"Найгірший серпень за чверть століття": Російський фондовий ринок зазнав обвалу
Російський фондовий ринок демонструє подальше падіння. Основний показник ринку, індекс "Московської біржі", знизився на 2,5%, досягши рівня 2584,4 пункта — найнижчого значення з травня 2023 року.
Про це пише The Moscow Times.
Протягом місяця він знизився на 10%, впавши з 2942,68 до 2650,32 пункта. Це був найгірший серпень для російського ринку за останні 25 років, починаючи з 1999 року.
Експерти зауважують, що ринок занепокоєний зростанням геополітичних ризиків та ймовірним підвищенням ключової ставки восени. Враховуючи сьогоднішнє падіння, спад складає близько 12%.
Серпень став четвертим підряд місяцем, коли російський фондовий ринок демонструє спад. Від травневих максимумів (3450 пунктів) зниження склало майже 25%. Це падіння можна порівняти з наймасштабнішими обвалами за останні два десятиліття, включаючи початок широкомасштабної війни Росії проти України, пандемію та фінансову кризу 2008 року.
Експерти, аналізуючи причини падіння, виділяють кілька ключових факторів: високі відсоткові ставки, які знижують прибутковість компаній і роблять акції менш привабливими порівняно з депозитами, облігаціями та фондами грошового ринку; зростаючий санкційний тиск, який останнім часом особливо вдарив по металургійним компаніям та іншим галузям; а також схеми, що дозволяли нерезидентам позбавлятися заморожених російських цінних паперів.
Як повідомлялося, Міністерство фінансів США 12 червня внесло до санкційного списку понад 100 російських компаній, причетних до військово-промислового комплексу Росії.
США також запровадили санкції проти "Московської біржі", вона зупинила торги доларом та євро. Через підвищений попит населення у відділеннях московських банків закінчилася готівкова валюта.
Також під обмежувальні заходи потрапили "Національний кліринговий центр" Центробанку РФ, "Національний розрахунковий депозитарій", страхова компанія "Согаз" та державна "Російська національна перестрахувальна компанія".
21 червня російський "Національний кліринговий центр", що є частиною групи "Московської біржі", прийняв постанову про переведення валютних залишків клієнтів у російські рублі.
На початку липня з'ясувалося, що провідні учасники біржових торгів китайським юанем, зокрема китайські банки, які продовжують співпрацю з Росією, вирішили покинути "Московську біржу", на яку були накладені санкції США.