинити імпорт з Російської Федерації. Компанія SPP, яка є головним постачальником газу у Словаччині, охарактеризувала ситуацію з постачанням газу перед зимовим сезоном як "задовільну".

В Австрії висловлюють надію, що призупинення постачання газу через територію України дасть змогу країні розірвати наявні угоди з "Газпромом" без необхідності сплачувати штрафи. Як свідчать дані Gas Infrastructure Europe, запаси газу в австрійських газосховищах наразі складають 91,5%, тоді як у Словаччині цей показник досягає 92%. У цілому ж європейські газосховища заповнені на 93%.

Як повідомляв OBOZ.UA, нещодавні зміни Митного кодексу України дозволяють українському біометану виходити на ринки Європи, замінюючи російський газ. У перспективі це може сприяти розвитку відновлюваної енергетики та зменшенню залежності Європи від імпорту газу з Росії.

Related posts