Науковці підтвердили цікаву теорію: вони виявили, що стало причиною надзвичайної сили виверження на Тонзі.


Дослідники з'ясували причини надзвичайної сили виверження підводного вулкана поблизу узбережжя Тонги в 2022 році. Моделювання процесів показало, що основним фактором, що сприяв цьому вибуху, став тиск.

На початку 2022 року поблизу узбережжя Тонги сталося сильне підводне вулканічне виверження, і тепер науковці з'ясували його причини. Застосувавши спеціалізовані дослідницькі методи, команда вчених підтвердила, що цю подію могло викликати незвичайне явище, яке зазвичай не асоціюється з подібними вулканічними активностями, повідомляє IFLScience.

У Фокус.Технології тепер є власний Telegram-канал. Приєднуйтесь, щоб бути в курсі найновіших та найцікавіших подій у сфері науки!

Провідний дослідник Цзіньїн Ху пояснив: "Наші результати підтверджують, що стався вибух, можливо, через стиснення породи газом, який вивільнив енергію, порівнянну з п'ятьма найбільшими підземними ядерними випробуваннями Північної Кореї, проведеними у 2017 році".

15 січня 2022 року вулкан Хунга Тонга-Хунга Хаапай вибухнув з такою потужністю, що не лише наситив атмосферу Землі водяною парою, а й спричинив утворення дірки в озоновому шарі. Цей підводний вибух у Тихому океані встановив кілька рекордів, включаючи створення найбільшого вулканічного шлейфу, що коли-небудь спостерігався, а також один з найгучніших звуків у новітній історії.

Незважаючи на значний обсяг сейсмічних даних, отриманих під час виверження, науковці не змогли знайти пояснення неймовірної сили цього явища. Проте нове дослідження пропонує можливе рішення, створивши модель на основі цих даних. Вчені акцентували увагу на двох важливих елементах: тензор моменту, який вказує на джерела сейсмічних подій, і єдину силу, що допомагає зрозуміти механізми вулканічних вивержень. Їхня модель передбачає наявність потужної висхідної сили, що відповідає величині цього явища.

Згідно з проведеним дослідженням, виверження могло бути наслідком неглибокого підводного вибуху, який викликав викид води над вулканом. Цей різкий викид тиску, ймовірно, спричинив різке відштовхування стиснутої гірської породи, що знаходилася під водою. "Наша модель демонструє, що стиснена газом порода, що застрягла на мілководді, поводилася подібно до переповненої скороварки," -- зазначив Ху. -- "Ця теорія викликає контроверзію, оскільки суперечить поширеній думці, що великі підводні виверження виникають внаслідок взаємодії гарячої магми і холодної морської води".

Хоча дослідники визнають, що їхня модель залишається предметом дискусій, вони стверджують, що запропонований ними механізм є правдоподібним. Співавтор дослідження професор Хрвоє Ткалчич додав: "Моделювання сейсмічних хвиль виявило значну висхідну силу під час події, що спочатку спантеличило нас. Але незабаром ми зрозуміли, що це був рух твердої Землі після того, як товща води була виштовхнута вгору".

Раніше Фокус писав про численні артефакти, які виявили у стародавньому селі Угорщини. Розкопки цього сезону принесли незвичайні відкриття та привернули увагу світових експертів.

Related posts